İhracatı desteklemek amacıyla ihracatçılara yeşil pasaport uygulamasında yeni bir düzenlemeye gidildi. Buna göre yeşil pasaport için ihracat limiti 500 bin dolar oldu.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete‘de yayımlanan 214 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar Hakkında Karar” ile ilgili değişiklik yapıldı. Buna göre yeşil pasaport için ihracat limiti 500 bin dolara düşürüldü. Böylece belirlenen yeni limite (500 bin dolar) ulaşan firmaların yetkilileri de artık yeşil pasaport alabilecekler.

Yeşil Pasaport İçin İhracat Limiti Düşürüldü

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedefleri kapsamında önemli bir yer tutan ihracatı desteklemek için birkaç yıl önce ihracatçıya yeşil pasaport uygulaması getirilmişti. Ancak bu uygulama tam anlamıyla ihracatçıya yarar sağlamamıştı. Daha doğrusu birkaç yıl önceki ihracatçıya yeşil pasaport uygulaması Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeler’in (KOBİ) faydalanacağı kriterler taşımıyordu.

Bu durum gözetilerek geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yeni bir karar yayınlandı. Alınan bu yeni kararla limit 1 milyon dolardan 500 bin dolara çekildi. Aynı zamanda yeşil pasaport için her yıl ihracat şartı da kaldırıldı. Özetle, son 3 takvim yılında gerçekleştirilen toplam ihracat tutarı, kanundaki oranı yakalaması durumunda, ilgili firmanın yetkilisi yeşil pasaport almaya hak kazanacak.

İhracatçılara Verilen Yeşil Pasaportun Kapsamı

İhracatı teşvik ve destek amacıyla alınan kararla KOBİ’lerin de yararlanacağı düzeye indirgenen yeşil pasaport uygulamasının kapsamı da açıklandı. Diğer bir ifadeyle ihracat oranına göre ilgili firmada yeşil pasaporttan yararlanacak kişi sayısı belirlendi.

Bu kapsamda yıllık ortalama ihracatı 500 bin ile 10 milyon dolar arasında olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine yeşil pasaport verilebilecek.

11 bin 952 İhracatçı Yeşil Pasaport Aldı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda, bugüne kadar 11 bin 952 ihracatçıya yeşil pasaport verildiğini açıklamıştı. Yeni kararla birlikte bu sayının hatırı sayılır biçimde artması öngörülüyor.


💡 E-İhracat İle İlgili Merak Edilenler

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.