28 Temmuz’da başlayan ve birkaç gün boyunca Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak devam eden yangınların akabinde başlatılan ağaçlandırma, yeşillendirme maksatlı fidan bağışı kampanyalarını teşvik etmek için Branding Türkiye’den “Yeşil Pelerinli Markalar” kampanyası başlatıldı. Peki “Yeşil Pelerinli Marka” olmak için gerekenler nelerdir? İşte kampanya detayları ve kavrama dair ayrıntılar!

Türkiye, 28 Temmuz günü Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangınla ciddi bir şok yaşadı. Ekipler bu yangını söndürmekle uğraşırken, kısa sürede farklı ilçelerde ve şehirlerde eş zamanlı olarak onlarca yangın çıktı. Doğal olarak tüm Türkiye ikinci bir şok daha yaşadı.

Bir yandan yangın söndürme çalışmaları sürerken bir yandan da yangından olumsuz etkilenen bölgelerin yeniden ağaçlandırılması gündeme geldi.

Bu bağlamda birçok dernek, vakıf, belediye, spor kulübü, iş insanı, sanatçı, sporcu, girişim, start-up, KOBi, firma fidan bağışı için kampanya başlatırken bazı kampanyalar ise markaları işin içine daha çok dahil etmeye yönelikti. Bunların en dikkat çekeni ise Branding Türkiye tarafından başlatılan “Yeşil Pelerin” kampanyası oldu.

Branding Türkiye’den Yeşil Pelerinli Markalar Kampanyası

Bütünleşik pazarlama ve iş ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam tarafından ilk kezKurumsal Sosyal Sorumlulukta Yeni Trend: Yeşil Pelerin başlıklı makaleyle duyurulan kampanya kapsamında fidan bağışı yapan kurumsal ve kamusal işletmeler “yeşil pelerinli” olarak tabir edildi. İlgili makalede konuya dair açıklama yapılırken şu ifadeler kullanıldı;

… özetlemek gerekirse; yangından etkilenen ve ağır zarar gören bölgelerin yeniden ağaçlandırılması için gerekli maddi (fidan, ağaçlandırma vs.) desteği sağlayan her kurumsal yahut kamusal işletmeyi “yeşil pelerinli” olarak sıfatlandırıp sürece daha fazla kurumsal ve kamusal işletmeyi dahil etmeyi amaçladık.

Peki “Yeşil Pelerinli Marka” olmak için gerekenler nelerdir? İşte detaylar!

Yeşil Pelerinli Marka Olmak İçin Gerekenler

Yeşil Pelerinli Marka unvanını elde etmek için TEMA Vakfı’nın Yeniden Yeşerteceğiz Tarım Ve Orman Bakanlığı’nın Geleceğe Nefes ya da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye Nefes Ol kampanyalarına kurumsal düzeyde minimum 10 fidan bağışlanması gerekmektedir.

Peki sonra?

Bağış sonrası markalar / kurumlar, Branding Türkiye tarafından hazırlanan “Yeşil Pelerinli Markalar Listesi”ne eklenecek.


Listeye Eklenmek İçin

Fidan bağışı yaptıktan sonra markaların, #YeşilPelerin etiketini kullanarak fidan bağışlarını kurumsal sosyal medya hesaplarında (Twitter veya Instagram) paylaşıp ardından Branding Türkiye ile iletişime (iletisim@brandingturkiye.com) geçmesi gerekmektedir.

Tüm bunlardan sonra işletmeler / kurumlar, “Yeşil Pelerinli Markalar” listesine  eklenecek. İlgili habere ulaşmak içinse Branding Türkiye‘de veya Google‘da Yeşil Pelerinli Markalar Listesi şeklinde arama yapılması yeterli.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.