Yapay Zekanın Dijital Pazarlamaya Katkısı

Son birkaç yıldır gündemde olan Yapay Zeka (Artificial Intelligence), teknolojik gelişimini hız kesmeden sürdürüyor. Öyle ki, bugün insanların kontrolündeki birçok meslek çok uzak olmayan bir gelecekte yapay zeka ve robotların sorumluluğuna geçecek.

Dijitalleşmeyle birlikte internetin; “web 2.0” evresine geçmesi pazarlama sektörünü de dönüştürdü. Şimdilerde web 3.0 evresini yaşayan internetle birlikte pazarlama için de “pazarlama 3.0” evresi yaşanıyor diyebiliriz. Diğer bir ifadeyle yapay zeka uygulamalarının artması ile diğer sektörler gibi pazarlama sektörü de gelişerek değişime uğradı. Ancak pazarlama profesyonellerinin %80’i yapay zekanın pazarlama sektörünü değiştireceğini düşünse de yalnızca %10’u pazarlama faaliyetlerinde yapay zekayı kullanmaktadır. Bunda pazarlama profesyonellerinin X ve Y kuşaklarından ibaret olmasının etkisi büyük. Fakat Z kuşağının profesyonel iş hayatına girmesiyle pazarlama faaliyetlerinde yapay zekanın kullanımı artacaktır. Hele ki tüketici davranışlarında firmaların beklentisi doğrultusunda olumlu bir ivme kaydedilirse yapay zekanın pazarlamadaki yeri sağlamlaşacaktır.

Arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vb.) yaptığımız her arama geçmişe dönük devasa bir veri oluşturuyor. Bu potansiyeldeki veri (big data) yapay zeka ile ilişkilendirildiğinde işlem kapasitesi  genişlemektedir. Bu verinin  çözümlenmesi ise robotlar aracılığıyla sağlanmaktadır.

İşletmeler dijitalleşirken ve yapay zeka odaklı pazarlama faaliyetlerine girişirken, müşteri isteklerini anlamaya başladıklarını görmektedirler. Diğer bir ifadeyle firmalar artık, hedef  kitleye direkt ulaşmakla kalmayıp hedef kitlenin beklentilerini analiz etmeyi de öğreniyorlar. Gerçekleştirilen analiz(ler) sonucunda; müşteri ilişkileri yönetimi maliyeti azaldığı gibi müşterinin beklentilerine yönelik strateji geliştirme fırsatı da oluşacak.

Yapay zeka, pazarlama / dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanıldığında sağladığı faydalar kısaca şu şekilde özetlenebilir;

  • Büyük veri oluşturma ve çözümleme (hedef kitle bazlı pazarlama faaliyetleri)
  • Kullanıcı deneyimi analizi (kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetleri)
  • Büyük veri analizi (tüketici davranışına yönelik pazarlama faaliyetleri)
  • Resim tanıma analizleri (kişiselleştirilmiş kampanyalara yönelik pazarlama faaliyetleri)
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir