New York Times, Amerika merkezli “E-ticaret devi Amazon”un, ilaç sektöründe hizmet veren PillPack firmasını bünyesine katmaya hazırlandığını yazdı!

Amerika merkezli popüler medya kuruluşu New York Times; e-ticaret devi Amazon’un sağlık sektörü odağında önemli bir satın alma gerçekleştireceğini yazdı. Hatta bu satın alma işleminin yıl sonuna kadar tamamlamasının hedeflendiği belirtildi. Lakin haberin detayında satın alma aksiyonuna dair detaylar yer almadı. Diğer bir ifadeyle Amazon bu satın almaya dair hangi finansal koşulları sağladı bilinmiyor.

E-Ticaret Devi Amazon İlaç Sektörüne Giriyor

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin internet uzantısı olan .tr ile de açılan ancak henüz Türkiye hesabı ile satış yapmayıp Türkçe dil seçeneği ile Alman uzantısı olan .de’ye yönlendirme yaparak alışveriş imkânı sağlayan Amazon yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar online ecza devi PillPack ile anlaşmalarının tamamlanacağını belirtti.

Amazon, yaptığı açıklamada konuya ilişkin bazı önemli detayları kamuoyuyla paylaştı. Bunlardan biri 2013 yılından beri hizmet vermekte olan PillPack’ın, günlük dozajlarda ilaç dağıtımı yaptığı hatırlatıldı. Buna bağlı olarak da dağıtımın zamanında olmasının önemi vurgulandı. Ayrıca Amazon’un, yaygın dağıtım ağına dikkat çekilerek, şirketin bu işi rahatlıkla sürdüreceği ifade edildi.

Amazon küresel müşteri üst yöneticisi (CEO) Jeff Wilke de konuya dair bir açıklama yaptı. Wilke; PillPack ekibinin eczacılıkta iyi düzeyde bir deneyime sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca konunun teknolojiyle ilintili olduğunu belirten Wilke Amazon‘un PillPack ile bu süreci gayet iyi yöneteceğini ifade etti.

PillPack’in müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırdığını belirten Jeff Wilke, Amazon olarak da insanların hayatlarını kolaylaştırmayı ve kendilerini sağlıklı hissetmelerini sağlayarak onlara yardımcı olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Piyasanın Tepkisi Ne Oldu?

Amazon’un, online eczane firması PillPack’ı satın alacağı yönünde açıklamalar yapmasından sonra piyasalarda ciddi dalgalanmalar oldu. Amazon’un New York borsasında işlem gören hisseleri TSİ 17.05’te yüzde 0,8 primle işlem görürken, ABD’li eczane zincirlerinin hisselerinde ise büyük kayıplar yaşandığı gözlemlendi.

Ülkenin en büyük eczane zinciri olan CVS’nin hisseleri aynı saatte yüzde 9,3 kayıp gösterirken, Walgreens Boots Alliance hisseleri yüzde 10,5 ve Rite Aid hisseleri yüzde 9,9 yaşadı.


💡 Garanti Bankası’nın Adı Değişti

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.