Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberler (1 – 7 Mart 2019)

Mart ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberler (1 – 7 Mart 2019)”

1- 7 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mart ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Branding Türkiye Tv, İşgücü İstatistikleri Raporu (Kasım 2018), Twitter, Alibaba, Aliexpress, Apple, Western Digital, Branding Türkiye Etkinlik, Vestel, Google, Microsoft, Amazon ve Project Zero ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Branding Türkiye Youtube Kanalı

İşgücü İstatistikleri Branding Türkiye TV’de

TÜİK geçtiğimiz günlerde işsizlik rakamlarına dair bir rapor yayınladı. TÜİK tarafından hazırlanan “İşgücü İstatistikleri Raporu (Kasım 2018)” incelendiğinde işsizlik oranının Kasım 2018’de bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan artarak yüzde 12,3 olduğu görüldü. TÜİK‘in açıkladığı istihdam raporu önce Branding Türkiye’de değerlendirildi. Ardından Branding Türkiye TV için bu rapor derlenerek özel bir video haline getirildi ve izleyiciye sunuldu.

Hide Tweet Özelliği

Twitter’a Hide Tweet (Tweet Gizleme) Özelliği Geliyor

Twitter’daki radikal değişimi 3 hafta önce Twitter’a Tweet Düzenleme Butonu Geliyor haberiyle bu köşeden sizlere aktarmıştık. Şimdi de Twitter’a Hide Tweet (Tweet Gizleme) özelliği geliyor. Kullanıcıların sohbet ve paylaşımlarını koruyacak olan bu yeni özellik, hiç şüphesiz farklı bir deneyim sunacak. Özelliği açıklamak gerekirse; kullanıcılar paylaşım yaparken Hide Tweet butonunu görecek ve buna göre bir karar verecekler. Bu buton sayesinde paylaşılan tweetin “Herkese Açık” ya da “Özel” şekilde paylaşımı mümkün olacak. Böylece yalnızca istediğimiz kişilere ya da listelere tweetimizi görünür kılabileceğiz.

Alibaba'ya Vergi Zorunluluğu

Alibaba ve Aliexpress’e Vergi Zorunluluğu

E-ticaret devi Alibaba ve Aliexpress’e vergi zorunluluğu geliyor. Buna göre; internet üzerinden alışveriş imkânı sağlayan yurtdışı kaynaklı siteler için Türkiye, vergi zorunluluğu getiriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Vergi Konseyi’nin 134. Genel Kurulu’nda internet siteleri üzerinde düzenlemeler yapılacağını duyurdu. Böylece artık yurt dışından Türkiye’ye gelen ürünler de vergi sistemine girmiş olacak. Bilindiği üzere yurt dışından Türkiye’ye gelen ürünlerde 22 Euro’ya kadar gümrük vergisi uygulanmıyor, bu fiyatın üstündeki ürünlerde ise %18-20 değerinde gümrük vergisi uygulanıyordu.

Teknoloji Haberler 1 - 7 Mart 2019 - iPhone Fiyatları

iPhone Fiyatlarında Düşüş Başladı

Geçtiğimiz haftalarda Apple CEO’su Tim Cook’un iPhone fiyatlarında değişim yaşanacağını Haftanın Teknoloji Haberleri’nde yer vermiştik. Haberimizde, dövizdeki dalgalanma sebebiyle bazı bölgelerde fiyatlarda farklılık olduğunu ancak bununla ilgili Apple tarafından bir düzenleme yapılacağını duyurmuştuk. İşte, Tim Cook’un o açıklamasından sonra fiyatlarda düşüşler başladı. Bu arada fiyatlardaki ilk değişim teknik servis konusunda gerçekleşti. Servis fiyatlarındaki değişimin ardından telefon fiyatlarında da güncellemeler yapıldı. Buna göre iPhone fiyatlarında yaklaşık 300- 400 TL tutarında indirim olduğu gözlendi.

Teknoloji Haberler 1 - 7 Mart 2019 - MicroSD Kart

Dünyanın En Hızlı MicroSD Kartı Tanıtıldı

Dünyanın en hızlı MicroSD kartı olma özelliği taşıyan ve 1 TB kapasite hafızaya sahip olan microSDXC UHS-1 tanıtıldı. Western Digital tarafından üretilen SD kartın tanıtımı, MCW 2019 (Mobil Dünya Kongresi)’nde yapıldı. Yeni tanıtılan SD Kart, yüksek depolama kapasitesine sahip. Bu yönüyle sd kart, dosyaların korunması ve depolanması konusunda kullanıcılarına oldukça kolaylık sağlayacak gibi görünüyor. Özellikle yeni kameralar ve drone’lar için üretilen bu kart, yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar için hem hız hem de depolama imkanı sağlıyor. Nisan ayında satışa sunulacak olan Extrem SD kartların, 512 GB olanları 200 Dolar, 1 TB olanları ise 450 Dolar olacak.

Girişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği

Girişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik tarafından 21 Mart’ta İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde “Girişimciler İçin Yeni Medya” etkinliği gerçekleştirilecek. Alanında uzman isimlerin vereceği konferansların yanı sıra Yeni Medya temalı bir de panel gerçekleştirilecek olan etkinliğe başvuru ve kayıt için buraya tıklayın.

Vestel Google İşbirliği

Vestel ve Google’dan İşbirliği

Mobil Dünya Kongresi’nde bu yıl yine birçok ünlü marka bir araya geldi. Bu markalardan Vestel ve Google, zirve sırasında kamuoyuna bir açıklama yaparak işbirliği yapacaklarını duyurdular .Mobil Dünya Kongresi’ne 6. Kez katılan Vestel, burada yeni ürünlerini de tanıtarak V7 ve Venus Z30 modellerinin satışa çıktığını açıkladı. Ayrıca akıllı telefon dışında televizyon da üreteceğini duyuran Vestel, Android TV’ler için Google Asistan’dan destek alacağını ifade etti.

Teknoloji Haberler 1 - 7 Mart 2019 - Microsoft Askeri Anlaşma

Microsoft’un CEO’su Askeri Anlaşmayı Savundu

Geçtiğimiz hafta Microsoft’un ABD ordusu ile anlaşma yaptığını duyurmuştuk. Dünyanın en meşhur teknoloji firması Microsoft’un çalışanlarının da bu konuya onay vermediği ve protesto ettiklerini de aynı haberde aktarmıştık. Microsoft CEO’su Satya Nadellla, ise yaptığı bir açıklamada ABD ordusuyla gerçekleştirdikleri anlaşmayı savundu.

Teknoloji Haberler 1 - 7 Mart 2019 - Microsoft HoloLens2

Microsoft HoloLens2’yi Duyurdu

Teknoloji devi Microsoft, HoloLens2 serisinin duyurusunu gerçekleştirdi. Karma gerçeklik gözlükleri üzerine çalışan Microsoft, gözlüğü geliştirerek ikinci versiyonunu tanıtmış oldu. HoloLens2’nin fiyatının 3500 Dolar olması bekleniyor. Microsoft’un HoloLens’inin ilk serisine nazaran bu gözlük, 2 kat fazla çözünürlük ve görüş açısı sunuyor. Ayrıca gözlükte 3D TOF sensörüde bulunuyor.

Teknoloji Haberler 1 - 7 Mart 2019 - Amazon Project Zero

Amazon, Project Zero İle Taklit Ürünleri Tespit Ediyor

Amerikalı teknoloji ve e-ticaret devi Amazon, Project Zero projesi ile taklit ürünleri tespit etmeye başlayacak. Taklit ürünler Amazon’da bulunan markalar için sorun oluşturuyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Amazon bir girişime imza attı. Ve bunun akabinde de Project Zero hayata geçirildi. Project Zero ile taklit ürünler artık Amazon’un onayına gitmeden markalar tarafından belirlenebilecek. Project Zero şimdilik pilot amaçlı bazı markalar için uygulanıyor.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mart 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.