Geçtiğimiz günlerde Facebook için başlatılan #DeleteFacebook kampanyasının yankıları bitmeden bu defa da Google’da gizlilik ihlali fark edildi. Biri bitmeden diğeri başlıyor yorumlarına neden olan duruma ilişkin Google Chrome’dan gizlilik ihlaline dair resmi bir açıklama gelmedi. 

Geçtiğimiz günlerde tüm dünyanın tepkisini çeken ve #deletefacebook kampanyasının ortaya çıkmasına neden olan Facebook’un kullanıcı bilgilerinin gizliliğine dair ihlalinin ardından şimdi de Google’ın başı böyle bir durumla dertte gibi görünüyor. 

Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüz olarak kullanıldığı ve bununla birlikte Facebook’un milyarca dolar kaybettiği skandalı hala hafızalarda. Tüm dünyayı sarsan ve yaklaşık olarak 2 milyar Facebook kullanıcısını aslında direkt olarak ilgilendiren skandalın ardından Facebook‘un kurucusu Mark Zuckerberg Amerika ve Avrupa’da gazete ilanları vererek herkesten özür dilemişti. Biz de Branding Türkiye‘de bu habere yer vermiştik. Konunun detaylarına Mark Zuckerberg Herkesten Özür Diledi başlıklı haberden ulaşabilirsiniz.

Biri Bitmeden Diğeri Başlıyor

Şimdi Facebook’un yaşadığı duruma benzer bir olay Google’ın web tarayıcısı Chrome’da yaşandı. İstatistiklere göre dünyanın yarısı tarafından aktif biçimde kullanılan Google Chrome, edinilen bilgiye göre Windows işletim sisteminde dosyalarımızı sızdırıyor. Bu durum kullanıcılarda “biri bitmeden diğeri başlıyor” yorumlarına sebep oldu. 

Chrome’dan Gizlilik İhlali

ABD Motherboard sitesinin yaptığı habere göre siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, Google Chrome tarayıcının bilgisayarımızdaki tüm belgeleri taradığını ortaya çıkardı.

Google Chrome Gizlilik Politikası

Bu sorunun nedeni ise haberde şöyle açıklandı: Anti Virüs programı ESET tabanlı Chrome Cleanup Tool aracının ESET çekirdeğini kullanarak zararlı yazılımları taraması sonucu böyle bir tarama işlemi gerçekleşiyor. Eğer araç zararlı bir yazılım bulursa bunu Google sunucularına iletiyor. Bu da kullanıcıların kişisel alanına girilmesi anlamına geliyor. Dolaylı yoldan bir veri gizliliği yaşanıyor desek yanlış olmaz.

Bu arada “Google Chrome”dan gizlilik ihlali konusuna dair henüz bir açıklama yapılmadı. Gelişmeleri buradan aktarıyor olacağız. 

Facebook’un ardından Google gibi bir teknoloji devinin daha benzer bir durumla gündeme gelmesi son zamanlarda kullanıcıların aklında ciddi anlamda soru işareti oluşturmaya başladı. Bana kalırsa uygulama marketlerindeki popüler uygulamaların kişisel alanımıza dair talep ettiği onaylar bu ve benzeri ihlalleri çok defa yaşayacağımızı gösteriyor. 

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.