E-Ticaret İçin Milli Platform Önerisi

Türkiye’nin ilk özel alışveriş sitesi Markafoni’nin sahibi ve Select Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, Türkiye’nin katma değerli ihracatını artırabilmesi için e-ticaretin iyi bir imkân olduğunu söyledi.

Mahiroğlu, “Türkiye’nin Avrupa’ya ürün satabilmesi için e-ticarette milli bir platform kurulmalı” dedi. Mahiroğlu, Türkiye’nin ülkenin altyapısının buna imkân vermediğini, iyi bir lojistik ağının kurulması gerektiğini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti: “Ülke olarak Avrupa’da depolar açmamız lazım. Hem lojistik ağı hem depo sorunu, devlet demiryolları, havayolları ve PTT ile çözülmeli. Bu başarılırsa, dünyada söz sahibi oluruz”

Mahiroğlu, 2017 yılında Markafoni’yi, siteye yapılan yatırımlarla beraber 30 milyon dolara satın aldı. Mahiroğlu Markafoni’nin satışlarının yüzde 10-15’ini Avrupa’ya yaptıklarını ve Avrupa’ya yapılan bu satışlarda iade sorunu yaşamadıklarını ifade etti. Bütün bunlara ek olarak Mahiroğlu, Türkiye’nin Avrupa’ya yaptığı e-ticaret ihracatının kayıt altına  alınmadığının altını çizerek konuşmalarını şu sözlerle sona erdirdi: “Ciddi boyutlarda olduğunu da düşünmüyorum. Bu ihracatı kabul edebilmek için mesleki birlik kurulmalı. Seslenişimiz de bu: İhracatta milli bir platforma geçilirse bu sorun da çözülecektir”

Dijitalin ana dinamiklerini yerli ve milli bir yapı olarak kurgulamak gerektiğini Branding Türkiye ailesi ve okuyucuları olarak sık sık vurguluyoruz. Ayrıca bu yönde çalışmalar yapan girişimcileri de koşulsuz destekliyoruz. Branding Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, yerli ve milli sosyal ağ, arama motoru, internet tarayıcısı, mobil oyunlar, e-ticaret alt yapısı vs. oluşturulması gerektiğini her fırsatta dile getirmekte ve bu yöndeki girişimleri desteklemektedir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir