Gayrimenkul Sektörü için Dijital Pazarlama

Türkiye’de 54 milyon aktif internet kullanıcısı olduğunu düşünürsek gayrimenkul sektörünün dijital pazarlama kanallarını aktif olarak kullanması gerektiğini söyleyebiliriz. Haber alma, bilgi edinme, alışveriş yapma, iletişim ve haberleşme amaçlarıyla internet kullanan insanlar, gayrimenkul alımı –satımı için de internetin nimetlerinden faydalanmaktadır.

İstatistikler göstermektedir ki gayrimenkul alma ya da satma niyetinde olan insanların %90’ı ilk teması internet ile yapıyor ve internet üzerinden yapılan detaylı araştırmalar sonucu gayrimenkul ofisleri ya da danışmanları ile iletişime geçiyor. Bu nedenle gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama bilinmesi ve uygulanması zorunlu hale gelmiştir.

Gayrimenkul Alıcısı Açısından Dijital Pazarlama

İster kendi kullanım ihtiyacı için olsun ister kira getirisi ya da yatırım amaçlı olsun gayrimenkul alıcıları satın alma kararı vermeden önce çevrimiçi (online) araştırma yapar. Gayrimenkul alıcıları sahibinden, hürriyet emlak, emlakjet, zingat gibi emlak ilan sitelerini ya da mobil uygulamalarını direk ziyaret ederek emlak ilanlarını inceler. Bununla birlikte gayrimenkul ofislerine, inşaat firmalarına ve konut projelerine ait web siteleri de ziyaret ederek bilgi toplar.

Sadece emlak ilan siteleri, web siteler üzerinden bilgi almaz. Ayrıca internet reklamlarından etkilenebilir, sosyal medya aracılığıyla da bilgi edinebilir.

Kapsamlı araştırmalar sonucu edindiği bilgiler ışığında tüketiciler gayrimenkul alım niyetine de bağlı olarak seçilen gayrimenkul hakkında daha detaylı bilgi almak, fiziksel olarak görmek ve satın almak için gayrimenkul aracısı ile iletişime geçer.

Mülk Sahibi Açısından Dijital Pazarlama

Benzer şekilde, gayrimenkulünü satmak isteyen mülk sahipleri de gayrimenkul aracılarına ulaşabilmek amacıyla interneti kullanacaktır. Bir an önce sahip olduğu mülkü elinden çıkarma niyetinde olan mülk sahibi elbette güvenilir, işini profesyonelce yapan ve alıcı portföyü çok olan aracıya ulaşmak isteyecektir. Mülk sahibi bulunduğu bölgede gezerek doğru ofis ya da danışmanı arayabileceği gibi internetten de mutlaka yararlanacaktır.

Daha kısa sürede zaman kaybetmeden, zahmetsizce birçok gayrimenkul aracısına ulaşarak mülkünün hızlıca satılmasını sağlayabilir.

Dijital pazarlamayı etkin ve verimli şekilde kullanan bir gayrimenkul ofisi ya da danışmanı rakiplerine göre hep bir adım önde olacaktır.

Gayrimenkul Aracısı Açısından Dijital Pazarlama

Dijital dünyada var olan veya olmak isteyen gayrimenkul ofisleri ve gayrimenkul danışmanları web site, ilan siteleri, sosyal medya, internet reklamcılığı, arama motoru optimizasyonu, e-mail pazarlama, içerik pazarlama, mobil uygulama gibi birçok dijital pazarlama kanalıyla gayrimenkul alıcılarına portföylerini ulaştırabilir. Mülk sahiplerinin de kendisine ulaşmasını kolaylaştırabilir.

Geleneksel pazarlamaya göre dijital pazarlama daha düşük maliyetlerle daha fazla kişiye her an her yerde ulaşabilmeyi sağlar. Gayrimenkulün pazarlanması ve alım-satımı için yüksek maliyetlere katlanan aracı, gayrimenkule yönelik dijital pazarlama kanallarını kullanarak hem maliyetleri düşürebilir hem de daha verimli bir çalışmayla satışlarını artırabilir.

Gayrimenkulde Dijital Pazarlama Kanalları

Gayrimenkul Sektörü için Olmazsa Olmaz Dijital Pazarlama Kanalı: SEO

Türkiye’de potansiyel gayrimenkul müşterileri çoğunlukla ve ilk olarak Google arama motoru üzerinden sorgulama yaparak bilgi edinir.

“Satılık Daire”, “Sahibinden Kiralık Daire”, “Müteahhitten Satılık Daire”, “Beylikdüzü Satılık Daire”, “Kiralık İşyeri İstanbul”, “Silivri Arsa Ofisleri” gibi emlak durumu, emlak tipi, emlak lokasyonu belirten binlerce farklı anahtar kelimeyle Google üzerinden sorgulama yapar. Tüketiciler bu sorgulamalar sonucu sayfalarca listelenen web siteleri ziyaret ederek fikirler edinir. Google verilerine göre, arama yapanların %75’i ilk sayfada gösterilen web sitelere yönelir, özellikle ilk 3 sırada yer alan siteler daha fazla tıklanma oranına sahiptir.

Bu noktada gayrimenkul ofisi ya da gayrimenkul danışmanına ait web sitenin, ilgili arama sorguları sonucu ilk sayfada daha üst sıralarda çıkması büyük önem arz eder. Bunu sağlamak için Google SEO (Google Arama Motoru Optimizasyon) yapılması gerekir. SEO çalışmasını kendisi yapabileceği gibi SEO ajanslarından da SEO hizmeti alabilir.

Google SEO, ücretsizdir ve geri dönüşümü yüksektir. SEO, Gayrimenkul sektörünün olmazsa olmaz dijital pazarlama aracıdır.

Portföyler ve Hizmetler için Uygun Olarak Tasarlanmış Web Site

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren danışmanların, ofislerin ve inşaat şirketlerinin mutlaka bir web sitesi olmalıdır. Portföylerinde yer alan gayrimenkulleri ilan ederek potansiyel müşteriye göstermek; tapu, kredi başvurusu, yapı dekorasyon, taahhüt işleri gibi hizmetlerini sunmak ve hakkında bilgi vermek için bir web site şarttır. Hedef kitleye hitap eden ve Google’a uygun hale getirilen profesyonel bir web site, hem tüketiciyi cezbeder hem de Google nezdinde otoriter olur. Böylece sektörün en çok ihtiyaç duyduğu “güven” konusuna da ciddi bir katkı sağlanmış olur.

Milyonlarca ziyaretçisi olan büyük emlak ilan sitelerinde emlak ilanları verirken, aynı zamanda mobil cihazlara uyumlu bir web siteye de yatırım yaparak uzun vadede avantaj sağlanabilir.

Web Site, SEO ile sonuca ulaşır; tek başına yeterli değildir.

Gayrimenkul Pazarlamasında Etkili Bir Araç: Sosyal Medya

Potansiyel müşteri bulmaya yönelik dijital pazarlama faaliyetlerinden biri olan sosyal medya ücretsiz olduğundan dolayı çoğu gayrimenkul profesyoneli tarafından kullanılmalıdır. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Youtube gibi ülkemizde çok kullanılan sosyal ağların doğru stratejiyle yönetilmesi sayesinde gayrimenkul satışlarının artmasını sağlanır.

Türkiye’de 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Günde ortalama 3 saat sosyal medyada zaman harcayan kullanıcılara ulaşabilmek gayrimenkullerin pazarlanması açısından önem arz etmektedir.

Gayrimenkul ofisleri/danışmanları sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde yöneterek ve sosyal ağlarda düşük ücretlerle de reklam vererek gayrimenkul satışlarını kat kat artırabilir. Sosyal medya aynı anda marka bilinirliğinin artmasına ve tüketicide güven duygusunun gelişmesine katkı sağlar.

İnternet Reklamları Kullanarak Hızlıca Gayrimenkul Alıcısı Bulma

Sosyal medya ve SEO’nun yanı sıra dijital pazarlama stratejisine bağlı kalarak internette reklam verilebilir. Belirli bir reklam bütçesiyle Google Ads gibi arama motoru reklamları ve sosyal medya reklamları verilerek hızlı bir şekilde potansiyel müşteriye ulaşarak sonuç alınabilir.

Arama motoru reklamcılığı ya da diğer tüm internet reklam mecraları gayrimenkullerin satışını kolaylaştıracak. Ancak unutmamak gerekir ki doğru bir dijital pazarlama stratejisi ve buna bağlı olarak verimli bir internet reklam bütçesi belirlenmesi gerekir.

E-Posta ile Gayrimenkul Pazarlama

Gayrimenkulde dijital pazarlama araçlarından bir diğeri olan e-posta pazarlama ile hedef kitleye haftalık ya da aylık olmak üzere düzenli olarak e-mail göndererek gayrimenkul satışı artırılabilir. Hedef potansiyel müşterileri segmente ayırarak bu segmentlere uygun e-bülten gönderilir. Satışları gerçekleşen portföyler bülten olarak gönderilebileceği gibi acil ya da fiyatı düşen gayrimenkuller listesi de gönderilebilir.

Sadece gayrimenkul portföyleri değil, sektörle ilgili önemli ve bilgilendirici bilgilerin gönderilmesi de e-posta pazarlamasında fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak; dijital pazarlamanın en önemli araçlarının gayrimenkul sektöründe başarıyla uygulanması satış hacminin artmasına doğrudan etki edecektir. Bununla birlikte firmanın marka değerini de artıracaktır. Dijital pazarlamayla fark yaratabileceğinizi ve daha fazla potansiyel müşteri kazanabileceğinizi unutmayın. Ancak dijital pazarlama aracılığıyla gelecek olan bu potansiyel müşterileri satışa dönüştürmek gayrimenkul danışmanına kalmıştır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum Yap

  1. Avatar
    • Mehmet Ortaç -

    • 7 Nisan 2019 at 21:08 pm

    Gayrimenkul sektöründe 7 yıldır dijital pazarlama uzmanı olarak çalışıyorum. Yazdıklarınızın her kelimesine katılmakla birlikte içerisine girdiğimiz ekonomik sürecin bizim de dinamiklerimizi değiştirdiğini belirtmek isterim. Artık daha fazla performans yayını ve düşük bütçeli kampanyalar üzerine yoğunlaşmak durumundayız.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir