Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Aralık1

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, yeni bir aya girdik. Daha doğrusu bu hafta Kasım’ın son haftasıyla Aralık ayının ilk haftası kesişti diyebilirim. Fakat biz bu haftaki haberleri derlerken Aralık’ın (2018) ilk haftası diye vermek istedik. 

Aralık ayının ilk haftasında öne çıkan teknolojik gelişmeler ve dijitale dair yenilikler şu markalarla ilgiliydi; Amazon, Youtube ve Microsoft’tan iki ayrı gelişme, Hangoust, Twitter, Instagram, Audi… Bu haberlerle birlikte Güney Kore’nin 5G teknolojisine geçtiği haberini de eklemeyi unutmadık. Kısacası bu hafta teknolojinin gündemi epey yoğun. Bir de bizden yani Branding Türkiye Etkinlik‘ten bir haber var.

Amazon Black Friday ile 180 Milyon Ürün Sattı

E-ticaret sitesi Amazon, Black Friday günü ile o haftayı kapsayan süre boyunca 180 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi. Amazon tarafından kamuoyu ile paylaşılan verilerde net rakamlar olmasa da Amazon’un, Black Friday sürecinde beklediği rakamlara ulaştığı tahmin ediliyor. Bu arada Amazon’un açıkladığı rapora göre dünya çapında en çok satılan ürün; Echo Dot Hoparlör oldu. Mobil uygulama üzerinden en çok satın alınan ürün kategorilerinin elektronik ve oyuncak olduğu açıklandı.

Youtube’dan Yeni Reklam Özelliği

Youtube, yeni bir değişiklik üzerine çalışıyor. Uzun reklam videoları yerine Ad-pods olarak adlandırılan 6 saniyelik reklam gösterimleri için değişikliğe gidiyor.

Youtube yaptığı araştırmalarda reklam süresinin uzunluğunun video izlemeye etki ettiğini gördü. Bu yönde kendini geliştirmek isteyen Youtube, videoların başında 6 saniyelik 2 reklam gösterimi gerçekleştirecek. Bu sayede izleyiciler, kesintisiz bir biçimde uzun videoları izleyebilecek. Ayrıca bu art arda gösterilen reklamlar isteğe bağlı olarak geçilebilir olacak.

Microsoft Katlanabilir Telefon İçin Hazırlanıyor

Telefon şirketlerinin katlanabilir telefon için çalışmaları hızla devam ediyor. Rekabete Microsoft da katıldı. Microsoft, katlanabilir telefonlarını 2019’da piyasaya sunacak.

Samsung, Huawei, LG gibi teknoloji şirketleri, katlanabilir telefon piyasasına bir süre önce giriş yapmışlardı. Katlanabilir telefon piyasasına ilk giriş yapan Samsung’un Galaxy F modeli olmuştu. Microsoft ise Andromeda olarak adlandırılan katlanabilir telefon modeli için çalışmalara başladığını duyurdu. Telefonun şu ana kadar piyasaya çıkan en ince katlanabilir telefon olacağı söyleniyor.

Youtube 10 Bin Abonesi Olana Hikaye Özelliği Getirdi

Youtube, 10 binden fazla abonesi olan kullanıcılara hikaye (Story) özelliğini açtı. Youtube Hikayeler özelliği önceden 70 bin abonesi olan Youtuberlar için kullanılıyordu. Artık bu özellik 10 bin abonesi olan kullanıcılar tarafından da deneyimlenebilecek. Youtube’da hikayeler 7 gün boyunca kullanıcı sayfasında duruyor. Ayrıca Youtube hikayelerinde, Snapchat ve Instagram’da bulunan özel kamera filtreleri de yer alıyor.

Microsoft, Apple’ın Piyasa Değerini Geçti

Microsoft, en değerli şirket unvanına sahip olan Apple’ı geride bırakarak zirvenin sahibi oldu. Microsoft, 812,93 milyar dolar piyasa değeri ile kısa süreliğine en değerli şirket oldu.

Apple IphoneX ve XS satışlarında düşüş yaşamıştı. Bu durum hisse paylarının düşmesine sebep oldu. Microsoft ise kendini bulut teknolojisi, yazılım üzerine geliştirmeye devam ediyor. Bu durum Microsoft’un değerini arttırıyor. Apple kısa süre de olsa kaybettiği en değerli şirket unvanını hemen geri aldı. Apple, Microsoft’u geride bırakarak piyasa değerini 817,58 milyar dolara çıkarttı.

Google Hangoust’u Kaldırıyor

Google’ın sohbet uygulaması Hangoust kaldırılıyor. Google son yayınladığı raporda Hangoust platformunu 2020 yılında tamamen kaldıracağını duyurdu.

Google uzun zamandır uygulamaya yönelik herhangi bir güncelleme veya değişiklik yapmıyordu. Ayrıca kullanıcılarda Hangoust’u kullanmayı bırakmıştı. Uygulamanın sürekli hata vermesi sebebiyle de şikayetler geliyordu. Artan sorunlar ve şikayetler Hangoust uygulamasının kaldırılması için bahane oldu.

Twitter’dan Düzenleme Yeniliği

Twitter, yeni bir güncelleme ile kendini yenilemeye devam ediyor. Twitter CEO’su JackDorsey, Twitter’a yeni bir özellik getirdiklerini duyurdu. Bu yeni özellik kullanıcılara, paylaşılan tweetleri düzenleme imkanı sağlayacak. CEO Dorsey, düzenleme butonuyla birlikte; yazım hataları, yanlış yazılmış URL gibi sorunların düzeltilebileceğini vurguladı.

Normalde yanlış yazılan bir tweeti düzenleme / düzeltme imkanı yoktu. Bu yüzden kullanıcılar yanlış tweeti silip yeniden yazmak zorunda kalıyordu. “Tweet Düzenleme” özelliği bu yönüyle kullanıcı dostu denilebilir.

Instagram’dan “Yakın Arkadaşlar” Özelliği

Instagram, hikayeler için yeni özelliğini duyurdu. Story paylaşırken Yakın Arkadaşlar özelliği seçildiğinde yalnızca bu kişiler paylaşılan hikayeyi görebilecek. Instagram böylece herkese açık profiller için özel bir alan oluşturmuş oldu.

Audi Otonom Uçan Taksiyi Sergiledi

Otomotiv lideri Audi, otonom uçan taksi konseptini sergiledi. Uçak üreticisi Airbus ve Italdesign ortaklığı ile Drone Week etkinliği kapsamında otonom uçan taksi tanıtıldı.

Otonom uçan taksi “Pop Up Next” olarak adlandırıldı. Fuarda büyük ilgi toplayan araç, hem karada hem de havada elektrikle hareket edebilecek. Son teknoloji ürünü olan Pop Up Next, ses ve yüz tanıma sistemi, göz takip ve dokunmatik ekran özelliklerine sahip olacak.

Güney Kore 5G Teknolojisine Geçiyor

Teknoloji lider ülkelerinden olan Güney Kore, 5G teknolojisine geçiyor. Ağ altyapısını geliştiren Güney Kore, 5G sistemini kullanılır hale getiriyor. Ülkenin önemli telekomünikasyon şirketlerinden olan SK Telecom, KT ve LG Uplus ile 5G bağlantısı kullanılacak.

Branding Türkiye’den Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği

Branding Türkiye, etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik ile her ay farklı bir üniversitede ve/veya sektör profesyonellerine yönelik etkinliklerini sürdürüyor. 1 Aralık 2018 Cumartesi, Dome İstanbul‘da “Girişimciler İçin Dijital Markalaşma Etkinliği” gerçekleştirildi.

Etkinliğin teması “Dijital Markalaşma” olurken bu konu odağında ise “Dijital Markalaşma Nedir? / Nasıl?”, “Sosyal Medya Olmadan Dijital Markalaşma Olmaz” ve “Sosyal Medya Olmadan Dijital Markalaşma Olmaz” konuları konuşuldu.

Etkinliğinin konuşmacıları arasında Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, PictusDigital& Creative Kurucusu ve İçerik Uzmanı Asil Terzi, D-Branded’de Sosyal Medya Uzmanı olan Damla Aydın yer aldı. Etkinliklerimizi düzenli takip etmek ve kontenjan sınırına takılmamak için mail aboneliğini aktifleştirebilirsiniz.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini Aralık’ın ilk haftasında da sizler için derledik. Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak dileğiyle. Bu arada önerilerinizi dikkate alıyoruz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşesinde yer almasını istediğiniz haberleri bize İletişim sayfasındaki form üzerinden iletebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir