Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Haziran4

Merhaba değerli ‘Branding Türkiye’ okuyucuları…. Haziran’ın 4. haftasında teknoloji dünyasına dair gelişmeleri içerisinde bulunduran ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri”nde bu hafta; Alibaba, Amazon, PayPal, KaiOS, Huawei ve Apple ile ilgili gelişmeleri derledik

Haftalık teknoloji haberlerimizde siz değerli okuyucularımızla paylaştığımız konuların yankıları tüm hafta devam ediyor. En önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle her hafta buluşturmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Haziran ayının son haftasına geldiğimizde teknoloji dünyası hız kesmeden yatırımlarını ve gelişim sürecini her geçen gün üstüne koyarak ilerliyor. Bu yazıda da son haftaya yakışır haberleri sizler için bir araya getirdik. Şimdi gelin ve hep birlikte bu önemli gelişmeleri birlikte değerlendirelim. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Alibaba, Trendyol’la Ortaklık Kuruyor

Alibaba Group, Çin menşeli dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olarak tanınıyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan şirket, sadece Çin’de değil ülkemizde ve birçok ülkede rağbet görüyor.

Bu haftanın hiç şüphesiz en dikkat çeken haberi de Alibaba ile ilgili… Dünya devi Alibaba’nın, Trendyol’a yatırım yapma kararı Türkiye’deki e-ticaret piyasasına yeni bir soluk kattı diyebiliriz. Alibaba, yaptığı yatırımla mevcut finansal yatırımcıların hisselerini satın alıyor. Bu yatırım bir Türk markasının globalleşme yolunda önemli bir adım atmasına vesile olması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Türkiye’deki, internet girişimleri noktasında en önemli yatırımlardan biri olarak görülen bu ortaklık sonucu 16 milyon kullanıcısı bulunan Trendyol, Alibaba’nın bir markası oldu. Alibaba Group Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Michael Evans ise yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin gerek dünyadaki ve gerekse bölgedeki farklı dijital ekonomiler göz önüne alındığında oldukça heyecan verici ve dikkate değer bir pazar olduğunu dile getirdi. Bu yatırım ile birlikte Alibaba’nın güçlü ve pazar lideri bir markaya ortak olduğunu ifade eden Michael Evans, Trendyol’da kurucuların ve mevcut yönetim ekibinin konumlarının değişmeyeceğini de belirtti.

Amazon Pillpack’i Satın Alıyor

ABD’nin en büyük e-ticaret devi olan Amazon, internet eczanesi PillPack’i yılın ikinci çeyreğinde satın alacağını duyurdu. Reçeteli tüketicilere günlük ilaç teslimatı üzerine çalışan PillPack, ilaçları önceden hazırlanmış dozlar halinde bulunduruyor. Günümüz şartlarında her türlü ihtiyacımızı karşılamak için internete başvuruyoruz. Dolayısıyla ecza sektörünün internete entegrasyonu kaçınılmazdı. PillPack işte bu açığı fark ederek kurulmuş olan bir girişim olarak bugün Amazon’un bir parçası olmaya hazırlanıyor.

Amazon yöneticileri bu konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, teslimatın zamanında gerçekleşmesi ve müşterilerinin hayatlarını geliştirmek için çabaladıklarını dile getirdi. Bu olay büyük eczane şirketlerinin hisselerinde ciddi kayıplara yol açacak gibi görünüyor.

Paypal Simility’i Satın Aldı

Bilindiği üzere PayPal, cep telefonunuz üzerinden para göndermenize, almanıza ve hesap bakiyenizi kontrol etmenizi sağlayan bir platformdur.

PayPal kendini dolandırıcılara karşı korumak için çaba gösteriyor. Bu çabayı Simility’i 120 Milyon Dolar’a satın alarak kanıtlamış oldu. Simility, çevrimiçi satıcıların dolandırıcıları tespit ederek durdurmasına ve kendisini geliştirmesini sağlayan makine öğrenimine dayanan bir teknoloji pazarlıyor.

Bu arada bir dipnot vermek istiyorum. Kredi kayıt bürosu Experian Plc tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2017’de ABD’deki e-ticaret dolandırıcılığı bir önceki yıla oranla %30 arttı. Bu da Simility’nin önemini ve PayPal’ın bu satın almayla ne denli akıllıca bir yatırım yaptığını kanıtlıyor.

Gooogle’ın Yeni Hedefi; Kaios

Google, akıllı olmayan telefonlarda kullanılan işletim sistemi KaiOS’a 22 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yatırım Google’ın Asya ve Afrika pazarındaki etkinliğini ve faaliyetini arttıracağını gösteriyor. Google’ın, Android işletim sistemiyle büyük bir pazara sahipken böyle bir platformla ilgilenmesi bazılarına tuhaf gelse de Google bu noktada aslında stratejik bir hamle yaparak pazarını genişletmiştir.

KaiOS CEO’su Sebastien Codeville’ın yaptığı açıklamada “Google ve KaiOS; Google Asistan, Google Haritalar, YouTube ve Google Arama’yı KaiOS kullanıcılarına getirmek için iş birliği yapacaklar.”

Web tabanlı bir işletim sistemi olan KaiOS, uygulamalarında HTML5, Javascript ve CSS’ten yararlanıyor.

Huawei 5G’de Öne Geçmek İstiyor

Türkiye piyasasına çok hızlı bir giriş yapan ve çok iyi işler başaran Çin’in en iyi teknoloji markalarından biri olan Huawei, 5G destekli telefon modellerini satışa sunacağını açıkladı. Huawei, 5G destekli telefon modellerini 2019 yılının ortasında satışa sunacağını bildirdi. Böylece Huawei 5G teknolojisinde piyasanın lideri olmak istiyor. Diğer bir ifadeyle Çinli telefon şirketi, tüketicilerin en çok tercih ettiği ve en çok tavsiye edilen telefon markası olmak adına bir hedef belirlemiş ve bu hedef uğruna çalışmalarını sürdürüyor.

Apple Maps Baştan Sona Değişiyor

Apple’ın iyi çalışan ama son yıllarda en az önem verdiği ürünlerinden olan Maps uygulaması artık daha önemli hale geliyor. ABD’de sadece kendi topladığı verilerle yeni bir harita oluşturacak olan Apple, baştan sona yenilenmiş bir haritayı kullanıcılarına sunacak. iOS 12’ de küçük bir grup beta kullanıcısına sunulacak olan Maps belli bir bölgeyi kapsayacak. 2019’da Amerika’daki bütün iOS kullanıcılarına yayılacağını ve üçüncü part uygulamaların önüne geçeceğini duyurdu.

Branding Türkiye klasiği haline gelmiş olan Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleria” köşesinde sizler içi teknoloji dünyasının bu hafta “en” dikkat çeken konularını hazırladım. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı. Temmuz ayının ilk haftası teknoloji dünyasının yeni haberlerinde buluşmak dileğiyle…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir