Boyner Evde Kal Dönemindeki E-Ticaret Verilerini Açıkladı

Korona Virüs vakalarının Türkiye’de görülmeye başlamasıyla birlikte e-ticaretin durumu merak konusuydu. Boyner evde kal dönemindeki online alışveriş (e-ticaret) verilerini açıklayarak birçok kişinin merak ettiği konuya ışık tuttu.

COVID-19 vakalarının Türkiye’de görülmeye başlamasıyla birçok kamu kurumunun yanı sıra özel sektördeki birçok firma da uzaktan çalışma modeline geçti. Bu sisteme uyumlu bir iş düzeni olmayan firmalarsa (Örn; alışveriş merkezlerindeki mağazalar) çalışmaya ara verdi.

Peki bu süreçte tüketicinin online alışveriş konusundaki tutumu ne oldu? Bu sorunun yanıtını Boyner’de!  Zira Boyner geçtiğimiz günlerde açıkladığı verilerle tüketicinin evde kal dönemindeki online alışveriş tutumunu gözler önüne serdi.

Boyner Evde Kal Dönemindeki E-Ticaret Verilerini Paylaştı

Boyner’den yapılan açıklamaya göre, Korona Virüs salgını önlemleri kapsamında “evde kal” kampanyalarının yapıldığı bu dönemde, bilhassa alışveriş merkezlerinin ve mağazaların kapanmasıyla alışverişçiler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de online alışverişe yani e-ticarete yöneldi.

Kısacası salgın nedeniyle bireysel izolasyona giren ve evden dışarı çıkmayan tüketiciler, evde oldukları bu süreçte farklı ürün gruplarındaki ihtiyaçlarını e-ticaret sitelerinden karşılıyor.

Spor Ve Kişisel Bakım Ürünleri Ön Planda

Boyner.com.tr’de kadın, erkek ve çocuklar için aktif spor, ayakkabı ve çanta, kozmetik, aksesuar, ev ve yaşam kategorilerinde binlerce ürün yer alıyor. Son günlerde yapılan online alışverişlerde, evde spor yapma alışkanlığının da yaygınlaşmasıyla spor giyim ürünleri ve spor aksesuarlarının ön planda olduğu görülüyor.

Kullanıcılar en çok farklı markaların spor ayakkabılarını sipariş ediyor. Buna ek olarak yine spor giyim kategorisi içinde yer alan; t-shirt, sweatshirt ve eşofman gibi ürünler de online alışverişte başı çekiyor.

Boyner tarafından açıklanan evde kal dönemindeki online alışveriş (e-ticaret) davranışının ne olduğuna dair detayları barındıran verilere göre; bu süreçte bakım ürünlerine ilgi arttı. Buna göre farklı markalardan binlerce ürünün yer aldığı kozmetik kategorisi, bu günlerde e-ticaretin en popüler kategorilerinden biri oldu.

Nemlendirici ve bakım kremleri kategorideki en yoğun ilgi gören ürünler olarak öne çıkarken saç ve sakal şekillendirici gibi kişisel bakım ürünleri de erkekler tarafından çokça tercih ediliyor.

En Çok Online Alışveriş Nereden Yapıldı?

Boyner’in paylaştığı verilere göre evde kal sürecininn tam manasıyla uygulandığı şu son bir haftalık dönemde %30 üzerinde yeni müşteri kaydı gerçekleşmiş.

Bu arada Boyner.com.tr üzerinden en çok alışveriş yapan ilk beş şehir de açıklandı. İşte o şehirler;

  • İstanbul
  • Ankara
  • İzmir
  • Adana
  • Bursa

Alışverişçilerin demografik özellikleriyse kısaca şöyle; kullanıcı profili yüzde 55 erkek, yüzde 45 kadınlardan oluşuyor. En yoğun alışveriş yapılan saatler ise 22.00 ve 23.00.

Tüm bu veriler e-ticarete olan mecburi yönelişi gözler önüne seriyor. E-ticaretin mevcut durumunu gösteren bu odakdaki içerikleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Anlık bilgi paylaşımı için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir