Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2019)

Mart (2019) ayının ikinci haftasından (8 – 14 Mart 2019) herkese selamlar. Haftanın Teknoloji Haberleri köşemizi merakla takip eden çok kıymetli Branding Türkiye okuyucuları, 8 – 14 Mart 2019 sürecinde teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Bu hafta gündemde neler olduğunu merak ediyorsanız bu haber tam size göre

8 – 14 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Branding Türkiye Kariyer MerkeziTwitter, Skype, Blizzard, Instagram, Pinterest, Huawei, Samsung ve Google‘dan haberler yer alıyor. Ayrıca gündemde Hepsiburada’daki terfi haberi ile yerli elektrikli scooter girişimi Martı’nın hizmete başlamasıyla ilgili detaylara yer verdik. Son olarak Branding Türkiye‘nin medya sponsoru olduğu etkinlikleri aktaracağız.

Kısacası bu haftaki gündem her zamanki gibi epey yoğun. Hiç vakit kaybetmede başlayalım. İşte karşınızda Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2019)

Aradığınız İş Branding Türkiye Kariyer Merkezi’nde 

Geçen sene (2018) faaliyete başlayan Branding Türkiye Kariyer Merkezi’nde iş ilanları yayınlanmaya devam ediyor. Markaların bütünleşik pazarlama odağındaki alanlarda (reklam, pazarlama, iletişim, medya, kurumsal iletişim, tasarım, dijital pazarlama, sosyal medya, dijital markalaşma, seo, internet reklamcılığı, satın alma, insan kaynakları, satış, müşteri temsilcisi, growth marketing vb.) ilan verebildiği Kariyer Merkezi’nde aradığınız işi bulabilmeniz oldukça kolay.

İlan detaylarını okuyup ilanda belirtilen iletişim adresine (mail – telefon – web sitesi vb.) sizden istenen evrakları (cv – özgeçmiş – portfolyo vb.) ileterek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İlan yayınlama odağında hizmet veren Branding Türkiye Kariyer Merkezi‘nde ilk ilan ücretsiz kampanyası devam ediyor.

Kariyer Merkezi hakkında detaylı bilgi için Kariyer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İş ilanlarını incelemek ve güncel ilanlara başvuru yapmak içinse buraya tıklayın.

Twitter CEO’su Her Hafta 10 Bin Dolarlık Bitcoin Alıyor

Twitter CEO’su Jack Dorsey, her hafta 10 bin dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı. Jack Dorsey, Bitcoin’i değerlenebilecek bir yatırım aracı olarak gördüğünü ve bu yüzden ona yönelik ayrı bütçe ayırdığını ifade etti.

JackDorsey’nin uzun zamandır düşüşte olan Bitcoin’e yatırım yapması pazarda bir hareketlilik oluşturdu. Dorsey, “İnternet üzerinde doğdu, internet üzerinde büyüdü. Bitcoin, internetin yerel para birimidir.”  diyerek Bitcoin’in internet ile birlikte süreceği bir para birimi olduğunu ifade etti. Bitcoin ise şimdilerde 3.874 dolardan işlem görüyor.

8 - 14 Mart 2019Skype Yeni Web Sürümüne Geçti

Skype, görüntülü ve sesli iletişim platformu olarak kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Skype geçtiğimiz günlerde yeni web sürümünü yayınladı. Yeni tasarımla birlikte Skype Web‘e, birçok özellik eklendi.

Skype yeni Web sürümü hakkında ise; “Skype her zaman insanları bir araya getirme konusunda öncü olmuştur. Yüz milyonlarca kullanıcılı küresel topluluğumuza bağlanma ve onları daha yakın hissetme ve birlikte daha fazlasını başarmalarını sağlayarak güçlendirme fırsatını sürdürmeye devam ediyoruz. Skype Web’i duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.” açıklamasını yaptı. 

HD video araması, arama kaydı gibi özelliklere artık Skype Web üzerinden de kullanıcılara ulaşılabilecek. Bildirim paneli ile birlikte bildirimler kullanıcıya otomatik olarak ulaştırılacak. Son olarak Skype Web’in yeni sürümünde, geçmiş medyayı ve mesajları görmek daha kolay hale geliyor.

8 - 14 Mart 2019Oyun Devi Blizzard Türkiye’ye Giriş Yaptı

World of Warcraft oyunu ile bilinirliliğini arttıran Blizzard oyun şirketi, Türkiye’ye bu hafta itibariyle giriş yaptı. Ayrıca şirketin Diablo ve Starcraft oyunları ile de büyük bir kitleye sahip olduğunu belirtelim. Türkiye’de oyuncu (gamer) sayısının ve oyun pazarının büyüklüğü her geçen gün artıyor. Bu nedenle dünyanın önemli oyun üreticisi firmaları Türkiye özelinde aksiyon almak üzere Türkiye pazarına giriş yapıyor.

Instagram’dan Yeni Reklam Modeli: Marka İçerik Reklamı

Instagram, her hafta farklı bir haber ile “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemizde yer alıyor. Bu hafta ise Instagram, bloggerlar için yeni reklam modeli oluşturduğunu ilan etti. Instagram, sponsorlu gönderiler için oluşturulan yeni reklam biçiminin adını “marka içerik reklamı” olarak nitelendirdi.

Reklam modelinin, influencerlar arasında resmi ortaklıklar kurma stratejisi olarak işlem göreceği bildirildi. Markalı içerik reklamları, reklam verenlerin ağ üzerinden görünür biçimde diğer reklamlara benzer şekilde kullanıcıların karşısına çıkacak. Yeni markalı içerik programına, her reklam verenin kullanabileceği şekilde oluyor.

Yeni reklam biçiminin kullanıcılara sunulma tarihi net belli olmasa da test aşamasından geçtiği belirtiliyor. Bu aşamadan geçen yeni reklam biçiminin yakında yayına alınacağı söyleniyor.


Bu arada Branding Türkiye‘yi Instagram‘da takip edebilirsiniz.


Pinterest Yeni Alışveriş Özelliklerini Yayına Alıyor

Halka arz edilmeye hazırlanan Pinterest, alışveriş özelliklerini kullanıcılara sunmaya başladı. Fotoğraf paylaşım platformu olan Pinterest, satış yapanlara yönelik yeni özelliği hizmete sundu. Test aşamasını geçen yeni alışveriş özelliği, platform üzerinden alışveriş yapanlara kolaylık sağlayacak.

Alışveriş özelliğinde, benzer ürünler ile de alakalı mesajlar satın alanlara ulaşacak. Bu özellik ile marka tarafından eklenen diğer benzer ürünleri de alıcıların görme imkânı olacak. Daha önceden kaydedilen pin numaraları ile bu özellik aktive edilecek. Böylece kısmi anlamda bir ürün envanteri sağlanmış olacak.


Türkiye’nin en popüler kurumsal Pinterest topluluğu olan Branding Türkiye‘nin Pinterest sayfasını takip edin!


HuaweiHuawei Ürün Yasağı İçin ABD’ye Dava Açtı

Çin ve ABD arasında uzun zamandır gerilim devam ediyor. ABD ile Çin’in arasının bozulması Huawei’in ürünlerinin satışının yasaklanmasına neden olmuştu. Aradaki bu gerilim sebebiyle Huawei ürünleri, ABD’de satılmıyordu. Bu duruma yönelik Huawei’den atak geldi. ABD’nin Huawei’e yönelik yapılan yasağın kalkması için Huawei dava açtı.

Huawei ve ABD arasındaki bu gerginlik; Huawei’in verileri Çin’e aktardığı ve veri gizliliği konusunda olumsuz davranışlarda bulunması sebebiyle yaşanmıştı. Huawei ise bu iddiaları tamamen reddediyor.

Samsung Katlanabilir Cihaz İçin Çalışıyor

Mobil Dünya Kongresi (2019) programında, Samsung da yer almıştı. Birçok teknoloji firmasının bir araya geldiği Mobil Dünya Kongresi’nde Samsung, Huawei gibi şirketlerin yeni katlanabilir akıllı telefonları geliştirmek için çalıştıkları açıklandı.

Teknoloji lider firmalarından olan Samsung, katlanabilir akıllı telefonu 2019’un son aylarında kullanıcıyla buluşturması bekleniyor. Müşterilerin istekleri ve deneyimleri doğrultusunda telefonda bazı değişiklikler yapılması planlanıyor. Samsung, Galaxy s10 serisinde parmak izi okuyucusu ile birlikte piyasaya sunmuştu. Katlanabilir akıllı telefonda da bu özelliğin olacağı söylenenler arasında.

8 - 14 Mart 2019

Google’dan Mobil Kullanıcılara Reklam Geliri: Rewarded Product 

Google, mobil reklam gelirlerinin daha etkin hale gelmesini sağlamak amacıyla yeni bir sistem oluşturdu. Yeni sistemde reklam yayınlarının yanı sıra reklamı görüntüleyen kullanıcılar da reklamlardan pay alacak. Rewarded Product olarak adlandırılan sistem, şu anda beta sürümünde yer alıyor. Testlerin ardından yeni sistem, tüm Android kullanıcılarına sunulacak.

Ayrıca kullanıcıların reklam izlenmesini arttırmak adına teşvik edici ödüller de hazırlanacak. Böylelikle reklam izleme durumu gönüllü olarak gerçekleşmiş olacak.

Hepsiburada’nıın Yeni CEO’su Murat Emirdağ Oldu

Lider e-ticaret sitelerinden olan Hepsiburada’ya yeni CEO atandı. Hepsiburada kendi bünyesine Murat Emirdağ’ı dahil etti.

CEO Murat Emirdağ, önceden Instacart Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alıyordu.
Hepsiburada aylık 32 milyon ziyaretçiye ulaşıyor. Mobil uygulaması ise 15 milyondan fazla indirme sayısına ulaşmış bulunmakta.

Biz de Branding Türkiye ailesi ve takipçileri olarak Murat Emirdağ’a Hepsiburada’daki yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Yerli Scooter Girişimi “Martı” Hizmete Başladı

Yerli Scooter girişimi Martı, İstanbul’da hizmet vermeye başladı. Martı uygulaması, ilk olarak İstanbul’un Anadolu yakasında hizmet verecek. Tamamen yerli mühendisler tarafından tasarlanan Martı’nın ekibinde şu anda 21 kişi çalışıyor. Sena Öktem ve Oğuz Alper Öktem tarafından kurulan Martı uygulamasını, kullanıcılar Android ve iOS platformlarından indirilebiliyor. Şimdilik açılış fiyatı 3 TL olan Martı’nın 10 dakikalık yolculuğuna ödenmesi gereken ücret ise 10.5 TL.

İTÜRO 2019İTÜRO 2019’un Medya Sponsoru Branding Türkiye Oldu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan İTÜ Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019, 11 Nisan 2019’da kapılarını ziyaretçilere açacak.

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye‘nin medya sponsoru olduğu İTÜRO 2019, kapsamında yerli ve yabancı akademisyenler, sanayi katılımcıları ve deneyimli öğrenciler tarafından, robotik ve kontrol bilimi gibi alanlarda seminerler, söyleşiler, paneller ve sergiler düzenlenmektedir.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Aynı zamanda Mart (2019)’ın ikinci haftasını (8 – 14 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart ayının ikinci haftası  (8 – 14 Mart 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir