Üzerine komplo teorileri türetiledursun yapay zeka, insan hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Bunun son örneğini Eyesight yapay zekası ile gördük. Bu teknolojiyle artık direksiyonda dikkat dağıtıcı hareketlerde bulunan sürücüler anında tespit edilebilecek. 

Yapay zeka teknolojisi günlük hayatın bir parçası olmaya devam ediyor. Bireysel anlamda sağladığı faydaların yanında toplumsal ve hatta idari manada oluşturduğu yararlarla da gündemde olan yapay zeka, şimdi de araç içi güvenliği sağlamak için tasarlandı.

Araç İçi Kontrol Sistemi

Eyesight Technologies tarafından geliştirilen araç içi akıllı tarama sistemi, direksiyonda dikkat dağıtıcı hareketlerde bulunan sürücüleri tespit etmeye yarayacak. Araç içi kontrol sistemi olarak özetlenebilecek bu teknolojiyle direksiyon başında sigara içen ve/veya telefonla konuşan sürücüler anında belirlenebilecek.

Eyesight Yapay Zeka Teknolojisi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki direksiyon başında telefonla konuşmak, bir şeyler yeyip – içmek, oyun oynamak vs. kaza riskini artırıyor. Yapay zeka ile çalışan “Araç İçi Kontrol Sistemi”ni geliştiren firma tarafından kamuoyuyla paylaşılan istatistiklere göre; Amerika Birleşik Devletleri’nde dikkat dağıtıcı hareketler sebebiyle her yıl 1,6 milyon kaza meydana geliyor. ABD’nin Ulusal Karayolları Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından paylaşılan bir başka araştırmaya göreyse araç kullanırken sigara içen sürücülerin, içmeyenlere oranla bir kazaya karışma oranı 3 kat fazla!

Tüm bunlar göz önüne alındığında Eyesight tarafından geliştirilen yapay zeka odaklı araç içi kontrol sistemlerinin önemi daha da ortaya çıkıyor. Avrupa Birliği (AB), bu gerçeklerden yola çıkarak yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Buna göre 2022 yılının ortalarından itibaren tüm yeni otomobillerde, sürücünün dikkatinin dağılıp dağılmadığını tespit edebilen özel izleme sistemleri olmak zorunda.

Eyesight Yapay Zekası Sürücünün Her Hareketini Kontrol Ediyor

Eyesight şirketi tarafından geliştirilen sürücü izleme sisteminde; sürücünün kafa hareketleri, göz açıklıkları, göz kırpma hızı, bakış yönünü tespit gibi özellikler bulunuyor. Tüm bunların belirlenmesi içinse kızılötesi sensörer kullanılıyor.

Yolculuk esnasında aralıksız bir şekilde sürücüyü izleyen yapay zeka destekli bu teknoloji, sürücünün uykusu gelirse veya herhangi bir nedenden dolayı dikkati dağılırsa anında devreye girerek sürücüyü uyarıyor. Bu arada Eyesight, araç içi kontrol teknolojisini şimdiden otomobil şirketlerine satmaya başladı. Şirket, geliştirdiği yapay zeka sistemine dair ayrıntılı özellikleri ise 2020 yılının Ocak ayındaki CES fuarında paylaşacak.


💡 Yapay Zekanın Dijital Pazarlamaya Katkısı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.