Firmalar ürün ve hizmetlerini pazarlamak için sosyal medya odağında yeni yöntemler deniyorlar. Bunlardan biri de influencer pazarlama. Biz de bu makalede influencer pazarlama hakkında kısa bir değerlendirme yaparak meseleyi açacağız.

Medyanın dönüşmesi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte firmalar, ürün ya da hizmetlerini pazarlamak için alışılmışın dışında pazarlama stratejileri geliştirmeye başladılar. Bunların odağında ise sosyal medyada içerik oluşturma ve oluşturulan bu içerikleri yayma bulunuyor. İçeriği yaymak için en iyi yöntemse influencer pazarlama.

Influencer Kimdir?

Instagram, Snapchat, Facebook, TikTok, Linkedin, Twitter ve Youtube gibi sosyal ağlarda, markalı içeriklerle şirketleri temsil eden kişilere rastlanmaktadır. Bu kişilere kısaca influencer denilmektedir. Bu arada sosyal ağların “elektronik sözlü iletişim”de (eWOM) önemli bir role sahip olduğunu ve sosyal medyanın tüketicilerin satın alma kararları üzerinde önemli bir etki taşıdığını da hatırlatalım.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan internet kullanıcılarının büyük bir bölümü aynı zamanda her gün Facebook, TwitterInstagram, Youtube, Tumblr, Linkedin, Medium, Snapchat gibi sosyal ağları, mikro blogları ve blogları takip etmektedir. Kısacası dijital medya (bloglar, mikro bloglar, sosyal ağlar vb.) milyarlarca kişinin ürettiği ve tükettiği bir ortam olarak karşımızdadır.

Buna ek olarak sosyal ağlar, sözlü iletişim için değerli fırsatlar oluşturur. Örneğin sosyal ağlar, hem normal kullanıcıların hem de çevrimiçi etkileyicilerin (fenomen, influencer) bir marka, ürün ya da hizmet hakkındaki düşüncelerini paylaşmaya imkan verir.

Influencer Pazarlama Niye Önemlidir

Influencer Pazarlama Hakkında

Influencer, sosyal medya kanallarında belirli bir takipçi sayısına ve/veya popülerliğe sahip olan dolayısıyla da kalabalık bir kitleyi etkileme ve harekete geçirme yeteneği ve imkanı olan kişilere verilen isimdir. Dolayısıyla markalar, bir sosyal medya influencerı aracılığıyla gerek var olan müşterileriyle gerekse potansiyel müşterileriyle etkileşim kurabiliyor veya marka sadakati oluşturabiliyor.

“Influencer”lar sosyal ağlarda gıda, turizm, moda, güzellik ve kültür-sanat gibi belirli konularda / kategorilerde düzenli içerik üretip internet kullanıcılarının ilgisini çekerek bir süre sonra milyonlarca kişiden oluşan bir kitleye sahip olurlar. Sosyal medya etkileyicilerinin, hazırladıkları içerikler özgün, sürekli ve güvenilir olursa sahip oldukları kitle de doğru orantılı olarak artacaktır.

Influencerların Özellikleri

Her konuda olduğu gibi influencerlar için de belli bir standart, daha doğrusu influencerların sahip olması gereken bir takım özellikler vardır. Şimdi bir influencerda olması gereken özellikleri kısaca verelim;

  • Güven: Sosyal medya etkileyicisi olan kişilerin yani influencerların öncelikle kendilerine daha doğrusu ürettikleri içeriklere inanması gerekir. Ve bu doğrultuda influencerlar kendilerini takip eden kitleyi de inandırmak zorundadır. Aksi halde bir kitle yönetimi yapmak mümkün değildir. İnfleuncer, inandırıcı yani güvenilir olmak içinse tutarlı, net ve anlaşılır mesajlar vermelidir.
  • Özgünlük: Bir influencer, herhangi bir ürün ya da hizmeti veya bir markayı anlatırken “en” ya da “iyi” kelimelerinden ziyade daha özgün nitelemeler yapmalıdır. Diğer bir ifadeyle bir influencer, inandırıcılığı olan ve kendine özgü kelime / cümle kalıplarıyla içerik üretmelidir. Böylece tüketici nezdinde influencer tarafından anlatılan o ürün ya da hizmete dair bir ilgi oluşur.
  • Etkileşim: Influencerların, takipçilerinden gelen bildirimlere yanıt vermesi, gerektiği durumlarda takipçilerden gelen yorum ve istekleri profilinde paylaşması ve takipçileriyle nezaket çerçevesinde kamuya açık şekilde iletişim kurması kısacası geri bildirimleri dikkate alması gerekir. Influencerın, takipçileriyle olan iletişimi aynı zamanda influencer tarafından tanıtılan marka, ürün ya da hizmete karşı tüketicinin güvenini ve ilgisini de arttırır. Özetle, tüketiciye: “size değer veriyoruz ve önemsiyoruz” mesajı hissettirmelidir.

En Güvenilir Bilgi Kaynağı: Influencer

Yapılan araştırma ve anketlere göre inflencerlar, tüketiciler nezdinde en güvenilir bilgi kaynağıdır. Buna göre; tüketiciler, sponsorlu bir reklama nazaran kendi içlerinden birisinin yani influencerların düşüncelerine daha çok inanıyorlar ve bu durum da tüketicilerin satın alma davranışını olumlu yönde etkiliyor.

Influencerlar ile çalışmak şirkete; satışların arttırılması, marka bilinirliği ve ziyaretçi / müşteri sayısını arttırma konusunda katkı sağlar.

Bu arada ücretsiz olarak kullanılabilen üçüncü parti çeşitli sosyal medya uygulamaları sayesinde influencer olarak seçeceğiniz kişilerin takipçi sayıları ve etkileşimlerine dair ortalama bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca Branding Türkiye Öneriyor kategorisinde yer alan Influencer Öneri kategorisini inceleyerek doğru influencerin hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.