Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2019)

Mart ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2019)”

8 – 14 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mart ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Branding Türkiye Kariyer MerkeziTwitter, Skype, Blizzard, Instagram, Pinterest, Huawei, Samsung ve Martı ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Branding Türkiye Kariyer Merkezi

Aradığınız İş Branding Türkiye Kariyer Merkezi’nde 

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle başlıyoruz. Geçen sene (2018) faaliyete başlayan Branding Türkiye Kariyer Merkezi’nde iş ilanları yayınlanmaya devam ediyor. Markaların bütünleşik pazarlama odağındaki alanlarda (reklam, pazarlama, iletişim, medya, kurumsal iletişim, tasarım, dijital pazarlama, sosyal medya, dijital markalaşma, seo, internet reklamcılığı, satın alma, insan kaynakları, satış, müşteri temsilcisi, growth marketing vb.) ilan verebildiği Kariyer Merkezi’nde aradığınız işi bulabilmeniz oldukça kolay.

İlan detaylarını okuyup ilanda belirtilen iletişim adresine (mail – telefon – web sitesi vb.) sizden istenen evrakları (cv – özgeçmiş – portfolyo vb.) ileterek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İlan yayınlama odağında hizmet veren Branding Türkiye Kariyer Merkezi‘nde ilk ilan ücretsiz kampanyası devam ediyor.

Kariyer Merkezi hakkında detaylı bilgi için Kariyer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Jack Dorsey Bitcoin

Twitter CEO’su Her Hafta 10 Bin Dolarlık Bitcoin Alıyor

Twitter CEO’su Jack Dorsey, her hafta 10 bin dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı. Jack Dorsey, Bitcoin’i değerlenebilecek bir yatırım aracı olarak gördüğünü ve bu yüzden de Bitcoin’e yönelik ayrı bütçe ayırdığını ifade etti. Jack Dorsey’nin uzun zamandır düşüşte olan Bitcoin’e yatırım yapması pazarda bir hareketlilik oluşturdu. Dorsey, “İnternet üzerinde doğdu, internet üzerinde büyüdü. Bitcoin, internetin yerel para birimidir.”  diyerek Bitcoin’in internet ile birlikte süreceği bir para birimi olduğunu ifade etti. Bitcoin ise şimdilerde 3.874 dolardan işlem görüyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mart 2019 - Skype Web

Skype Yeni Web Sürümüne Geçti

Skype geçtiğimiz günlerde yeni web sürümünü yayınladı. Yeni tasarımla birlikte Skype Web‘e, birçok özellik eklendi. Skype yeni Web sürümü hakkında ise bir açıklama yaparak şunları söyledi;

“Skype her zaman insanları bir araya getirme konusunda öncü olmuştur. Yüz milyonlarca kullanıcılı küresel topluluğumuza bağlanma ve onları daha yakın hissetme ve birlikte daha fazlasını başarmalarını sağlayarak güçlendirme fırsatını sürdürmeye devam ediyoruz. Skype Web’i duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

HD video araması, arama kaydı gibi özelliklere artık Skype Web üzerinden de kullanıcılara ulaşılabilecek. Bildirim paneli ile birlikte bildirimler kullanıcıya otomatik olarak ulaştırılacak. Son olarak Skype Web’in yeni sürümünde, geçmiş medyayı ve mesajları görmek daha kolay hale geliyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mart 2019 - Blizzard Türkiye'de

Oyun Devi Blizzard Türkiye’ye Giriş Yaptı

World of Warcraft oyunu ile bilinirliliğini arttıran Blizzard, Türkiye’ye bu hafta itibariyle giriş yaptı. Bilindiği üzere Türkiye’de oyuncu (gamer) sayısının ve oyun pazarının büyüklüğü her geçen gün artıyor. Bu nedenle dünyanın önemli oyun üreticisi firmaları Türkiye özelinde aksiyon almak üzere Türkiye pazarına giriş yapıyor.

Instagram Marka İçerik Reklamı

Instagram’dan Marka İçerik Reklamı

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Instagram, bloggerlar için yeni reklam modeli oluşturduğunu ilan etti. Şirket, sponsorlu gönderiler için oluşturulan yeni reklam biçiminin adını “marka içerik reklamı” olarak nitelendirdi. Instagram ayrıca reklam modelinin, influencerlar arasında resmi ortaklıklar kurma stratejisi olarak işlem göreceği bildirildi. Markalı içerik reklamları, reklam verenlerin ağ üzerinden görünür biçimde diğer reklamlara benzer şekilde kullanıcıların karşısına çıkacak. Yeni reklam biçiminin kullanıcılara sunulma tarihi net belli olmasa da modelin test aşamasından geçtiği belirtildi.

Pinterest Alışveriş

Pinterest Yeni Alışveriş Özelliklerini Yayına Alıyor

Halka arz edilmeye hazırlanan Pinterest, alışveriş özelliklerini kullanıcılara sunmaya başladı. Fotoğraf paylaşım platformu olan Pinterest, satış yapanlara yönelik yeni özelliğini hizmete sundu. Test aşamasını geçen yeni alışveriş özelliği, platform üzerinden alışveriş yapanlara kolaylık sağlayacak.

Alışveriş özelliğinde, benzer ürünler ile ilgili mesajlar da satın alma yapan kişilere ulaşacak. Bu özellik sayesinde markanın diğer ürünleri de alışverişçi tarafından keşfedilmiş olacak. Böylece kısmi anlamda bir ürün envanteri sağlanmış olacak.

Huawei Dava Açtı

Huawei Ürün Yasağı İçin ABD’ye Dava Açtı

ABD ile Çin’in arasının bozulması Çin’in teknoloji devi Huawei ürünlerinin ABD’de satışının yasaklanmasına neden olmuştu.  Bu duruma yönelik Huawei’den atak geldi. Şirket bu duruma ilişkin hakkını aramak üzere dava açtı. Huawei ve ABD arasındaki bu gerginlik; Huawei’in verileri Çin’e aktardığı ve veri gizliliği konusunda olumsuz davranışlarda bulunması sebebiyle yaşanmıştı. Huawei ise bu iddiaları tamamen reddediyor.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mart 2019 - Katlanabilir Telefon

Samsung Katlanabilir Cihaz İçin Çalışıyor

Teknoloji lider firmalarından olan Samsung, katlanabilir akıllı telefonu 2019’un son aylarında kullanıcıyla buluşturması bekleniyor. Bu arada Samsung, Galaxy s10 serisini, parmak izi okuyucusu ile birlikte piyasaya sunmuştu. Samsung’un katlanabilir akıllı telefonlarında da bu özelliğin olacağı söyleniyor.

Google Rewarded Product

Google’dan Mobil Kullanıcılara Reklam Geliri: Rewarded Product 

Teknoloji devi Google, mobil reklam gelirlerinin daha etkin hale gelmesini sağlamak amacıyla yeni bir sistem oluşturdu. Yeni sistemde reklam yayınlarının yanı sıra reklamı görüntüleyen kullanıcılar da reklamlardan pay alacak. Rewarded Product olarak adlandırılan sistem, şu anda beta sürümde. Testlerin ardından yeni sistem, tüm Android kullanıcılarına sunulacak. Ayrıca kullanıcıların reklam izlemesini arttırmak adına teşvik edici ödüller de hazırlanacak. Böylelikle reklam izleme durumu gönüllü olarak gerçekleşmiş olacak.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mart 2019 - Murat Emirdağ

Hepsiburada’nıın Yeni CEO’su Murat Emirdağ Oldu

Lider e-ticaret sitelerinden olan Hepsiburada’ya yeni CEO atandı. Buna göre Murat Emirdağ şirketin yeni ceo’su oldu. Murat Emirdağ, önceden Instacart Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev alıyordu.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mart 2019 - Martı

Yerli Scooter Girişimi “Martı” Hizmete Başladı

Teknoloji Haberleri’ne yerli girişimlerle devam ediyoruz. Yerli scooter girişimi Martı, İstanbul’da hizmet vermeye başladı. Uygulama ilk olarak İstanbul’un Anadolu yakasında hizmet verecek. Tamamen yerli mühendisler tarafından tasarlanan Martı’nın ekibinde şu anda 21 kişi çalışıyor. Sena Öktem ve Oğuz Alper Öktem tarafından kurulan Martı uygulamasını, kullanıcılar Android ve iOS platformlarından indirilebiliyor. Şimdilik açılış fiyatı 3 TL olan Martı’nın 10 dakikalık yolculuğuna ödenmesi gereken ücret ise 10.5 TL.

İTÜRO 2019

İTÜRO 2019’un Medya Sponsoru Branding Türkiye Oldu

Teknoloji Haberleri’ni sponsor olduğumuz bir organizasyonla bitiriyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek olan İTÜ Robot Olimpiyatları İTÜRO 2019, 11 Nisan 2019’da kapılarını ziyaretçilere açacak. İTÜRO 2019’un resmi medya sponsoru ise Branding Türkiye oldu.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mart 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.