Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Eylül ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Eylül 2021)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Eylül ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Eylül 2021)

Eylül (2021) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Eylül 2021

Birinci Hafta (1 – 7 Eylül 2021)

 • İstanbul Su Ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre Ağustos ayında, günlük ortalama su miktarı 3 milyon 340 bin metreküp ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
 • 2011 yılında yayın hayatına başlayan Leyla İle Mecnun, final yaptıktan 8 yıl sonra Exxen platformunda ekranlara geri döndü.
 • İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine Ülkeye Giriş Tedbirleri adlı genelge gönderdi. Genelgeye göre; Türkiye’ye gelenler, aşı sertifikası ya da son 6 ay içinde hastalık geçirdiklerine dair bir belge sunmak zorunda. Bunlar olmazsa gelenlerden 72 saat önce yapılmış test sonucu istenecek.
 • A Milli Kadın Voleybol Takımı, bu yıl 32. kez düzenlenen 2021 CEV Avrupa Şampiyonası‘nda 3. olarak bronz madalya kazandı.
 • Türkiye ekonomisine ilişkin hedef ve politikaların yer aldığı Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ve 2022-2024 dönemini kapsayan OVP ile temel ekonomik büyüklükler ve hedefler belirlendi.
 • İstanbul’da metronun simgesi değişti. Alınan kararı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Twitter hesabından açıkladı.
 • Türk toplumunun genetik kodlarına ışık tutan araştırma sonuçlandı. Türkiye, ABD ve İngiltere’den bilim insanlarının katıldığı araştırmada, Türkiye’nin 81 ilinden yaklaşık 4 bin kişinin DNA’sı incelenerek, Türk toplumunun detaylı genetik yapısı ortaya kondu. 10 milyon dolar bütçenin harcandığı araştırma yaklaşık 10 yıl sürdü.

İkinci Hafta (8 – 14 Eylül 2021)

 • “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı” ve “Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yayımlanan karar kapsamında “Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi”ndeki 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkarıldı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin yerli COVID-19 aşısı TURKOVAC için acil kullanım başvuru aşamasına gelindiğini açıkladı. Onay alındığı taktirde Ekim ayında seri üretime geçilecek.
 • İşgücü İstatistikleri, TÜİK tarafından yayınlandı. Buna göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,4 puanlık artış ile %12,0 seviyesinde gerçekleşti.
 • İstanbul Maltepe’deki miting alanında “Büyük Uyanış Mitingi” gerçekleştirildi. Birçok şehirden çok sayıda kişinin katıldığı mitingin yanı sıra gün boyu Twitter gündeminde olan #HerYerMaltepeHerYerDirenis etiketiyle de yüz binlerce tweet atıldı.
 • Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 11 Eylül terör saldırılarıyla ilgili soruşturmalarına dayanan ve bugüne kadar gizli olan belgelerin ilkini ABD Başkanı Joe Biden’ın talimatıyla halka açtı.
 • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “City Mayors Foundation” (Belediye Başkanları Vakfı) tarafından düzenlenen “World Mayor 2021”de, Dünya Belediye Başkanı Başkent Ödülü’nün sahibi oldu.
 • iPhone 13, Apple Park’ta canlı olarak düzenlenen online etkinlikle tanıtıldı. Buna göre etkinlikte; iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört farklı model ile yeni iPad, iPad mini ve Apple Watch 7 cihazları da tanıtıldı.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Eylül 2021)

 • Fraser Institute tarafından yapılan ve 165 ülkenin karşılaştırıldığı “Ekonomik Özgürlükler: 2021 Yıllık Raporu” yayınlandı. 165 ülkenin karşılaştırıldığı endekste Türkiye 114. sırada yer aldı.
 • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 7,9’dan yüzde 9,2’ye çıkardı.
 • Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs hastalarının yanında bulunanlar yani temaslılar için karantina koşullarını güncelledi. Buna göre testi pozitif çıkan bir kişinin temaslısı, ilk 5 gün riskli olarak görünmeyecek. 5. gün yapılacak PCR testi negatif çıkarsa, bu vatandaşın karantinaya alınmasına gerek görülmeyecek.
 • Metropoll Araştırma‘nın Ağustos 2021 Türkiye’nin Nabzı araştırması sonuçları açıklandı. Ankete göre en çok beğenilen siyasetçi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş (5.4 puan) olurken ikinci sırada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu (4.7 puan) üçüncü sırada ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (4.2 puan) yer aldı.
 • Türkiye Milli Ampute Futbol Takımı, Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası finalinde İspanya’yı 6-0 yenerek şampiyon oldu. Böylece İstanbul’da düzenlenen 2017 Avrupa Şampiyonası’nda kupanın sahibi olan milliler, 2021’de de aynı başarıyı elde ederek şampiyonluğu üst üste ikince kez yaşamış oldu.
 • Ülkelerin inovasyon performansını ölçen ve 132 ülkenin yer aldığı Küresel İnovasyon Endeksi’nde Türkiye, 10 basamak yükselerek 41’inci sıraya çıktı. Böylece Türkiye bu anlamda tarihindeki en iyi sıralamaya ulaşmış oldu.
 • Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği  olan TEKNOFEST, Atatürk Havalimanı’nda başladı. Yarışmalarına 45 bin takımda 200 binden fazla öğrencinin başvurduğu TEKNOFEST, 26 Eylül 2021’de sona erecek.

Dördüncü Hafta (22 – 30 Eylül 2021)

 • Google Türkiye, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve T3 Girişim Merkezi arasında Google Oyun Ve Uygulama Akademisi işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında 2000 gence 400 saate varan ücretsiz teknoloji eğitimi verilecek.
 • Twitter, “bahşiş” özelliğini iOS kullanıcıları için dünya genelinde devreye aldı. Buna göre Twitter kullanıcıları artık Cash App gibi uygulamaları kullanarak birbirlerine kripto para da dahil olmak üzere ‘bahşiş’ gönderebilecekler.
 • Çin Merkez Bankası, resmi web sitesinden yaptığı açıklamada kripto paralarla alakalı bütün işlemlerin yasaklandığını ve kripto paralarla ilgili yasa dışı finansal aktivitelerin cezalandırılacağını duyurdu. Açıklama sonrası Bitcoin yüzde 4.5 düşerek 42 bin dolara kadar geriledi.
 • Hazine Ve Maliye Bakanlığı’nın 1 yıla yakın süredir üzerinde çalıştığı Vergi Reformu Paketi’yle ilgili son düzenlemeler yapıldı. Buna göre YouTuber’lar başta olmak üzere sanal ortamda para kazanan herkesten yüzde 15 vergi kesilecek
 • Avrupa’nın en yoğun havalimanı belli oldu. Buna göre 20 milyon 972 bin 497 yolcuya hizmet veren İstanbul Havalimanı, Avrupa’da en yoğun havalimanları sıralamasında ilk sırada yer aldı.
 • Çin merkezli popüler sosyal ağ TikTok, 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Bu gelişmeyle ilgili yayınlanan videoda “Bir Milyar Kişi TikTok’ta” ve “Küresel Topluluğumuza Çok Teşekkürler” ifadesi yer aldı.
 • Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba, 8 Ekim’den itibaren kripto madencilik ile ilgili cihaz ve ekipmanların satışını durduracağına dair açıklamada bulundu.
 • YouTube, aşı karşıtlığı barındırdığı gerekçesiyle bazı içerikleri yayından kaldırma, bazı kanalları da engelleme kararı aldı. Bu karar bağlamında aşı karşıtı 133 bin videonun kaldırıldığı duyuruldu.
 • Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı 3,5 saat süren MGK’nın ardından yayınlanan bildiride iklim değişikliği, Afganistan konusu, Suriye meselesi gibi konu başlıklarının değerlendirildiği ifade edildi.

DUYURU

Mürsel Ferhat Sağlam’ın yayın danışmanlığı ve editörlüğüyle hazırlanan ve Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan “Günün Gündemi 2020” kitabı tüm dijital platformlarda! Hemen satın almak için buraya tıklayın.


💡 Günün Gündemi (Ağustos 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.