Dijital içerik platformu Netflix’te 10 yıl sonra bir ilk yaşandı. Netflix ilk kez abone kaybetti.

ABD merkezli küresel dijital içerik platformu Netflix’in abone sayısı, 2022’nin ilk çeyreğinde 200 bin kişilik azalış gösterdi. Böylece platform 10 yıldan uzun bir süredir ilk kez abone kaybetmiş oldu. Peki ama neden? İşte detaylar!

Netflix’te 10 Yıl Sonra Bir İlk

İzleme alışkanlığını değiştiren, dizi – film yayıncılığına başka bir boyut getiren ve dijital içerik platformu olma standardnı ilk kurgulayan marka olan Netflix, zaman içerisinde güçlü oyuncuların pazara girmesiyle birlikte konumunu korumakta zorlanmaya başladı. Bunun en büyük göstergesi ise Netflix’in 10 yılın ardından abone kaybetmiş olması!

Sahip olduğu yapay zeka algoritmasıyla çokça konuşulan ve pazardaki en güçlü oyunca olma özelliğini hala elinde bulunduran Netflix’te abone kaybı yaşandı. 10 yılın ardından ilk kez 200 bin gibi büyük bir sayıda abone kaybeden “Netflix”in bundan sonraki süreçte ne yapacağı henüz bilinmiyor. Ancak platformun önemli ve kayda değer bir aksiyon alacağı tahmin ediliyor. Bunlar arasında en önemlisi ise reklamlı abonelik paketleri. Tabi bu model için henüz net bir açıklama yok.

Abone Kaybının Sebebi

Netflix’in abone sayısı yılın ilk çeyreğinde 200 bin kişilik azalış gösterdi. Oysa bu dönemde Netflix’in abone sayısının 2,5 milyon kişi artması bekleniyordu. Tahminler tutmazken tam tersi bir abone sirkülasyonu yaşandı. Bu arada Mart ayının başlarında Ukrayna’ya yönelik saldırısı nedeniyle tepki olarak, Rusya’daki hizmetini askıya alan ve Rusya pazarından çekilen Netflix için bu karar 700 bin üyenin kaybıyla sonuçlandı.

Netflix’in dünya genelindeki toplam abone sayısı ise 221,6 milyon oldu. Bu arada popüler içerik platformu, en son Ekim 2011‘de abone kaybı bildirmişti. Peki bu durum ne kadar devam edecek? Kamuoyuna yansıyan bilgiye göre Netflix, abone kaybının yılın ikinci çeyreğinde de devam edeceğini belirtti. Öte yandan Netflix, bu kaybın toplamda 2 milyonu bulacağını düşünüyor.

Tüm bunların yanında, Netflix’in tek problemi abone kaybı değil. Aynı zamanda bir abonenin, şifresini başka kişilerle paylaşması sorunuyla da uğraşan Netflix, bu konuya çözüm bulmak istiyor. Zira Netflix’te hesapların abonelik ücreti ödemeyen 100 milyondan fazla hane ile paylaşıldığı tahmin ediliyor. Öyle ki, yalnızca ABD ve Kanada’da bile bu sayının 30 milyon civarında olduğu belirtiliyor.


Netflix Üyelik Ücretleri Ne Kadar?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.