Haziran ayının üçüncü haftasında “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran3″nde; WordPress, Digime3D, Fortnite oyunu, Google Podcasts, oyun bağımlılığı ve Microsoft gibi firmaların önemli teknolojik konularını sizler için bir araya getirdim.

Merhaba sevgili Branding Türkiye okuyucuları 🙂 Bu hafta da dijital dünyadaki ilgi uyandıran ve gözden kaçan birçok konuya değineceğim. O zaman hep birlikte bu hafta teknoloji dünyasında neler yaşandıbir göz atalım.

Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran3

Geçtiğimiz hafta teknoloji dünyası için çok hareketli ve bir o kadar da heyecanlı bir hafta olmuştu. Haziran ayının üçüncü haftasında da yine teknoloji anlamında önemli gelişmeleri ve en dikkat çeken haberleri sizler için kısa başlıklar halinde aktarmaya çalışacağım. Bu makalede takdir edersiniz ki geçen haftaki teknolojik gelişmelerin hepsi yer alamadı fakat en popüler ve öne çıkan gelişmeleri derledim.

Şimdi sözü çok fazla uzatmadan bu haftanın teknoloji noktasındaki “en”lerine buyurun hep birlikte bir göz atalım.

WordPress WooCommerce’i Satın Aldı

WordPress: kodlama bilgisine sahip olmadan, her türlü içeriği üretmenize ve internet aleminde yayınlamanıza- yönetmenize olanak sunan çok gelişmiş bir içerik yönetim sistemidir. Şirket E-ticaret alanında kullanıcılara fayda sağlıyor. WooCommerce ise WordPress tabanının arkasında web site oluşturmak için WooTehemes eklentisini üretiyor. WooCommerce’ın yaklaşık 650,000 çevrimiçi mağaza kullanıcısı bulunuyor. Artık WordPress’e ait olan popüler eklenti, ilerleyen günlerde e-ticaret sitelerinin daha fazla ilgisini çekecek ve kullanıcı sayısını bir hayli artıracaktır.

Digime3D, 2.2 Milyon TL Yatırım Aldı

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne güzel bir gelişmeyle devam ediyoruz. 3D görüntüleme teknolojisi bilindiği üzere yeni gelişen bir sektör. Digime3D girişimi, 3D görüntüleme ile vücut analizi yapıyor. Bu sayede üç boyutlu vücut tarama teknolojisi, geliştirilen yazılım ve özel donanımlar ile birleştirilerek taşınabilir hale geldi. Digime3D, uluslararası faaliyet gösteren yatırım ve danışmanlık firması Tarvenn’den 2.2 Milyon TL yatırım aldı. Yerli bir girişimin bu düzeyde yatırım almış olmasından dolayı mutluyuz. Digime3D’yi tebrik ediyoruz.

Fortnite, 90 Günde 100 Milyon Dolar Kazandı

Fortnite adlı oyun, PUBG’ye rakip olarak çıkmıştı. Sürekli oyun içi göndermeler yapan ve Twitch gibi video yayın platformlarında gamerların yayınlarına sponsor olan Fortnite, 90 günlük zorlu mücadelede 100 Milyon Amerikan Doları’nı kasasına koydu.

Google Podcasts Uygulaması Google Play’de Yerini Aldı

Teknoloji Haberleri’ne Google’dan bir haberle devam ediyoruz. Google Play’den ücretsiz indirebileceğiniz Google Podcasts, kullanıcıların dünya genelince keşfedilmeyi bekleyen; internet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, konuşma ve müziklerden oluşuyor. Böylece Apple’in iOS ekosistemi içerisinde yer alan Podcasts, Android camiasına da geldi. Bu gelişme Android kullanıcılarını epey sevindirdi.

Oyun Bağımlılığı “Akıl Hastalığı” Olarak Kabul Edildi

Teknoloji Haberleri’ne uyarı niteliğinde bir haberle devam ediyoruz. Bu yazıdaki en ilginç konu başlıklarından biri bu olsa gerek. En azından ben öyle düşünüyorum. Detaylara gelecek olursa; Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Hastalıkların Sınıflandırılması Kurumu, çağımızın tartışma konusu olan oyun bağımlılığını “dijital bir uyuşturucu madde” tanımlamasıyla akıl hastalığı olarak kabul etti. Psikologlar buna karşı olmasına rağmen toplumun bu konu hakkında dikkatli olması gerektiği noktasında uyarıldı.

Microsoft, FlipGrid’i Satın Aldı

Teknoloji devi Microsoft bu sefer teknoloji atağını eğitim platformu üzerinden yaptı. Google’a karşı kendisini güçlendirmeyi amaçlayan Microsoft, sosyal eğitim platformu olan FlipGrid’i satın aldı. Kullanımı oldukça kolay olan FlipGrid; dünya çapında milyonlarca eğitmen, öğrenci ve aile tarafından kullanılan dijital bir video platformudur. 180 ülkede çok sayıda kullanıcısı olan FlipGrid, Microsoft bünyesine katılmasıyla bir kez daha dikkatleri üzerine topladı. Bu arada sevindirici bir detayı paylaşmadan geçmeyeyim; Microsoft, Office 365 gibi FlipGrid’i de ücretsiz yapacak.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran3″te markaların teknoloji odaklı haberlerini sizler için derledik. Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın “en” dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.