Yapay zeka hemen her alanda ve sektörde kullanılmaya başlandı. Hatta günlük hayatı kolaylaştıran bir etkisi dahi oldu. Peki yapay zekanın dijital pazarlamaya katkısı ne oldu?

Son birkaç yıldır iyiden iyiye gündemde olan Yapay Zeka (Artificial Intelligence), teknolojik gelişimini hız kesmeden sürdürüyor. Sektörler ve iş yapış şekli başta olmak üzere birçok olgu yapay zeka ile birlike değişikliğe uğradı. Öyle ki, mesela bugün insanların kontrolündeki birçok meslek çok uzak olmayan bir gelecekte yapay zeka ve robotların sorumluluğuna geçecek. Kısacası günlük yaşantıyı kolaylaştıran etkileriyle yapay zeka artık her alanda kendini gösteriyor. Peki yapay zekanın dijital pazarlamaya katkısı oldu mu?

Yapay Zekanın Dijital Pazarlamaya Etkisi

Dijitalleşmeyle birlikte internetin; “web 2.0” evresine geçmesi, pazarlama sektörünü de dönüştürdü. Şimdilerde web 3.0 evresini yaşayan internetle birlikte pazarlama için de “pazarlama 3.0” evresi yaşanıyor diyebiliriz. Diğer bir ifadeyle yapay zeka uygulamalarının artması ile diğer sektörler gibi pazarlama sektörü de gelişerek değişime uğradı. Ancak pazarlama profesyonellerinin %80’i yapay zekanın pazarlama sektörünü değiştireceğini düşünse de yalnızca %10’u pazarlama faaliyetlerinde yapay zekayı kullanıyor.

Bunda pazarlama profesyonellerinin X ve Y kuşaklarından ibaret olmasının etkisi büyük. Fakat Z kuşağının profesyonel iş hayatına girmesiyle pazarlama faaliyetlerinde yapay zekanın kullanımı artacaktır. Hele ki tüketici davranışlarında firmaların beklentisi doğrultusunda olumlu bir ivme kaydedilirse yapay zekanın pazarlamadaki yeri daha da sağlamlaşacaktır.

Yapay Zeka İle Dijital Pazarlama

Arama motorlarında (Google, Yandex, Bing vb.) yaptığımız her arama geçmişe dönük devasa bir veri oluşturuyor. Bu potansiyeldeki veri (big data) yapay zeka ile ilişkilendirildiğinde işlem kapasitesi  genişlemektedir. Bu verinin  çözümlenmesi ise robotlar aracılığıyla sağlanmaktadır.

İşletmeler dijitalleşirken ve yapay zeka odaklı pazarlama faaliyetlerine girişirken; aynı zamanda müşteri isteklerini anlamaya da başladılar. Diğer bir ifadeyle firmalar artık, hedef  kitleye direkt ulaşmakla kalmayıp hedef kitlenin beklentilerini analiz etmeyi de öğrendiler. Yahut öğreniyorlar.

Gerçekleştirilen analiz(ler) sonucunda; müşteri ilişkileri yönetimi maliyeti azaldığı gibi müşterinin beklentilerine yönelik strateji geliştirme fırsatı da oluşuyor. Bu da hem pazarlama faaliyetine hem de iletişime katkı sağlıyor.

Yapay Zekanın Pazarlamadaki Artıları

Yapay zeka, pazarlama / dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanıldığında sağladığı faydalar kısaca şu şekilde özetlenebilir;

  • Büyük veri oluşturma ve çözümleme (hedef kitle bazlı pazarlama faaliyetleri)
  • Kullanıcı deneyimi analizi (kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetleri)
  • Büyük veri analizi (tüketici davranışına yönelik pazarlama faaliyetleri)
  • Resim tanıma analizleri (kişiselleştirilmiş kampanyalara yönelik pazarlama faaliyetleri)

Tüm bu bilgiler ışığında yapay zekanın önümüzdeki süreçte gerek pazarlama gerekse dijital pazarlama odağında daha çok kullanılacağına şüphe yok.


💡 Mutluluk Kulübü (Kitap)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.