E-Ticaret Devi Amazon, PillPack İle İlaç Sektörüne Giriyor

ABD’nin en çok okunan gazetelerinden biri olan New York Times’ta yer alan habere göre Amerikan e-ticaret devi Amazon, ilaç sektöründe hizmet veren PillPack firmasını bünyesine katmaya hazırlanıyor. Haberde, Amazon’un satın alma işlemini yıl sonuna kadar tamamlamasının beklendiği belirtilirken finansal koşullar ile ilgili bir bilginin henüz bulunmadığının altı çizildi.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin internet uzantısı olan .tr ile de açılan ancak henüz Türkiye hesabı ile satış yapmayıp Türkçe dil seçeneği ile Alman uzantısı olan .de’ye yönlendirme yaparak alışveriş imkânı sağlayan Amazon yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar online ecza devi PillPack ile anlaşmalarının tamamlanacağını belirtti.

Yapılan açıklamada 2013 yılından beri hizmet vermekte olan PillPack’ın, günlük dozajlarda ilaç dağıtımı yaptığı ve bu nedenle dağıtımın zamanında olmasının oldukça önemli olduğu vurgulanırken Amazon’un, yaygın dağıtım ağı sayesinde, bu işin üstesinden rahatlıkla gelebileceği belirtildi.

Amazon küresel müşteri üst yöneticisi (CEO) JeffWilke yaptığı açıklamada, PillPack ekibinin hem eczacılıkta oldukça iyi düzeyde bir deneyime hemde konunun teknoloji odağına sahip olduğunu belirtirken birlikte daha iyi işler yapabileceklerininde altını çizdi.

PillPack’in müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırdığını belirten JeffWilke, Amazon olarak insanların hayatlarını kolaylaştırmayı ve kendilerini sağlıklı hissetmelerini sağlayarak onlara yardımcı olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Amazon’un,online eczane firması PillPack’ı satın alacağı yönündeki açıklamalar piyasalarda ciddi dalgalanmalara yol açtı. Amazon’un New York borsasında işlem gören hisseleri TSİ 17.05’te yüzde 0,8 primle işlem görürken, ABD’li eczane zincirlerinin hisselerinde büyük kayıplar yaşandı.

Ülkenin en büyük eczane zinciri olan CVS’nin hisseleri aynı saatte yüzde 9,3 kayıp gösterirken, Walgreens Boots Alliance hisseleri yüzde 10,5 ve Rite Aid hisseleri yüzde 9,9 düşüş kaydetti.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir