Biri Bitmeden Diğeri Başlıyor: Google Chrome’dan Gizlilik İhlali

Geçtiğimiz günlerde tüm dünyanın tepkisini çeken ve #deletefacebook kampanyasının ortaya çıkmasına neden olan Facebook’un kullanıcı bilgilerinin gizliliğine dair ihlalinin ardından şimdi de Google’ın başı böyle bir durumla dertte gibi görünüyor. 

Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüz olarak kullanıldığı ve bununla birlikte Facebook’un milyarca dolar kaybettiği skandalı eminim hepiniz hatırlayacaksınızdır. Skandalın ardından Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Amerika ve Avrupa’da gazete ilanları vererek herkesten özür dilemişti. Biz de Branding Türkiye‘de bunlara yer vermiştik.

Şimdi Facebook’un yaşadığı duruma benzer bir olay Google’ın web tarayıcısı Chrome’da yaşandı. İstatistiklere göre dünyanın yarısı tarafından aktif biçimde kullanılan Google Chrome, edinilen bilgiye göre Windows işletim sisteminde dosyalarımızı sızdırıyor.

ABD Motherboard sitesinin yaptığı habere göre siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, Google Chrome tarayıcının bilgisayarımızdaki tüm belgeleri taradığını ortaya çıkardı. Bu sorunun nedeni ise haberde şöyle açıklandı: Anti Virüs programı ESET tabanlı Chrome Cleanup Tool aracının ESET çekirdeğini kullanarak zararlı yazılımları taraması sonucu böyle bir tarama işlemi gerçekleşiyor. Eğer araç zararlı bir yazılım bulursa bunu Google sunucularına iletiyor. Bu da kullanıcıların kişisel alanına girilmesi anlamına geliyor. Dolaylı yoldan bir veri gizliliği yaşanıyor desek yanlış olmaz.

Facebook’un ardından diğer bir teknoloji devinin benzer durumla gündeme gelmesi son zamanlarda kullanıcıların aklında soru işareti oluşturmaya başladı. Bana kalırsa uygulama marketlerindeki popüler uygulamaların kişisel alanımıza dair talep ettiği onaylar bu ve benzeri ihlalleri çok defa yaşayacağımızı gösteriyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir