Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg herkesten özür diledi! İngiltere ve Amerika’nın önde gelen medya kuruluşlarından olan Mail, The Sunday Times, New York Times, Washington Post gibi  9 gazetede tam sayfalık bir ilan yayınaltan Zuckerberg, veri gizliliğinin ihlaliyle ilgili büyük skandal için özür diledi.

Yıllar önce Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için oluşturduğu Facebook ile servet kazanıp dünya çapında üne ulaşan ve Facebook’u en çok kullanılan sosyal  ağ haline getiren Zuckerberg, bu günlerde kariyerinin en büyük problemiyle karşı karşıya…

Facebook’u Sil Kampanyası

“Facebook”un, 2 yıl önce Trump ile bağlantısı olan İngiltere merkezli Cambridge Analytica şirketine 50 milyon kullanıcısının verilerini aktardığı gerçeği ortaya çıkmasıyla çığ gibi büyüyen #deletefacebook (Facebook’u sil) kampanyası, Zuckerberg’a bir hafta içerisinde 5 milyar dolardan fazla kaybettirip, şirketin 60 milyar dolar tutarında zarara uğramasına neden oldu.

Bu arada Twitter‘da başlatılan #deletefacebook kampanyası öyle bir boyuta ulaştı ki Facebook ile 2016 yılından beri aralarının kötü olduğu bilinen Elon Musk da takipçilerinin cesaretlendirmesiyle Tesla Motors ve SpaceX’in Facebook hesaplarını kapattı.

Olayın ortaya çıkmasından bugüne kadar hemen hemen herkes Zuckerberg’in ne yapacağı konusunda merak içerisindeydi. Nihayet Zuckerberg sessizliğini bozup, gazetelerde tam sayfa özür metni yayınladı ve metnin giriş cümlesinde “Bilgilerinizi korumak bizim sorumluluğumuz. Bunu yapamazsak, bu bilgileri hak etmiyoruz” ifadesini kullandı. Hatasını kabul ederek bundan sonraki süreçte veri güvenliğini üst seviyede tutacaklarını belirten Zuckerberg, takipçilerine daha iyisini yapabilmek için söz verdi.

Mark Zuckerberg Herkesten Özür Diledi

“Facebook”un kurucusu ve ceo’su Mark Zuckerberg, yaşanan skandallar nedeniyle ABD ve İngiltere’deki gazetelere ilan vererek bir özür metni yayınlattı. İşte o özür metni;

“Üniversitedeki bir araştırmacı tarafından hazırlanan ve 2014 yılında milyonlarca kullanıcının Facebook verilerinin sızdıran test uygulamasını duymuşsunuzdur. Bu bir güven ihlaliydi ve o sırada daha fazla bir şey yapamadığım  için üzgünüm. Buna benzer olayların tekrar yaşanmaması için önlemler  alıyoruz.

Kullanıcılardan çok fazla kişisel veri talep eden uygulamaların çoğunu durdurduk.Bununla beraber kullanıcılardan bilgi isteyen uygulamalara da bir getirdik. Kullanıcılardan bilgi isteyen her uygulamalardan,durumu düzeltebilmek için incelemeye devam ediyoruz. Buna benzer uygulamalarında olduğunu sanıyoruz. Bu uygulamaları tespit ettiğimizde kapatıp bu durumdan etkilenen kullanıcıları bilgilendireceğiz.

Son olarak,sizler uygulamalarda hangi izinleri verdiğinizi hatırlatacağız. Böylelikle vermek istemediğiniz izninizi kaldırabileceksiniz. Bu topluluğa (Facebook) inandığınız için teşekkürler. Sizin için daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.