2021 yılının nasıl geçtiğini anlamadık. Ama geçti. Peki yıl boyunca neler yaptık? Her sene olduğu gibi bu yıl da yine geleneği bozmayarak “Branding Türkiye 2021’de Neler Yaptı?” diye soruyoruz. İşte yılın özeti!

Bugün 6 Ocak 2022… Günlerden Perşembe.

Normal şartlarda her yıl 31 Aralık’ta yayınladığımız “Branding Türkiye Bu Yıl Neler Yaptı?” temalı makaleyi bu defa biraz gecikmeli olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Evet yeni bir yıla girdik. Ancak 2021 yılı biraz zor geçti. Gerek doğal afetler, gerek tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi (Koronavirüs) ve gerekse sosyo-ekonomik problemler nedeniyle oldukça zor bir yıl yaşadık. Her şeye rağmen geçti bitti. Şimdi önümüzde yepyeni bir 365 gün var.

Evet gelelim bu yazının konusuna. Her yıl olduğu gibi yılın son gününde hazırlamış olduğumuz bu makalede 2021’in “bizim” açımızdan nasıl geçtiğiniz özetleyeceğiz. Diğer bir ifadeyle bu makalede “Branding Türkiye 2021’de neler yaptı?” sorusuna yanıt vereceğiz. Başlamadan önce 2022’nin herkese huzur, bereket, sağlık ve mutluluk getirmesini diliyorum. Umarım ki 2022’de maddi manevi tüm ihtiyaçlarınızı giderir, tüm hayallerinizi gerçekleştirirsiniz.

Branding Türkiye 2021’de Neler Yaptı?

9 Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan Branding Türkiye; 2021’de 3. yaşına girmişti. Bütünleşik pazarlamaya dair tüm olguların (100+ kavram, uzmanlık, süreç) akademisyen ve sektör profesyonelleri tarafından değerlendirildiği bir mecra olan Branding Türkiye, 2021 boyunca birçok aksiyon gerçekleştirdi.

Pandemi, Yangınlar Ve Döviz Kuru

Bu yıl, tıpkı 2020’de olduğu gibi yine pandemi gölgesinde geçti. 2020’ye nazaran daha rahat gibi gözükse de aslında salgın 2021’de epey şiddetlendi. Buna karşın tedavi yöntemleri ve aşılar konusunda da ilerleme kaydedildi. Lakin tam manasıyla virüs salgınından kurtulmuş değiliz.

Bu yıl Koronavirüs salgınının bir önceki yıla göre daha az gündemde olmasının sebebi ise yangınlar oldu. Evet 2021’de salgından daha çok yangınları konuştuk. Hatırlanacağı üzere Türkiye’de 28 Temmuz’da başlayan ve yaz dönemi boyunca süren yangınlar gündemden hiç düşmedi. Millet olarak bir hayli üzüldük. Fakat yine millet olarak güzel bir dayanışma göstererek yangının yaralarını hızlıca sarmayı başardık.

Biz de bu minvalde bir kampanya başlatarak yangınlara kurumsal desteğin artması için “Yeşil Pelerinli Markalar”ı duyurduk. Böylece hem bir kavramsallaştırma yapmış olduk hem de kurumsal sosyal sorumluluğu teşvik ettik.

Kavrama dair ilk makaleyi Kurumsal Sosyal Sorumlulukta Yeni Trend: Yeşil Pelerin başlığıyla yayınladık. Akabinde Branding Türkiye’den Yeşil Pelerinli Markalar Kampanyasıbaşlıklı makaleyle kampanyanın duyurusunu yaptık. Sonrasında ise kampanyaya katılan firmaları Yeşil Pelerinli Markalar Listesi başlıklı yazıda listeledik.

Yılın son aylarında ise ülke gündeminde dövizdeki dalgalanmalar vardı. Bu konuya dair açıklayıcı makalelerle (Bkz: Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat) okuyucularımızı bilgilendirmeye çalıştık. Buna ek olarak ekonomi ve iş dünyası özelinde TÜİK, TÜRKİŞ, TOBB gibi kurumlar tarafından yayınlanan raporları da derleyerek Branding Türkiye okuyucularıyla buluşturduk. Böylece misyonumuzun özünde yer alan “Bütünleşik Pazarlama Ve İş – Ekonomi” mecrası vurgusunu yerine getirmiş olduk.

Branding Türkiye Yayınları İle Sektörel Yayıncılık

2018’de yani kuruluşumuzun ilk yılı itibariyle planımızın dahilinde olan yayıncılık odaklı alt markamız Branding Türkiye Yayınları ile ilgili aksiyonlarımızı 2021’de arttırdık. Bu bağlamda ilk kitabımızı (Dijital Markalaşma) ve ilk raporumuzu (Koronavirüs Sonrası İş Hayatı) 2020’de yayınladıktan sonra 2021’de Derleme Serisi‘ni, Index Serisi‘ni ve Günün Gündemi Serisi‘ni yayına hazırladık. 2021’de yayınlanan kitaplarımız ise şunlar oldu;

  • Günün Gündemi 2020
  • Derleme – I
  • Derleme – II
  • Derleme – III
  • Index 1.0
  • Index 2.0
  • Index 3.0

Kitaplarımızı yakından incelemek ve satın almak için Branding Türkiye Yayınları’nın resmi blogunu inceleyebilir ve mikro satış sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Blogumuzu incelemek ve takip için buraya tıklamanız yeterli. Mikro satış sitemizden kitaplarımızı satın almak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Dijital Markalaşma Eğitimi Online Devam Etti

Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME, her yıl İstanbul ve Ankara’da 2 ayrı program olarak planlanıyor ve sınırlı kontenjanla gerçekleştiriliyor. Özel olarak hazırlanmış bir içeriğe sahip olan Dijital Markalaşma Eğitimi’ni ne yazık ki pandemi şartları sebebiyle 2020’de ve 2021’de gerçekleştiremedik. Çünkü normal şartlarda 500 saat+ süren bir eğitimden bahsediyoruz. İçerisinde uygulamalar olan ve 10+ eğitmen ve akademisyenin yer aldığı eğitimi online ortamda verimli gerçekleştireceğimize ihtimal vermedik.

Öğrencilerle yaptığımız görüşmeler de bu yönde oldu. O nedenle farklı bir format benimseyerek DME’yi 2021’de online olarak gerçekleştirdik.

Nasıl mı?

Şöyle ki konu başlıklarını modüller halinde sunduk. Yani 500 saatlik eğitimi belli başlıklara ayırarak sunduk. Örneğin Dijital Markalaşma Ve Sosyal Medya Eğitim Modülü ile yaklaşık 40 saatlik online eğitimler planladık. Dijital Markalaşma 1.0 Eğitimi Modülü ile 5 saatlik kavramsal eğitimler gerçekleştirdik. Stratejik Zaman Yönetimi Eğitimi, Kurumsal İletişim 2.0 Eğitimi, Sosyal Medya Raporlama Eğitimi, Sosyal Medya İçerik Yönetimi Eğitimi gibi modüllerle eğitimleri çeşitlendirdik. Böylece hem online ortamda verimli mikro eğitimler düzenledik hem de DME’yi ihmal etmemiş olduk.

Podcast Yayıncılığında Öncü Olduk

Mart 2020 ile Mart 2021 arası yani pandeminin ilk 1 yılı Branding Türkiye için kurumsal manada ciddi şekilde yoğun geçti. Yazılımsal düzenlemeler, optimizasyonları, yeni içerik konseptleri, etkinlikler, alt marka konumlamaları, sponsorluklar, stratejik iş birlikleri, eğitimler ve yayınlar derken gerçekten çok verimli ve dolu dolu bir yıl yaşadık.

Hani Kurumsaldık Doğdu

Bu yoğunluğun akabinde içerik odağında büyümeyi sürdürmek adına podcast yayıncılığına odaklanmaya karar verdik.

Bu bağlamda Mart 2021’de Hani Kurumsaldık‘ı kurdum. 2021 özelinde 26 bölümlük yayını gerçekleştirirken ekip arkadaşım Elif İrem Yavuzer bana eşlik etti. 2022’de ise daha farklı bir konseptte Hani Kurumsaldık devam edecek. Bu doğrultuda akademik ve sektörel değerlendirmelerin yanında sık sık alanında uzman isimleri ve akademisyenleri konuk alacağım.

Branding Türkiye’nin ana sponsor olduğu, Branding Türkiye Yayınları’nın hediye sponsoru olduğu, Ajans Paradise’ın dijital markalaşma sponsoru olduğu ve birçok markanın bölüm sponsoru olduğu Hani Kurumsaldık’ı incelemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Mini Podcast Serileri Hazırlandı

Hani Kurumsaldık’ta elde ettiğimiz başarının akabinde yeni konseptler belirledik. Bunlar;

  • Dijital Markalaşma Sohbetleri
  • İçeriklerce
  • Girişimcilerin Büyük Hataları

şeklinde oldu.

Dijital Markalaşma Sohbetleri‘ne aslında 2020’de başlamıştım. Ancak ne yazık ki tamamlayamadım. 2021’de bu seriyi tamamlamak üzere içerik planı hazırladım. 2022’de bu seriyi tamamlayacağım. Ayrıca İçeriklerce ve Girişimcilerin Büyük Hataları adlı 2 yeni mini dizi daha oluşturduk.

Tarafımca hazırlanan ve sunulan bu seriler de yine 2022’de yayınlanacak. Online dizi – film platformlarının stratejisine benzer bir mantıkla kurguladığımız bu mini dizilerle içerik, içerik pazarlaması, içerik yönetimi, girişimcilik, yatırımcılık vs. gibi konulara açıklık getirmeyi hedefliyoruz. Bu arada İçeriklerce ve Girişimcilerin Büyük Hataları aynı zamanda kitap olarak da hazırlandı. 2022’de hem kitaplar hem de podcastler yayınlanmış olacak.

Mikro Sitelerimiz Yayınlandı

Branding Türkiye, dijital bir mecra olması nedeniyle dijitalin tüm dinamiklerini aktif olarak kullanıyor. Bu ise birçok farklı sosyal ağda ve mecrada aktif olmayı gerektiriyor. Ancak tüm bunları tek bir yerde duyurmadan var olunan mecralara kitleleri çekmek pek mümkün olmuyor. İşte bu yüzden mikro sitelerimizi hazırladık.

Aşağıdaki bağlantıları ziyaret ederek mikro sitelerimizi inceleyebilir ve link yönlendirmelerinden yararlanarak farklı mecralarda bizi takip edebilirsiniz.

Medya Sponsorluğu Devam Etti

Branding Türkiye, kurulduğu günden bu yana ulusal ve uluslararası birçok prestijli organizasyonun, üniversite etkinliklerinin, akademik eventlerin medya sponsorluğunu üstlenmiş ve bu manada ekosisteme katkı sağlamayı misyon edinmiştir.

Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak podcast serilerine, sinema filmlerine ve kitaplara da medya sponsorluğu desteği sağladık. Konuyla ilgili detaylı bilgi ve iletişim için Medya Sponsorluğu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Branding Türkiye Başka Neler Yaptı?

Günlük arşivimizde yıl boyunca neler yaptığımıza dair birçok başlık görüyorum. Fakat hepsini sıralamaya gerek duymuyorum. Zaten öne çıkan başlıkları burada derlemeye çalıştım.

Özetlemek gerekirse bu yıl içerik odağında ciddi anlamda çok yönlü ve verimli bir yıl geçirdik. Makale, haber, infografik, video, podcast, eğitim, etkinlik derken her zaman olduğu gibi yine içeriği tüm boyutlarıyla ve türleriyle uygulamaya gayret ettik. Ayrıca stratejik iş birliklerimiz  ve global ajanslarla olan çalışmalarımız bize farklı bir enerji kattı.

Bütün bunlara ek olarak Branding Türkiye Soruyor adlı bir alt markayı faaliyete geçirdik. Böylece sosyal medya özelinde “görsel sosyal anketler” yapıp değerlendirmelerde bulunduk. Ayrıca Yeni Nesil Tematik Kanal mottosuna sahip Branding Türkiye Tv alt markasıyla Haftanın Gündemi adlı bir video serisine başladık.  Harici blogumuzdaki haftalık, aylık ve yıllık arşivimizle ise Haftanın İçerikleri serisini sürdürdük.

İyi Seneler!

Branding Türkiye 2021’de neler yaptı? sorusuna temel noktalara değinerek yanıt vermeye çalıştık. Az önce de belirttiğim gibi sizleri teknik detaylarla boğmamak adına atladığım noktalar oldu. Fakat şunu bilmenizi isteriz ki bizim için gerçek manada çok dolu bir seneydi. Böylesi bir dönemde çok yoğun ve tempolu olmaktan dolayı ise bir hayli mutluyuz.

Bu arada Branding Türkiye hakkında daha detaylı bilgi edinmek, mail bültenimize abone olmak, Branding Türkiye’yi sosyal medyada takip etmek, kurumsal Whatsapp ve Telegram kanalımıza katılmak için HAKKIMIZDA sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bitirirken 2022’nin herkese iyi gelmesini diliyorum. Umuyoruz ki Koronavirüs tehlikesi bu yıl tamamen biter ve normal hayatımıza döneriz. Çünkü buna gerçekten ihtiyacımız var. 🙂

İyi seneler.


💡 Branding Türkiye’de Ne Oldu? (2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.