Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran3

Merhaba sevgili “Branding Türkiye” okuyucuları… Bu hafta da dijital dünyadaki ilgi uyandıran ve gözden kaçan birçok konuya değineceğim. Haziran ayının üçüncü haftasında “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri”nde; WordPress, Digime3D, Fortnite oyunu, Google Podcasts, oyun bağımlılığı ve Microsoft gibi öne çıkan firmaların önemli teknolojik konularını sizler için bir araya getirdim. Buyurun, birlikte bu hafta teknoloji dünyasında neler yaşandı hep birlikte göz atalım.

Geçtiğimiz hafta teknoloji dünyası için çok hareketli ve bir o kadar da heyecanlı bir hafta olmuştu. Haziran ayının üçüncü haftasında teknoloji anlamında önemli gelişmeleri ve en dikkat çeken haberleri sizler için kısa başlıklar halinde aktarmaya çalışacağım. Bu makalede takdir edersiniz ki geçen haftaki teknolojik gelişmelerin hepsi yer alamadı fakat en popüler ve öne çıkan gelişmeleri derledim. Sözü fazla uzatmadan konuya girmek istiyorum.

WordPress WooCommerce’i Satın Aldı

WordPress: kodlama bilgisine sahip olmadan, her türlü içeriği üretmenize ve internet aleminde yayınlamanıza- yönetmenize olanak sunan çok gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir. Şirket, Automatic ve E-ticaret alanında kullanıcılara fayda sağlıyor. WooCommerce ise WordPress tabanının arkasında web site oluşturmak için WooTehemes eklentisini üretiyor. WooCommerce’ın yaklaşık 650,000 çevrimiçi mağaza kullanıcısı bulunuyor. Artık WordPress’e ait olan popüler eklenti, ilerleyen günlerde e-ticaret sitelerinin daha fazla ilgisini çekecek ve kullanıcı sayısını bir hayli artıracaktır.

Yerli Digime3D, Tarvenn’den 2.2 Milyon TL Yatırım Aldı

3D görüntüleme teknolojisi bilindiği üzere yeni gelişen bir sektör. Digime3D yerli girişimi, 3D görüntüleme ile vücut analizi yapıyor. Üç boyutlu vücut tarama teknolojisi, geliştirilen yazılım ve özel donanımlar ile birleştirilerek taşınabilir hale geldi. Bu analizi düşük bir maliyetle çözen Digime3D, İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde sağlık girişimlerinin büyüyüp gelişmesini hedef alan BioCube İstanbul Sağlık İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi, uluslararası faaliyet gösteren yatırım ve danışmanlık firması Tarvenn’den 2.2 Milyon TL yatırım aldı.

Fortnite, 90 Günde 100 Milyon Amerikan Doları Kazandı

Fortnite adlı oyun, PUBG’ye rakip olarak çıkmıştı. Sürekli oyun içi göndermeler yapan ve Twitch gibi video yayın platformlarında gamerların yayınlarına sponsor olan Fortnite, 90 günlük zorlu mücadelede 100 Milyon Amerikan Doları’nı kasasına koydu.

Google Podcasts Uygulaması Google Play’de Yerini Aldı

Google Play’den ücretsiz indirebileceğiniz Google Podcasts, kullanıcıların dünya genelince keşfedilmeyi bekleyen; internet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, konuşma ve müziklerden oluşuyor. Apple’in İOS ekosistemi içerisinde yer alan Podcasts, Android camiasına da geldi. Bu gelişme Android kullanıcılarını epey sevindirdi.

Oyun Bağımlılığı “Akıl Hastalığı” Olarak Kabul Edildi

Bu yazıdaki en ilginç konu başlıklarından biri bu olsa gerek. En azından ben öyle düşünüyorum. Detaylara gelecek olursa; Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Hastalıkların Sınıflandırılması Kurumu, çağımızın tartışma konusu olan oyun bağımlılığını “dijital bir uyuşturucu madde” tanımlamasıyla akıl hastalığı olarak kabul etti. Psikologlar buna karşı olmasına rağmen toplumun bu konu hakkında dikkatli olması gerektiği noktasında uyarıldı.

Microsoft, FlipGrid’i Satın Aldı

Microsoft bu sefer teknoloji atağını eğitim platformu üzerinden yaptı. Google’a karşı kendisini güçlendirmeyi amaçlayan Microsoft, sosyal eğitim platformu olan FlipGrid’i satın aldı. Kullanımı oldukça kolay olan FlipGrid; dünya çapında milyonlarca eğitmen, öğrenci ve aile tarafından kullanılan dijital bir video platformudur. 180 ülkede çok sayıda kullanıcısı olan FlipGrid, Microsoft bünyesine katılmasıyla bir kez daha dikkatleri üzerine topladı. Bu arada sevindirici bir detayı paylaşmadan geçmeyeyim; Microsoft, Office 365 gibi FlipGrid’i de ücretsiz yapacak.

Branding Türkiye‘nin yeni konsepti olan “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” kategorisinde bu haftada sizlere teknoloji odaklı “en” dikkat çeken haberleri derledim. Bu hafta dikkat çeken satın almalarla dolu bir haftaydı. Haftaya yeni teknoloji haberleriyle yeniden buluşmak dileğiyle…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir