Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2022)

Ocak ayının birinci haftasını bitirdik. Aynı zamanda 2022’in de ilk haftası olması sebebiyle bu içerik ayrı bir önem taşıyor. Öncelikle tüm okurlarımıza iyi seneler diliyoruz. Umarız ki 2022 herkes için sağlıklı, berekeli ve huzurlu bir yıl olur.

Evet, yılın bu ilk haftasında da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2022)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2022)

Bu haftanın (1 – 7 Ocak 2022) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Branding Türkiye’den Yeni Yıl Hediyesi
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NFT Hediyesi
 • Açlık Ve Yoksulluk (Aralık 2021)
 • Enflasyon (Aralık 2021)
 • Kurulan Ve Kapanan Şirketler (Kasım 2021)
 • Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2021)
 • Branding Türkiye’den Yılın Özeti
 • Yılın İlk Zamları
 • Index 3.0 Kitabı Çıktı
 • Koronavirüs Bilim Kurulu Kararları
 • Ankara, Metaverse Evreninde

Evet, geride bıraktığımız hafta teknoloji haberleri açısından yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Branding Türkiye’den Yeni Yıl Hediyesi

2022’nin ilk hediyesi Branding Türkiye’den! Temmuz 2020’de Branding Türkiye himayesinde Branding Türkiye’nin Sahibi Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam ile Branding Türkiye yazarlarından olan Nöropazarlama Uzmanı Serenay Palabıyık tarafından hazırlanan Koronavirüs Sonrası İş Hayatı kitabı ücretsiz erişime açıldı. Branding Türkiye Yayınları etiketiyle yayınlanan kitabı indirmek için buraya tıklayın.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NFT Hediyesi

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen AK Parti İstanbul Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İstanbul temalı NFT hediye edildi. İstanbul’un Dijital Anahtarı olarak lanse edilen bu NFT, bazı özel anlamlar da barındırıyor.

Açlık Ve Yoksulluk (Aralık 2021)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması, Aralık 2021 için yayınlandı. Rapora göre Aralık 2021’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 13.072,51 TL oldu.

Enflasyon (Aralık 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir rapora dair haber ile devam ediyoruz. Enflasyon Rakamları (Aralık 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Aralık ayında TÜFE aylık %13,58 artarken, yıllık bazda enflasyon %36,08 oldu. Aralık ayının zam şampiyonu ise fiyatı %64,48 artan yazım ve çizim kağıtları oldu.

Kurulan Ve Kapanan Şirketler (Kasım 2021)

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği (TOBB) geçtiğimiz günlerde bir bülten yayınladı. TOBB tarafından paylaşılan “Kasım 2021’de Kurulan Ve Kapanan Şirket İstatistikleri” temalı raporda Kasım’da Türkiye’de kurulan ve kapanan şirket sayısı paylaşıldı. Aynı raporda bir önceki yılla karşılaştırma yapılarak Kasım 2020’ye göre Kasım 2021’deki şirket istatistikleri de yer aldı. Buna göre geçtiğimiz ay Türkiye’de toplam 10 bin 192 yeni şirket kuruldu.

Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haber ile devam ediyoruz. Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Aralık 2021 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Aralık 2021’de azalış gösterdi.

Branding Türkiye’den Yılın Özeti

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye, 2021 yılı özelinde “Yılın Özeti” ana temalı bir içerik yayınladı. Bu içerikte Branding Türkiye’nin yıl boyunca gerçekleştirdiği aksiyonlar yer aldı. İçeriği detaylı okumak için buraya tıklayın.

Yılın İlk Zamları 

2022’nin ilk günü itibariyle doğalgaza %25, elektriğe ise %50 zam geldi. Elektrikte 150 kilovatsaatin üzerindeki kullanımlarda ise %125 zam uygulanacak. Ayrıca boğaz köprüleri ve Avrasya Tüneli geçiş ücretlerinde de artış uygulanacak.

Index 3.0 Kitabı Çıktı

Branding Türkiye himayesinde hazırlanan Index serisinin 3 kitabı çıktı. Bibliyografya mantığıyla Mürsel Ferhat Sağlam tarafından yayına hazırlanan Index 3.0, Branding Türkiye Yayınları etiketini taşıyor. Kitabı Branding Türkiye Yayınları’nın online satış sitesinden satın alabilmek mümkün.

Koronavirüs Bilim Kurulu Kararları

Koronavirüs Bilim Kurulu, Koronavirüs vaka sayılarındaki artış gündemiyle toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Buna göre pozitif karantina süresi 7 güne indirildi. 7 gün sonunda semptom göstermeyen ya da testi negatif çıkan kişilerin, karantinası sona erecek.

Ankara, Metaverse Evreninde

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemini dijitale dair mühim bir haber ile tamamlıyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Twitter’da önemli bir açıklama yaptı. Mansur Yavaş, yaptığı açıklamada Metaverse ekosistemi için bulut çözümleri geliştiren bir platform ile anlaşıldığından bahsetti ve Ankara’nın Metaverse entegrasyonunun tamamlanacağını belirtti. Böylece Ankara, Open Ar Cloud Association’un 4. test şehri olacak.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2022) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ocak 2022) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2022’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.