Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım4

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Kasım (2018) ayının son haftasını geride bıraktık. Kasım boyunca teknoloji ve dijital odaklı birçok yenilik, gelişim ve değişime birlikte şahit olduk. Şimdi ayın son haftasında “Öne Çıkan Teknoloji Haberleri”nde neler olduğuna bakalım

Haftanın öne çıkan teknolojik gelişmeleri arasında Apple, Youtube, Byhours, WordPress, Facebook, Google, Branding Türkiye ve Mıcrosoft’tan haberler yer alıyor. Ayrıca Fransa’nın kripto para kullanımıyla ilgili gelişmeye de köşemizde yer verdik.  Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital dünyadaki gelişmelere geçelim.

Apple Yapay Zeka Girişimi Silk Lab’ı Bünyesine Kattı

Apple, yapay zeka ile ilgilenen Silk Lab’ı 4 milyar dolara satın aldı. Gizlilik odaklı ve yapay zeka üzerine çalışan Silk Lab sayesinde Apple elini güçlendiriyor. Silk Lab veri güvenliği, veri depolama gibi konularda büyük bir başarıya sahip.

Apple bu yeni teknoloji girişimi ile verileri bulut ortamına göndermeden işleme alacak. Gizlilik konusunda dikkatle çalışan Apple, yeni teknoloji ile işini oldukça kolaylaştırmış oldu.

Branding Türkiye’nin Prodüksiyon Sponsoru Belli Oldu

Bu haftanın teknolojik – dijital odaklı gelişmelerinden biri de bizimle ilgiliydi. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, bu hafta sponsorluk anlaşmalarına bir yenisini ekledi. MG İletişim Stratejileri Ajansı ile prodüksiyon – yapım odaklı bir sponsorluk anlaşması gerçekleştiren Branding Türkiye, Youtube odağında gerçekleştireceği yayınları “Branding Türkiye TV” olarak konumladığını da duyurdu. Sonuç itibariyle bu süreçte MG iletişim Stratejileri Ajansı, Branding Türkiye’nin Youtube özelindeki konsept yayınlarının prodüksiyon – yapım işlerini üstlenecek.

Youtube’da Ücretsiz Film İzleme Dönemi Başlıyor

Youtube, ücretsiz film yayınlamaya hazırlanıyor. Kullanıcıların ücret ödemeden ulaşacağı hizmette Youtube, reklamlar sayesinde gelir sağlayacak. Youtube, bu hizmet için reklam verenlerin desteğini beklediğini açıkladı.

Özellikle eski film ve dizileri kapsayacak olan bu yenilik için Youtube, 100 içerik hazırladı. Hazırlanan 100 içerikte Rocky, Terminatör Agent Cody Banks gibi kült filmler yer alıyor. Bu arada ne yazık ki Türkiye Youtube kütüphanesinde, lisans problemleri sebebiyle filmler gösterilmiyor.

Otel Rezervasyon Girişimi Türkiye Pazarına Giriş Yaptı

Saat bazlı otel rezervasyon girişimi Byhours, Türkiye pazarına giriş yaptı. Uluslararası pazarda geniş bir hedef kitleye seslenen Byhours, Türkiye’de de kullanıcılara ulaşacak.

Online otel rezervasyon şirketi ve mobil uygulama olan Byhours, kullanıcılara kaldıkları süre boyunca ödeme imkanı sağlıyor. Ayrıca Byhours, kullanıcılara 3, 6, 12 saatlik rezervasyon olanağı sunuyor.  Byhours kullanıcıların deneyimini arttırmayı hedeflediklerini ve Mıcrostays faaliyeti sunmayı amaçlıyor. Ayrıca Byhours, check-in ve check-out zamanlarına kullanıcıların karar vermesini sağlıyor.

WordPress AMP Eklentisinde Güvenlik Açığı Yaşandı

WordPress AMP eklentisinde güvenlik açığı tespit edildi. Aktif olarak 150 bin sitede kullanılan eklentinin böyle bir sorun yaşaması web siteleri tehlikeye soktu.  Güvenlik açığının oluşmasının sebebinin WordPress.org ibaresinin kaldırılması olduğu öngörülüyor. Resmi eklentilerden kaldırılan ifade ise yaşanan güvenlik açığı sonrasında yeniden resmi eklentiler bölümüne eklendi.

Facebook 1.5 Milyar Sahte Hesabı Sildi

Facebook, son 6 ayda 1.5 milyar sahte hesap sildiğini duyurdu. Son yıllarda artan sahte hesapların önüne geçmek amacıyla böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini açıkladı.  2018’in son 6 ay şeffaflık raporunda Facebook, silinen bazı hesapları, topluluk kurallarına aykırılık sebebiyle, şikayet etmeden direkt olarak sildi.

Facebook, Uygulamada Geçirilen Süre Özelliğini Başlattı

Facebook, uygulamada geçirilen süreyi gösteren özelliğini kullanıma sundu. Sosyal platformdaki aktivasyonu takip etmeyi sağlayan bu özelliği öncelikle Instagram’da kullanmaya başlamıştı. Facebook, bu özelliğin yanı sıra kullanıcıların uygulamada geçirmek istediği zaman dolduğunda haberdar etme hizmetini de sunuyor.

Google Asistan’a Türkçe Dil Desteği Geliyor

Google Asistan’a Türkçe dil desteği özelliği geliyor. Google yeni güncelleme ile kullanıcılara dijital destek sağlıyor. Gerçekleşecek güncelleme ile 14 yeni dil Asistan’da olacak. Google Asistan uygulamasında, yeni dil destek özelliği ile yakın gelecekte hedef kitle hacmini genişletecek. Google Asistan’ın yeni özelliğinin kullanıma sunulması ise beta testleri sonuçlandıktan sonra 2018’in son günlerinde olması bekleniyor.

Microsoft Xbox One’ı Yeniliyor

Microsoft, oyun konsolu XBox One’ı disk sürücüsüz olarak pazara sunmaya hazırlanıyor. Disk sürücüsü olmayan XBox One’ın, diğer oyun konsollarına göre daha uygun fiyatlı olacağı planlanıyor. 2019’da piyasaya sunulması beklenen oyun konsolu XBox One, dijital ile tamamen entegre şekilde çalışacak.

Fransa Bitcoin Satmaya Başlıyor

2019 Ocak itibariyle Fransa, Bitcoin ve Etherium satışlarına büfelerde başlayacak. Fransa Tütün Satıcıları Federasyonu, ülkedeki büfelerde müşterilerinin kripto para satmasına onay verdi.  Kripto para alışverişi Keplerk ile yapılacak. Bu yazılım sayesinde federasyon üyeleri Bitcoin’i satabilecek. Müşterilere makbuzlar ile kripto para alma imkanı verilecek.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini Kasım ayının son haftasında da sizler için derledik. Önümüzdeki ayın ilk haftasında dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere. Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir