Haftanın Teknoloji Haberler (1 – 7 Mart 2019)

Mart (2019) ayının ilk haftasından (1 – 7 Mart 2019) herkese merhaba! Teknoloji Haberleri köşemizi her hafta merakla bekleyen değerli Branding Türkiye okuyucuları, 1 – 7 Mart 2019 sürecinde teknoloji ve dijital odaklı gelişmelerin neler olduğunu sizler için hazırladık.

Bu hafta yine yerli ve global markaların geliştirdiği projeler, reklam modelleri, teknolojik atılımlar, stratejiler, atamalar ve rekorlar var. Bu hafta ayrıca bizden de 2 haber var.

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik tarafından 21 Mart’ta gerçekleştirilecek olan “Girişimciler İçin Yeni Medya” temalı etkinliğin başvuruları başladı. Diğer bir haber ise “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayın hayatına başlayan Branding Türkiye TV‘de yayınlanan rapora dair.

1 – 7 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Twitter, Alibaba ve Aliexpress yer alıyor. Her hafta olduğu gibi yine Apple ve  Amazon teknoloji haberleri köşemizde yer alan markalar arasında. Ayrıca dünyanın en hızlı MikroSD Kartı ile Microsoft’tan 2 ayrı haber teknoloji haberleri köşemizde yer alıyor. Son olarak az önce belirttiğim gibi bu hafta Teknoloji Haberleri köşesinde Branding Türkiye’den de 2 haber mevcut.

Görüldüğü gibi bu haftaki gündem her zamanki gibi çok yoğun. Sektörde harika gelişmeler var. O yüzden hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital odaklı haberlere bir göz atalım! İşte karşınızda “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2019)”

Branding Türkiye Youtube KanalıTÜİK’in İşgücü İstatistikleri Raporu Branding Türkiye TV’de

TÜİK geçtiğimiz günlerde işsizlik rakamlarına dair bir rapor yayınladı. TÜİK tarafından hazırlanan “İşgücü İstatistikleri Raporu (Kasım 2018)” incelendiğinde işsizlik oranının Kasım 2018’de bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan artarak yüzde 12,3 olduğu görülmektedir.

TÜİK‘in açıkladığı istihdam raporu önce Branding Türkiye’de değerlendirildi. Ardından Branding Türkiye TV için bu rapor derlenerek özel bir video haline getirildi ve izleyiciye sunuldu. İşte o vide;

Twitter’a Hide Tweet (Tweet Gizleme) Özelliği Geliyor

Popüler sosyal medya uygulaması Twitter, her hafta yeni bir haber ve güncellemeyle gündeme gelmeye devam ediyor. Twitter’daki radikal değişimi 3 hafta önce Twitter’a Tweet Düzenleme Butonu Geliyor haberiyle bu köşeden sizlere aktarmıştık. Şimdi de Twitter’a Hide Tweet (Tweet Gizleme) özelliği geliyor.

Kullanıcıların sohbet ve paylaşımlarını koruyacak olan bu yeni özellik, hiç şüphesiz farklı bir deneyim sunacak. Kullanıcılar paylaşım yaparken Hide Tweet butonunu görecek ve buna göre bir karar verecekler. Bu buton sayesinde paylaşılan tweetin “Herkese Açık” ya da “Özel” şekilde paylaşımı mümkün olacak. Böylece yalnızca istediğimiz kişilere ya da listelere tweetimizi görünür kılabileceğiz.

Geçtiğimiz günlerde bir Twitter personeli bu özellik için çalışmaların hızlandığını ifade etmişti. Ayrıca bu kişi, View Hidden Tweets (Gizli Tweetleri Göster) seçeneğini de kullanılabilir hale getirmek amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Alibaba ve Aliexpress’e Vergi Zorunluluğu

E-ticaret devi Alibaba ve Aliexpress’e vergi zorunluluğu geliyor. İnternet üzerinden alışveriş imkânı sağlayan yurtdışı kaynaklı siteler için Türkiye, vergi zorunluluğu getiriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Vergi Konseyi’nin 134. Genel Kurulu’nda internet siteleri üzerinde düzenlemeler yapılacağını duyurdu. Artık yurt dışından Türkiye’ye gelen ürünler de vergi sistemine girecek.

Berat Albayrak, vergi konusunda internet sitelerine, radikal değişiklikler yapılacağını ve bunun için de görüşmelere başlandığını açıkladı. Yerli üreticileri desteklemek ve yerli üreticiye kolaylık sağlamak amacıyla, e- ticaret siteleri ile rekabeti kolaylaştırmak amacıyla bu yönde karar verildiği düşünülüyor.

Yurt dışından gelen ürünlerde 22 Euro‘ya kadar gümrük vergisi uygulanmıyor. Bu fiyatın üstündeki ürünlerde ise %18-20 değerinde gümrük vergisi uygulanıyor.

iPhone Fiyatlarında Düşüş Başladı

Geçtiğimiz haftalarda Apple CEO’su Tim Cook’un iPhone fiyatlarında değişim yaşanacağını daha önce Haftanın Teknoloji Haberleri’nde yer vermiştik. Dövizdeki dalgalanma sebebiyle bazı bölgelerde fiyatlarda farklılık olduğunu ancak bununla ilgili Apple tarafından bir düzenleme yapılacağını duyurmuştuk. Tim Cook’un açıklamasından sonra fiyatlarda düşüş başladı.

Fiyatlardaki ilk değişim teknik servis konusunda yaşandı. Servis fiyatlarındaki değişimin ardından telefon fiyatlarında da güncellemeler yapıldı. iPhone fiyatlarında yaklaşık olarak 300- 400 TL tutarında indirimler olduğu gözlendi.

Dünyanın En Hızlı MicroSD Kartı Tanıtıldı

Dünyanın en hızlı MicroSD kartı, 1 TB kapasite hafızası olan microSDXC UHS-1 tanıtıldı. Western Digital tarafından üretilen SD kartın tanıtımı, MCW 2019 (Mobil Dünya Kongresi)’nde yapıldı.

SD Kart, yüksek depolama hacim kapasitesi bulunuyor. Ayrıca bu sd kart, dosyaların korunması ve depolanması ile kullanıcılarına oldukça kolaylık sağlayacak. Yeni kameralar ve drone’lar için üretilen bu kart, yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar için hem hız hem de depolama kapasitesi sağlıyor.

Nisan ayında satışa sunulacak olan Extrem SD kartların, 512 GB olanları 200 $, 1 TB olanları ise 450 $ olacak.

Girişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik tarafından 21 Mart’ta İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde “Girişimciler İçin Yeni Medya” etkinliği gerçekleştirilecek. Alanında uzman isimlerin vereceği konferansların yanı sıra Yeni Medya temalı bir de panel gerçekleştirilecek olan etkinliğe başvuru ve kayıt için buraya tıklayın.

Vestel ve Google’dan İşbirliği

Mobil Dünya Kongresi’nden bir habere daha yer veriyoruz. Mobil Dünya Kongresi’nde birçok ünlü marka buluştu. Bu markalardan Vestel ve Google, Mobil Dünya Kongresi’nde kamuoyuna işbirliği yaptıklarını duyurdu .Mobil Dünya Kongresi’ne 6. Kez katılan Vestel, burada yeni ürünlerini de tanıtarak V7 ve Venus Z30 modellerinin satışa çıktığını açıkladı.

Ayrıca akıllı telefon dışında televizyonda üreteceklerini duyurdu. Vestel, Android TV’ler için Google Asistan’dan destek alacak. Bu özellik ile izleyiciler anında sonuçlara erişebilecek. Vestel’in Android TV’lerinde içerik ve uygulamalara kolaylıkla ulaşılacak ve bu yeni nesil televizyonlar dijitalle entegre biçimde çalışacak.

Microsoft’un CEO’su Askeri Anlaşmayı Savundu

Geçtiğimiz hafta Microsoft’un ABD ordusu ile anlaşma yaptığını duyurmuştuk. Microsoft çalışanlarının da bu konuya onay vermediği ve protesto ettiklerini de aynı haberde aktarmıştık. Microsoft CEO’su Satya Nadellla, yaptığı bir açıklamada ABD ordusuyla gerçekleştirdikleri anlaşmayı savundu.

Microsoft ABD ordusu için arttırılmış gerçekliği kullanarak, düşmanları kolaylıkla tespit edecek egale etmeyi sağlayacak projeler üretecek. Nadellla konu hakkında: “Keyif aldığımız özgürlükleri korumak için demokraside seçtiğimiz kurumların elinden teknolojiyi alamayacağımız konusunda arttırma” yöntemi kesin bir prensip kararı verdik. Bu karar konusunda çok şeffaftık ve çalışanlarla bu diyalogu sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

Microsoft HoloLens2’yi Duyurdu

Microsoft, HoloLens2 serisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Karma gerçeklik gözlükleri üzerine çalışan Microsoft, gözlüğü geliştirerek ikinci versiyonunu tanıttı. Sanal gerçeklik üzerine sürekli yenilikler ve gelişmeler gerçekleştiren Microsoft, HoloLens2 ile teknolojiyi entegre biçimde geliştiriyor.

HoloLens2’nin fiyatının 3500 $ olması bekleniyor. Microsoft’un HoloLens’inin ilk serisine nazaran bu gözlük, 2 kat fazla çözünürlük ve görüş açısı sunuyor. Ayrıca gözlükte 3D TOF sensörüde bulunuyor.

Amazon, Project Zero İle Taklit Ürünleri Tespit Ediyor

Amazon, Project Zero projesi ile taklit ürünleri tespit etmeye başlıyor. Ürünlerin taklit edilmesini engellemek amacıyla Amazon tarafından Project Zero platformu geliştirdi. Taklit ürünler Amazon’da bulunan markalar için sorun oluşturuyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Amazon bir girişime imza attı.

Project Zero ile taklit ürünler artık Amazon’un onayına gitmeden markalar tarafından halledilebilecek. Project Zero şimdilik pilot amaçlı bazı markalar için uygulanıyor. Bu uygulama hem ürünlerin taklit edilmesini engelliyor hem de siparişlere orijinal bir kod yerleştiriyor.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Aynı zamanda Mart (2019)’ın ilk haftasını (1 – 7 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart ayının ilk haftası  (1 – 7 Mart 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir