Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam saat 22:00 sularında, Türkiye genelini kapsayan Korona Virüs tedbirlerini açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile gerçekleştirilen toplantının akabinde bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Koca, yaptığı açıklamada, Korona Virüs ile mücadele kapsamında yeni kararlar alındığını ve bunların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduğunu belirtti. Bu açıklamadan sonra ise saat 22 sularında Cumhurbaşkanı Erdoğan Korona Virüs tedbirlerini açıklamak üzere kameraların karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Korona Virüs Tedbirlerini Açıkladı

Bilim Kurulu’nda gerçekleştirilen toplantıdan sonra alınan kararların Cumhurbaşkanı’na sunulmasından sonra gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı basın açıklamasına çevrildi. Zira Türkiye genelini kapsayacak olan Korona Virüs tedbirlerinin ne olduğu merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı, tüm tedbirleri tek tek açıklayarak “evde kalalım” çağrısı yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı Korona Virüs tedbir paketinde yer alan kararlar;

  • Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışama sistemine geçilecektir.
  • Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.
  • Piknik alanları hafta sonu kapalı olacak hafta içi de buralarda toplu olarak bulunulmayacaktır.
  • Askerlerimiz 14 gün kuralına uygun olarak celp uygulamasına tayin olacaktır.
  • Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
  • Şehirler arası seyahatler valilik iznine bağlanmıştır.
  • Tüm illerimizde valilerimizin başkanlığında Pandemi Kurumu oluşturularak takip yapılacak ve gerektiğinde o şehre mahsus tedbirler kararlaştırılacaktır
  • Bu tedbirlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli gibi büyük şehirlerimizde olmak üzere 30 büyük şehrin tamamında titizlikle uygulanması kararı verilmiştir.
  • Ev ve iş yeri dahil her ortamda sosyal mesafeye dikkat ederek, toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmayarak, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayarak tedbirleri artırmamız şarttır.

Lütfen Evde Kalalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Korona Virüs tedbirlerini kapsayan ve 30 büyükşehir başta olmak üzere tüm Türkiye’yi ilgilendiren kararları açıklarken evde kalmanın önemine dikkat çekti.

İşte Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından bir kesit;

“Şayet bu tedbirlerin daha ileri noktalara ulaşmasını istemiyorsak, gönüllü karantina şartlarına riayet etmeliyiz. Yani evimizden çıkmayacağız. Şu anda ABD’nin geldiği durum ortada. Öyleyse bizler, Türkiye olarak bulunduğumuz konumu çok daha ileri bir dereceye taşımamız lazım. Bu süreci (Korona Virüs) en az hasarla atlattığımızda önümüzde aydınlık bir gelecek bizi bekliyor. Rehavete ve paniğe kapılmadan dikkatle ve sabırla atacağımız her adım bizi bu tedbirden biraz daha uzaklaştıracaktır. Lütfen evde kalalım kurumlarımızın açıkladığı tedbirleri hassasiyetle uygulayalım. Şunu unutmayalım, yarın elbet bizimdir, gün doğmuş gün batmış evet bizimdir.”


Açıklamanın tamamını dinlemeniz için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi Twitter hesabındaki yayını sizler için paylaşıyoruz. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Korona Virüs tedbirleri için YouTube’dan bu yayını izleyebilirsiniz.


💡 Koronavirüs’te En Güvenli Ülkeler Araştırması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.