Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mayıs ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mayıs 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mayıs ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Mayıs 2020)

Mayıs (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mayıs 2020!

‍∴

Birinci Hafta (1 – 7 Mayıs 2020)

 • ABD’deki Innesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi tarafından Koronavirüs ile ilgili bir rapor hazırlandı. Rapora göre virüs 2 yıl sürebilir.
 • Elon Musk, Twitter’da “Bence Tesla hisse senedi fiyatı çok yüksek” şeklinde bir tiwit attı. Tesla hisseleri bu paylaşımın ardından %10,3 değer kaybederek 143 milyar dolardan 29 milyar dolara geriledi. Bu da şirketin 14 milyar dolar değer kaybettiği anlamına geliyor.
 • Milli Eğitim Bakanlığı, sertifikalı uluslararası yazılım eğitimlerini öğrencilere açtı. Uygulamanın, Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak amacıyla Google ve Cisco iş birliğinde gerçekleştirildiği belirtildi.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası normalleşme adımlarını açıkladı. Buna göre; AVM’lerin açılış tarihi, üniversitelerin eğitime başlama tarihi, YKS, LGS ve MSÜ sınav tarihleri belli oldu.
 • Ünlü oyuncu Tom Cruise, SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk ve NASA’nın, uzayda çekilecek ilk bilim kurgu film için iş birliği yapacağı açıklandı.
 • Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs ile ilgili mücadelede yeni bir döneme girdiğini açıkladı. Buna göre virüsü taşımasına karşın herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyenleri tespit edebilmek için Elisa testleri uygulanacak.
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, İstanbul’daki doğalgaz abonelerinden yoğun şekilde gelen yüksek fatura şikayetlerini incelemeye almıştı. Bugünse EPDK, İstanbul’da mevzuata aykırı düzenlenen faturaların iptal edilmesi yönündeki yazısını İGDAŞ’a gönderdi.

İkinci Hafta (8 – 14 Mayıs 2020)

 • Koronavirüs nedeniyle online olarak gerçekleştirilen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi vize sınavı sonuçları, sınavlar tamamlandıktan 24 saat sonra bugün açıklandı. Öğrenciler, devam eden salgın nedeniyle final sınavının da online olmasını istiyor.
 • Türkiye’de Koronavirüs sonrası normalleşme süreci kapsamında 11 Mayıs’ta AVM’lerin açılmasına karar verilmişti. Bugünse Sağlık Bakanlığı taksi durakları ve AVM’lerde bu süreçte alınması gereken önlemlere dair kapsamlı bir liste yayınladı.
 • VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş.’ye bağlı AR-GE merkezinde geliştirilen yerli Koronavirüs ilacı TR-C 19’un ruhsatlandırılması için hazırlıklara da başlandı. İlaçla ilgili klinik test sonuçları olumlu çıkması halinde ilacın seri üretimini VSY Biyoteknoloji ve İlaç Sanayi A.Ş. gerçekleştirecek. İlacın seri üretimi ise şirketin istanbul’daki tesislerinde yapılacak.
 • Yeni ilave gümrük vergileri ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Karara göre; elektronik ev eşyaları, mücevherat, oyun aletleri, zirai aletler ve spor malzemelerinin de bulunduğu çok sayıda ürüne 30 Eylül’e kadar %30, daha sonrasında %25 oranında ilave gümrük vergisi uygulanacak.
 • İngiltere’nin Bath, Bristol ve Southampton Üniversiteleri tarafından ortak yürütülen bir araştırmada kargolarla ilgili alınması gereken önlemler açıklandı. Buna göre eve gelen kargolar 72 saat boyunca açılmamalı.
 • İçişleri Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na girecek olan öğrencileri ilgilendiren bir genelge yayınladı. Valiliklere gönderilen genelgede, 18-19 Mayıs tarihlerinde il ve ilçe nüfus müdürlüklerinin açık olacağı ifade edildi.
 • Rockstar Games’in 2013 yılında piyasaya çıkan fenomen oyunu Grand Theft Auto V (GTA 5), bugün itibariyle yaklaşık bir hafta boyunca Epic Games Store’da ücretsiz olarak indirilebilecek.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mayıs 2020)

 • AÖF 2019-2020 Bahar Dönemi final sınavlarına dair detaylar belli oldu. Buna göre Açıköğretim Sistemi bünyesindeki Açıköğretim, İşletme ve İktisat fakültelerinin 2019-2020 bahar dönemi final sınavları 24 Haziran-8 Temmuz tarihleri arasında online olarak gerçekleşecek.
 • Popüler sosyal ağ Facebook, GIF uygulaması Giphy’yi 400 milyon Dolar karşılığında satın aldı. Facebook’un temel hedefi; Giphy’yi Instagram başta olmak üzere tüm Facebook ürünleriyle entegre etmek.
 • İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen ve 1 Haziran – 1 Ekim tarihleri arasında geçerli olacak “Yaz Mevsimi Trafik Tedbirleri” konulu genelgeye göre toplu taşıma araçlarında maske takmak zorunlu olacak.
 • Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası alınan karara göre; Arefe gününden Ramazan Bayramı’nın son gününe kadar; 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde 81 ilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.
 • THY; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel “TK1919” sefer sayılı uçuş için tarihiyolculuk.com adlı bir site hazırladı. Bu site aracılığıyla hatıra bileti alanların sayısı milyonları buldu.
 • Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre dünya genelinde tek bir günde en fazla Kovid-19 vakasının görüldüğü gün, 20 Mayıs oldu. Koronavirüs, bir günde 106 binden fazla kişiye bulaştı.
 • Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, “Kovid-19 Sonrası İş Hayatı” temalı araştırma için anket çalışmasını yayınladı. Araştırma kapsamında hazırlanacak raporla, iş dünyasının Koronavirüs sonrası olası durumu, akademik bir perspektifle değerlendirilecek.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mayıs 2020)

 • İçişleri Bakanlığı, seyahat izni onaylanan yaşlıların sayısını açıkladı. 22 Mayıs 2020 itibariyle 65 yaş ve üzeri vatandaşların e-Devlet, İçişleri Bakanlığı, e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden; Seyahat İzin Başvuruları ile yanlarındaki refakatçileri dahil izin verilen kişi sayısı: 484.808 olarak kayda geçti.
 • Koronavirüs sürecinde dünya genelinde artan Facebook kullanımı nedeniyle 2 ay içerisinde mal varlığına 30 Milyar Dolar daha ekleyen Mark Zuckerberg, 87,8 Milyar Dolar olan servetiyle dünyanın en zengin üçüncü insanı oldu.
 • Türkiye’nin taarruz sınıftaki ilk insansız hava aracı olan ve Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI’nın geliştirme aşamalarının yer aldığı “AKINCI” belgeseli YouTube’da yayınlandı.
 • Kovid-19 salgınıyla mücadelesinde büyük başarı elde eden Singapur, salgının Türkiye’deki seyrine ilişkin bir rapor yayınladı. Buna göre; Singapur’da geliştirilen yapay zeka algoritmasının öngörüsü Türkiye’de Koronavirüs’ün bitmesine en az dört ay daha olduğunu gösteriyor.
 • Kovid-19 salgını nedeniyle yurt içi ve yurt dışı uçuşlarını geçici olarak durduran Türk Hava Yolları (THY), Haziran ayında yeniden seferlere başlayacağını duyurdu.
 • SpaceX, bugün 2 NASA astronotunu uzaya gönderecekti fakat kalkışa 17 dakika kala kötü hava koşulları nedeniyle fırlatma iptal edildi. Daha sonra yapılan açıklamada uçuşun 30 Mayıs Cumartesi saat 10:22’de gerçekleşeceği ifade edildi.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında restoran, kafe, plajlar, milli parklar ve bahçelerin 1 Haziran itibariyle yeniden açılacağını söyledi.
 • TÜİK tarafından her ay hazırlanan ve kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi, Mayıs 2020 için yayınlandı. Buna göre Mayıs 2020’de Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.
 • SpaceX, NASA tarafından yetiştirilen 2 astronotu Türkiye saati ile 22:22 itibariyle uzaya gönderdi. Görev kapsamında Crew Dragon Kapsülü, Falcon 9 roketiyle Florida’daki fırlatma merkezinden fırlatıldı.
 • Atatürk Kültür, Dil Ve Tarih Yüksek Kurumu (AYK) tarafından paylaşılan bilgiye göre Koronavirüs salgını süresince “Evde Kal” kampanyasına katkı amacıyla AYK bünyesindeki kurumlara ait kitaplar yıl sonuna kadar ücretsiz erişime açıldı.

💡 Günün Gündemi (Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.