Kasım ayının dördüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım4″te yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Kasım ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Apple, Youtube, Byhours, WordPress, Facebook, Google, Branding Türkiye ve Microsoft ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Kasım4

Kasım ayının dördüncü haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Apple Yapay Zeka Girişimi Silk Lab’ı Bünyesine Kattı

Apple, yapay zeka ile ilgilenen Silk Lab’ı 4 milyar dolara satın aldı. Gizlilik odaklı ve yapay zeka üzerine çalışan Silk Lab ile Apple elini güçlendirmiş oldu. Silk Lab veri güvenliği, veri depolama gibi konularda büyük bir başarıya sahip. Apple bu yeni teknoloji girişimi ile verileri bulut ortamına göndermeden işleme alacak. Gizlilik konusunda dikkatle çalışan Apple, bu hamleyle işini oldukça kolaylaştırmış oldu.

Branding Türkiye’nin Prodüksiyon Sponsoru Belli Oldu

Bu haftanın teknoloji – dijital odaklı gelişmelerinden biri de bizimle ilgiliydi. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, bu hafta sponsorluk anlaşmalarına bir yenisini ekledi. MG İletişim Stratejileri Ajansı ile prodüksiyon – yapım odaklı bir sponsorluk anlaşması gerçekleştiren Branding Türkiye, Youtube odağında gerçekleştireceği yayınları “Branding Türkiye TV” olarak konumladığını da duyurdu. Sonuç itibariyle bu süreçte MG iletişim Stratejileri Ajansı, Branding Türkiye’nin Youtube özelindeki konsept yayınlarının prodüksiyon – yapım işlerini üstlenecek.

Youtube’da Ücretsiz Film İzleme Dönemi Başlıyor

Youtube, ücretsiz film yayınlamaya hazırlanıyor. Kullanıcıların ücret ödemeden ulaşacağı hizmette Youtube, reklamlar sayesinde gelir sağlayacak. Youtube, bu hizmet için reklam verenlerin desteğini beklediğini açıkladı. Özellikle eski film ve dizileri kapsayacak olan bu yenilik için Youtube, 100 içerik hazırladı. Hazırlanan 100 içerikte Rocky, Terminatör Agent Cody Banks gibi kült filmler yer alıyor. Bu arada ne yazık ki Türkiye Youtube kütüphanesinde, lisans problemleri sebebiyle ücretsiz film gösterilmeyecek.

Otel Rezervasyon Girişimi Türkiye Pazarına Giriş Yaptı

Saat bazlı otel rezervasyon girişimi Byhours, Türkiye pazarına giriş yaptı. Uluslararası pazarda geniş bir hedef kitleye sahip olan Byhours, bundan böyle Türkiye’de! Online otel rezervasyon şirketi ve mobil uygulama olan Byhours, kullanıcılara otelde kaldıkları süre boyunca ödeme imkanı sağlıyor. Ayrıca Byhours, kullanıcılara 3, 6, 12 saatlik rezervasyon olanağı da sunuyor.  Byhours kullanıcıların deneyimini arttırmayı hedeflediklerini ve Mıcrostays faaliyeti sunmayı amaçlıyor. Ayrıca Byhours, check-in ve check-out zamanlarına kullanıcıların karar vermesini sağlıyor.

WordPress AMP Eklentisinde Güvenlik Açığı Yaşandı

Teknoloji Haberleri’ne siber güvenlikle ilgili önemli bir detayla devam ediyoruz. WordPress AMP eklentisinde güvenlik açığı tespit edildi. Aktif olarak 150 bin sitede kullanılan eklentinin böyle bir sorun yaşaması web siteleri tehlikeye soktu. Güvenlik açığının oluşmasının sebebinin WordPress.org ibaresinin kaldırılması olduğu öngörülüyor. Resmi eklentilerden kaldırılan ifade ise yaşanan güvenlik açığı sonrasında yeniden resmi eklentiler bölümüne eklendi.

Facebook 1.5 Milyar Sahte Hesabı Sildi

Teknoloji ve sosyal ağ devi Facebook, son 6 ayda 1.5 milyar sahte hesap sildiğini duyurdu. Şirket, son yıllarda artan sahte hesapların önüne geçmek amacıyla böyle bir çalışma gerçekleştirdiğini açıkladı. Bu arada 2018’in son 6 ayını kapsayan şeffaflık raporunda Facebook, silinen bazı hesapları, topluluk kurallarına aykırılık sebebiyle yani herhangi bir şikayet olmadan direkt olarak sildiğini belirtti.

Facebook, Uygulamada Geçirilen Süre Özelliğini Başlattı

Facebook, uygulamada geçirilen süreyi gösteren özelliğini kullanıma sundu. Sosyal platformdaki aktifliği takip etmeyi sağlayan bu özelliği Facebook, öncelikle Instagram’da kullanmaya başlamıştı. Facebook, bu özelliğe ek olarak; kullanıcıların uygulamada geçirmek istediği zaman dolduğunda sistemin kullanıcıyı haberdar etmesini sağlayan bir hizmet de sunuyor.

Google Asistan’a Türkçe Dil Desteği Geliyor

Google Asistan’a Türkçe dil desteği özelliği geliyor. Google yeni güncelleme ile kullanıcılara dijital destek sağlayacak. Gerçekleşecek güncelleme ile 14 yeni dil Asistan’da olacak. Google Asistan’ın yeni özelliğinin kullanıma sunulması ise beta testleri sonuçlandıktan sonra yani 20018’in sonlarına doğru gerçekleşecek.

Teknoloji Devi Microsoft Xbox One’ı Yeniliyor

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, oyun konsolu XBox One’ı disk sürücüsüz olarak pazara sunmaya hazırlanıyor. Disk sürücüsü olmayan XBox One’ın, diğer oyun konsollarına göre daha uygun fiyatlı olacağı planlanıyor. 2019’da piyasaya sunulması beklenen oyun konsolu XBox One, dijital ile tamamen entegre şekilde çalışacak.

Fransa Bitcoin Satmaya Başlıyor

2019 Ocak itibariyle Fransa, Bitcoin ve Etherium satışlarına büfelerde başlayacak. Fransa Tütün Satıcıları Federasyonu, ülkedeki büfelerde müşterilerinin kripto para satmasına onay verdi. Kripto para alışverişi Keplerk ile yapılacak. Bu yazılım sayesinde federasyon üyeleri Bitcoin’i hedefledikleri gibi satabilecekler. Kısacası müşterilere makbuzlar ile kripto para alma imkanı verilecek.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım4”te markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız. Bu arada aşağıdaki indeksten Kasım (2018) ayı boyunca yayınlanan “Teknoloji Haberleri”ne haftalık olarak ulaşabilirsiniz.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Aralık 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.