Türkiye’nin her yerinden üniversite öğrencilerini, sektörlerinin öncü şirketleri ile buluşturan Global Career Summit 2024’te gençlere birbirinden önemli isimlerden çok değerli bilgi, deneyim ve tavsiyeler aktarıldı.

Öğrencilere kariyer yolculukları için tavsiyelerin verildiği Global Career Summit 2024’te konuşan QNB Finansbank Kobi ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Engin Turhan, “Muhtemelen öğrencilerin kafalarında ‘yurt dışına gidelim mi, ne yapacağız?’ gibi çok soru var. Bence Türkiye çok ciddi fırsatları barındıran bir ülke, dolayısıyla bütün arkadaşlarıma bu ülkede çalışmalarını şiddetle öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Global Career Summit 2024’te Önemli Tavsiyeler Verildi

‘Anla, Şekillendir, Değiştir’ mottosuyla bu yıl 7’ncisi düzenlenen Global Career Summit ilk gününde yoğun ilgi gördü. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden liderler, zirvede katıldıkları oturumlarla öğrencilere kariyer hayatlarında başarılı olmaları için tavsiyeler verdi. Türkiye’nin birçok üniversitesinden zirveye katılan öğrencilerin kariyer networklerini genişletme imkanı bulduğu Zirve, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de 16 Şubat’a kadar devam edecek.

Öğrenciler Kendilerinin Farkında Olmalı

Zirvenin çok faydalı olduğunu ifade ederek öğrencilere önerilerde bulunan QNB Finansbank Kobi ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Engin Turhan, yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Global Career Summit uzun yıllardır yapılıyor biz de yaklaşık 3 yıldır ana sponsoruyuz, bundan çok keyif alıyoruz çünkü bu organizasyonda gençlerle beraber olmak bize büyük bir enerji veriyor. Buradaki arkadaşlarımızın bir kısmı da muhtemelen kariyer yolculuklarını bankacılık sektöründe gerçekleştiriyor olacak. Öğrenciler kendilerinin farkında olmalı. Dönemi iyi okumaları ve iyi takip ediyor olmaları lazım. Kendi yetkinliklerine yatırım yapmaları çok kritik, çünkü bu dönemde bilgiyi her yerde bulabiliyoruz ama bilginin doğruluğunu kontrol etmekte çok zaman harcıyoruz. Çok farklı şeylerle karşılaşıyoruz, siyah kuğuların yaşadığı dönemdeyiz. Son 5 yılda pandemi dahil neredeyse her sene etki alanı çok geniş siyah kuğularla karşılaşıyoruz. Bu dönemlerde ayakta kalabilmeleri, kendi geleceklerine yön vermeleri çok kolay değil. Zamanın ruhunu iyi anlamalı ve yetkinlikler açısından da dayanıklılığa çok yatırım yapmaları lazım”

Etkinlik kapsamında yaptığı konuşmada Türkiye’nin fırsatlarla dolu bir ülke olduğunu söyleyen Turhan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Buraya çok iyi üniversitelerden katılan arkadaşlarımız var. Muhtemelen öğrencilerin kafalarında ‘yurt dışına gidelim mi, ne yapacağız?’ gibi çok soru var. Bence Türkiye çok ciddi fırsatları barındıran bir ülke, dolayısıyla bütün arkadaşlarıma bu ülkede çalışmalarını şiddetle öneriyorum. Doğru sektörü seçsinler. Çalışmadan bir şey başarabilmek mümkün değil”

En Büyük Tavsiyem Atıl Kalmamak

Öğrencilere kariyerleri konusunda tavsiye veren Unilever Dondurma İş Birimi Türkiye, Orta Doğu İnsan Kaynakları Direktörü Başak Erzi, etkinlik kapsamında yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Kariyer her zaman kişinin kendisiyle başlar, bitmez. Kariyer biter diye bir şeye inanmıyorum. Kişi sadece onu zaman içerisinde bir hamur gibi yoğurur. Onun içerisinde proaktif, atıl kalmadan kendi kontrolünü eline alarak kendisi şekillendirirse o kadar iyi sonuç alır. Dolayısıyla da en büyük tavsiyem atıl kalmamak, kontrolü ele almak, çok proaktif olmak ve kendisi olmak. Başkası birisinin kalıpları ve kurallarıyla herhangi bir şirketin ya da sektörün dayatmasıyla değil tamamen içinden geldiği gibi kendi tutkuları ve becerilerine göre şekillendirmeliler”.

Amacımız Şirketlerin Kariyer Olanaklarını Gençlere Anlatmak

3İK Marka İletişim Ajans Başkanı Alper Çakıroğlu ise Global Career Summit 2024’te yaptığı konuşmada şu değerlendirmeyi yaptı;

“Ajans olarak 15.kuruluş yılımızı kutladığımız bu sene Global Career Summit’in de 7.sini düzenliyoruz. Bugün 500’den fazla öğrenci arkadaşımız 30’dan fazla şirketin değerli yöneticileriyle bir araya geliyor. Amacımız şirketlerin kariyer olanaklarını öğrencilere anlatmak ve güzel bir sinerji yakalamak. Bu etkinliğin en temelinde şirketlerin öğrencilere sunmuş olduğu kariyer imkanları var ve hem globalden Türkiye’ye gelmiş hem de Türkiye’den globale gitmiş çok önemli şirketlerin yöneticilerini ağırlıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerimiz bizimle birlikte. Hepsi parlak öğrenciler hepsinin en büyük beklentileri en doğruyu ve en tutkulu oldukları mesleği seçebilmek. Biz de buna olabildiğince köprü sağlamaya çalışıyoruz”

Etkinlik 16 Şubat’a Kadar Devam Edecek

Bugüne kadar 50 binden fazla başvuru, 10 binden fazla katılımcı ve 20 milyonun üzerinde dijital erişimin sağlandığı etkinlik, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de 16 Şubat’a kadar devam edecek.

Global Career Summit 2024 Branding Türkiye

Hedef kitlesi üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar olan Global Career Summit 2024‘ün ana sponsorları Unilever ve QNB Finansbank olurken etkinliğin resmi sponsoru ise Turkish Technology oldu. Boomerang ve Branding Türkiye‘nin medya partneri olduğu zirvenin katılımcı şirketleri ise şöyle; Arçelik, Anadolu Efes, BAT Kariyer, Boehringer Ingelheim, Bosch, Danone, EnerjiSA, Ford Otosan, Hayat, JTI Türkiye, L’oreal, MarshMcLennan, Mey I Diageo, Microsoft, Multinet I Up, Pepsico, Philip Morris, Pladis, Reckitt, Red Bull, Shell, Şişecam, Türkiye Finans, Viatris, Vodafone oldu.


Global Career Summit 2024

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.