Aralık ayının birinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık1″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Aralık ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Amazon, Youtube ve Microsoft, Hangoust, Twitter, Instagram, Audi, Branding Türkiye Etkinlik ve 5G Teknolojisi ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Aralık1

Aralık ayının birinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Amazon Black Friday ile 180 Milyon Ürün Sattı

E-ticaret sitesi Amazon, Black Friday günü ile o haftayı kapsayan süre boyunca 180 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi.Amazon tarafından kamuoyu ile paylaşılan verilerde net rakamlar olmasa da Amazon’un, Black Friday sürecinde beklediği rakamlara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu arada Amazon’un açıkladığı rapora göre dünya çapında en çok satılan ürün; Echo Dot Hoparlör oldu. Mobil uygulama üzerinden en çok satın alınan ürün kategorilerinin ise elektronik ve oyuncak olduğu açıklandı.

Youtube’dan Yeni Reklam Özelliği

Youtube, yeni bir değişiklik üzerine çalışıyor. Buna göre; Youtube’da uzun reklam videoları yerine Ad-pods olarak adlandırılan 6 saniyelik reklam gösterimleri olacak. Youtube yaptığı araştırmalarda reklam süresinin uzunluğunun video izlemeye etki ettiğini gördü. Bu yönde kendini geliştirmek isteyen Youtube, videoların başında 6 saniyelik 2 reklam gösterimi gerçekleştirecek. Bu sayede izleyiciler, kesintisiz bir biçimde uzun videoları izleyebilecek. Ayrıca bu art arda gösterilen reklamlar isteğe bağlı olarak geçilebilir olacak.

Microsoft Katlanabilir Telefon İçin Hazırlanıyor

Telefon şirketlerinin katlanabilir telefon için çalışmaları hızla devam ediyor. Rekabete Microsoft da katıldı. Buna göre Microsoft, katlanabilir telefonlarını 2019’da piyasaya sunacak. Samsung, Huawei, LG gibi teknoloji şirketleri, katlanabilir telefon piyasasına bir süre önce giriş yapmışlardı. Katlanabilir telefon piyasasına ilk giriş yapan ise Samsung’un Galaxy F modeli olmuştu. Microsoft ise Andromeda olarak adlandırılan katlanabilir telefon modeli için çalışmalara başladığını duyurdu. Telefonun şu ana kadar piyasaya çıkan en ince katlanabilir telefon olacağı söyleniyor.

Youtube’da 10 Bin Abonesi Olana Hikaye Özelliği

Youtube, 10 binden fazla abonesi olan kullanıcılara hikaye (Story) özelliğini açtı. Youtube Hikayeler özelliği önceden 70 bin abonesi olan Youtuberlar için kullanılıyordu. Artık bu özellik 10 bin abonesi olan kullanıcılar tarafından da deneyimlenebilecek. Youtube’da hikayeler 7 gün boyunca kullanıcı sayfasında duruyor. Ayrıca Youtube hikayelerinde, Snapchat ve Instagram’da bulunan özel kamera filtreleri de yer alıyor.

Microsoft, Apple’ın Piyasa Değerini Geçti

Amerikalı teknoloji devi Microsoft, en değerli şirket unvanına sahip olan Apple’ı geride bırakarak zirvenin sahibi oldu. Buna göre Microsoft, 812,93 milyar dolar piyasa değeri ile kısa süreliğine de olsa en değerli şirket oldu. Bilindiği üzere Apple IphoneX ve XS satışlarında düşüş yaşamıştı. Bu durum şirketin hisse paylarının düşmesine sebep oldu. Microsoft ise aynı süreçte kendini bulut teknolojisi, yazılım üzerine geliştirmeye devam etti. Bu durumlar Microsoft’un değerini arttırdı. Sonuç itibariyle Apple kısa süre de olsa kaybettiği en değerli şirket unvanını hemen geri aldı. Böylece Apple, Microsoft’u geride bırakarak piyasa değerini 817,58 milyar dolara çıkarttı.

Google Hangoust’u Kaldırıyor

Teknoloji devi Google’ın sohbet uygulaması Hangoust kaldırılıyor. Google son yayınladığı raporda Hangoust platformunu 2020 yılında tamamen kaldıracağını duyurdu. Google uzun zamandır uygulamaya yönelik herhangi bir güncelleme veya değişiklik yapmıyordu. Zira kullanıcılar Hangoust’u kullanmayı bırakmıştı. Uygulamanın sürekli hata vermesi sebebiyle de şikayetler geliyordu. Artan sorunlar ve şikayetler Hangoust uygulamasının kaldırılması için bahane oldu diyebiliriz.

Twitter’dan Düzenleme Yeniliği

Twitter, yeni bir güncelleme ile kendini yenilemeye devam ediyor. Buna göre Twitter CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde, Twitter’a yeni bir özellik getirildiğini duyurdu. Bu yeni özellik kullanıcılara, paylaşılan tweetleri düzenleme imkanı sağlayacak. Dorsey, düzenleme butonuyla birlikte; yazım hataları, yanlış yazılmış URL gibi sorunların düzeltilebileceğini vurguladı. Normalde yanlış yazılan bir tweeti düzenleme / düzeltme imkanı yoktu. Bu yüzden kullanıcılar yanlış tweeti silip yeniden yazmak zorunda kalıyordu. “Tweet Düzenleme” için kullanıcı dostu bir özellik denilebilir.

Instagram’dan “Yakın Arkadaşlar” Özelliği

Instagram, hikayeler için yeni özelliğini duyurdu. Story paylaşırken Yakın Arkadaşlar özelliği seçildiğinde yalnızca bu kişiler paylaşılan hikayeyi görebilecek. Instagram böylece herkese açık profiller için özel bir alan oluşturmuş oldu.

Audi Otonom Uçan Taksiyi Sergiledi

Otomotiv ve teknoloji lideri Audi, otonom uçan taksi konseptini sergiledi. Uçak üreticisi Airbus ve Italdesign ortaklığı ile Drone Week etkinliği kapsamında Audi’nin otonom uçan taksisi tanıtıldı. Otonom uçan taksi “Pop Up Next” olarak adlandırıldı. Fuarda büyük ilgi toplayan araç, hem karada hem de havada elektrikle hareket edebilecek. Son teknoloji ürünü olan Pop Up Next, ses ve yüz tanıma sistemi, göz takip ve dokunmatik ekran özelliklerine sahip olacak.

Güney Kore 5G Teknolojisine Geçiyor

Teknoloji lider ülkelerden olan Güney Kore, 5G teknolojisine geçiyor. Ağ altyapısını geliştiren Güney Kore, 5G sistemini kullanılır hale getiriyor. Ülkenin önemli telekomünikasyon şirketlerinden olan SK Telecom, KT ve LG Uplus ile 5G bağlantısı kullanılacak.

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni bizden bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Branding Türkiye, etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik ile her ay farklı bir üniversitede ve/veya sektör profesyonellerine yönelik etkinliklerini sürdürüyor. En son 1 Aralık 2018 Cumartesi, Dome İstanbul‘da “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği” gerçekleştirildi. Etkinliğin teması “Dijital Markalaşma” olurken bu konu odağında etkinlikte; “Dijital Markalaşma Nedir? / Nasıl?”, “Sosyal Medya Olmadan Dijital Markalaşma Olmaz” ve “Sosyal Medya Olmadan Dijital Markalaşma Olmaz” konuları konuşuldu. Etkinliğinin konuşmacıları arasında Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, PictusDigital& Creative Kurucusu ve İçerik Uzmanı Asil Terzi, D-Branded’de Sosyal Medya Uzmanı olan Damla Aydın yer aldı. Etkinliklerimizi düzenli takip etmek ve kontenjan sınırına takılmamak için mail aboneliğini aktifleştirebilirsiniz.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık1″de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Aralık 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.