Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile birlikte otomobillere uygulanan ÖTV oranı ve matrahı ile ilgili değişiklik oldu. İşte zam oranı ve diğer detaylar!

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından cari açık üzerinde yüksek düzeyli olumsuz etkiye sahip olan otomobil ithalatının azaltılması amacıyla motor silindir hacmi aralıkları ve özel tüketim vergisi matrahları esas alınarak bir düzenlemeye gidildi. Kararla birlikte lüks ithal otomobillerde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranı artırıldı.

ÖTV Oranı Ve Matrahı Arttırıldı

Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte; cari açığa olumsuz etki eden otomobil ithalatının azaltılması için ve yerli üreticinin desteklenmesi amacıyla lüks ithal otomobillerde Özel Tüketim Vergisi oranı arttırıldı.

Bilindiği üzere Türkiye’de 1600 CC altı yüzde 60 ÖTV oranına tabi olan otomobillerin hemen hemen tamamı (yaklaşık yüzde 99,3’ü), 1600 cc üstü otomobillerin ise tamamı ithal ediliyor. İşte, yeni kararla birlikte bu kapsamda olan (lüks ithal) otomobiller için uygulanan ÖTV oranlarında artışa gidildi. Öte yandan 1600 cc altında olup yerli imalatın yoğunlaştığı alanda da vergisiz satış bedeli 70 bin liradan 85 bin liraya artırılarak yerli üreticiye ve yerli sanayiye destek verilmesi amaçlandı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 Yılı Zammı Açıklandı

Hibrit otomobiller için mevcut korelasyon korunarak bu araçlardaki ÖTV oranları da eşgüdümlü bir şekilde artırıldı. Bu konuya dair detayları haberin devamında bulabilirsiniz.

ÖTV Zammı Niye Yapıldı?

Lüks ithal otomobiller için yapılan ÖTV zammı ile bu kapsamdaki araçlarla ilgili maliye politikası değiştirilerek yüksek fiyatlı ithal otomobillere olan talebin düşük ÖTV oranına tabi otomobillere yönelmesi hedeflendi. Bu kapsamda daha az yüksek fiyatlı otomobil ithal edilmesi, yerli otomobil satışının artması, buna bağlı ithalatın miktarının azalması ve kompozisyonunun değişmesi suretiyle daha az ithalat bedeli ödemesi yoluyla cari açığın azalmasına olumlu katkı vermesi hedeflendi. (AA)

Özetle ÖTV oranı ve matrahı ile ilgili yapılan bu düzenlemeyle otomobil ithalatının azaltılması ve yerli üreticinin desteklenmesi sağlanmış oldu.

Elektrikli Otomobiller Düzenlemeden Nasıl Etkilendi?

Motor hacmi 2000 cc’yi geçen ve ÖTV matrahı 170 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için de bir değişiklik yapıldı. Bu kapsamda; Özel Tüketim Vergisi matrahı 170 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobiller için vergi oranı %100’den %130’a yükseltildi. Diğerleri içinse bu oran %110’dan %150’ye yükseltildi.


💡 30 Ağustos Hatıra Biletinizi Aldınız Mı?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.