Dijitalleşmeyle Ortaya Çıkan Meslekler

Çağımızın kaçınılmaz bir gerçeği olan dijitalleşme, hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Sektörler, alışkanlıklar, iletişim, üretim, tüketim kısacası her şey dijitalle birlikte dönüşürken doğal olarak meslekler de dijitalle birlikte değişmeye ve dönüşmeye başladı. Bazıları bugün bize çok uzak gelen ancak kısa bir zaman sonra normalleşecek olan birçok meslek var. Bu makalede sizler için dijitalleşmeyle birlikte bugün hayatımıza giren ve geleceğin meslekleri olarak adlandırabileceğimiz mesleklerin bir listesini hazırladık.

Robot Mühendisliği

Makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik mühendisliğinin birleşimi ile oluşan robot mühendisliği günümüzdeki mekatronik mühendisliği ile eşdeğerdir. İşlevsel olarak multidisipliner bir meslek dalı olan robot mühendisliğinin bilimsel özellikleri ve yaşama katkısı tahminlerin çok ötesindedir. İnsan hayatının daha kolay bir hale gelmesi için çalışılan bu alan, geleceğin mesleği olarak görülmektedir.

Bulut Teknolojisi / Bulut Hesaplama

Bulut teknolojisi; yazılım veya donanım ihtiyaçlarının internet aracılığı ile uzaktan birçok bilgisayardan karşılanabilmesidir. İhtiyaç duyulduğu zaman veriler ve hesaplamalar sizin bilgisayarınızda değil de uzaktaki farklı herhangi bir bilgisayarda ise internet üzerinden oraya kolayca erişebiliyorsunuz. Bu teknolojinin mantığı kısaca bu şekilde işlemektedir. Platform bağımsızlığını sağlayarak dünyadaki tüm kullanıcılara kolektif bir anlayışla hizmet verecek şekilde ortak bir alan oluşturan bulut teknolojisi, geleceğin meslekleri arasına girmiş bulunuyor.

Aktüerya Uzmanlığı

Bu meslek grubundaki insanlar günlük hayatta; hastalık, ölüm, doğum, emeklilik gibi yaşamlarını etkileyen olaylar ile ilgilenirler ve bu tür olayların risk analizini yaparak, olasılıklarını tahmin ederek finansal etkilerini hafifletici güvenlik programları oluştururlar.

Yapay Zeka Uzmanlığı

İnsanların düşünce sistemlerinin elektronik cihazlara aktarılması ile ortaya çıkacak ürünleri pazarlayacak, yapay zeka pazarlamacılığı konusunda uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle dijitalleşme ile geleceğin meslekleri arasına yapay zeka uzmanlığı da girmiş bulunmaktadır.

3D Yazıcı Mühendisliği

3D yazıcılar, insan beyni tarafından tasarlanan dijital ortamdaki çizimleri somut hale getirmeye yaramaktadır. 3D yazıcı mühendisi ise bu alanda çalışmalar yapar. Diğer taraftan, 3D yazıcılar sayesinde mühendisler büyük çaplı sistemlere sahip olmadan da üretim gerçekleştirebilmektedir.

Gerontoloji ve Geriatri Uzmanlığı

Gerontoloji uzmanı, yaşlanmanın sebeplerini ve şartlarını, yaşa göre davranış biçimlerini, yaşlanma süresince değişen tutum ve davranış kalıplarını araştırırken; geriatri uzmanı ise daha çok yaşlı hastalarda görülen hastalıkların tedavisi üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Veri Analiz Uzmanı

Şirketlerin veya kurumların kayıtlarında yer alan verileri, bilgisayar destekli olarak çeşitli programlar aracılığı ile analiz edilip, yorumlanması ve raporlanmasını sağlarlar. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde veri analiz uzmanlığı sektörünün %20’ye varan bir artış göstereceği ve bu alandaki uzmanlığın en çok tercih edilen meslekler arasında yer alacağı bilinmektedir.

Endüstriyel Veri Bilimciliği

Endüstriyel verileri hazırlayarak analizler oluşturmak ve elde edilen sonuçlar sayesinde üretilecek olan ürünlerin üretim sürecini sağlamak gibi görevlerle yükümlüdürler.

Finans Yöneticisi

İşletmelerin büyüklüğü veya faaliyet alanlarına göre değişiklik gösteren finans yöneticiliği, genel olarak kaynak temin etmek, gerekli ham madde ve mal alışlarını düzenlemek, vergisel yükümlülükleri yerine getirmek gibi birçok görevi üstlenir.

Epidemiyolog

Sağlık problemini veya hastalığı ortaya çıkaran nedenleri ve yayılma sebeplerini araştırarak, sağlık problemini ve hastalığı önlemek amaçlı ele alınması gereken önlemleri ortaya koyan nitelikli kişilerdir.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir