Mark Zuckerberg Herkesten Özür Diledi

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, İngiltere ve Amerika’nın önde gelen medya kuruluşlarından olan Mail, The Sunday Times, New York Times, Washington Post gibi  9 gazetede tam sayfalık bir reklam yayınlayarak veri gizliliğinin ihlaliyle ilgili büyük  skandal için herkesten özür diledi.

Yıllar önce Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için oluşturduğu Facebook ile servet kazanıp dünya çapında üne ulaşan ve Facebook’u en çok kullanılan sosyal  medya platformu haline getiren Zuckerberg, bütün bu başarısının ardından belki de kariyerinin en büyük hatasıyla karşı karşıya kaldı.

Facebook’un, 2 yıl önce Trump ile bağlantısı olan İngiltere merkezli Cambridge Analytica şirketine 50 milyon kullanıcısının verilerini aktardığı gerçeği ortaya çıkmasıyla çığ gibi büyüyen #deletefacebook (Facebook’u sil) kampanyası, Zuckerberg’a bir hafta içerisinde 5 milyar dolardan fazla kaybettirip, Facebook’un ise 60 milyar dolar değerinde zarara uğramasına neden oldu.

Bu arada #deletefacebook kampanyası öyle bir boyuta ulaştı ki Facebook ile 2016 yılından beri aralarının kötü olduğu bilinen Elon Musk da takipçilerinin cesaretlendirmesiyle Tesla Motors ve SpaceX’in Facebook heseplarını kapattı.

Olayın ortaya çıkmasından bugüne kadar hemen hemen herkes Zuckerberg’in ne yapacağı konusunda büyük merak duyuyordu. Nihayet Zuckerberg sessizliğini bozup, gazetelerde tam sayfa özür metni yayınladı ve metnin giriş cümlesinde “Bilgilerinizi korumak bizim sorumluluğumuz. Bunu yapamazsak, bu bilgileri hak etmiyoruz” ifadesini kullandı. Hatasını kabul ederek bundan sonra ki süreçte veri güvenliğini üst seviyede tutacağını belirten Zuckerberg, takipçilerine daha iyisini yapabilmek için söz verdi.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su ilanda:

“Üniversitedeki bir araştırmacı tarafından hazırlanan ve 2014 yılında milyonlarca kullanıcının Facebook verilerinin sızdıran test uygulamasını duymuşsunuzdur. Bu bir güven ihlaliydi ve o sırada daha fazla bir şey yapamadığım  için üzgünüm. Buna benzer olayların tekrar yaşanmaması için önlemler  alıyoruz.

Kullanıcılardan çok fazla kişisel veri talep eden uygulamaların çoğunu durdurduk.Bununla beraber kullanıcılardan bilgi isteyen uygulamalara da bir getirdik.

Kullanıcılardan bilgi isteyen her uygulamalardan,durumu düzeltebilmek için incelemeye devam ediyoruz. Buna benzer uygulamalarında olduğunu sanıyoruz. Bu uygulamaları tespit ettiğimizde kapatıp bu durumdan etkilenen kullanıcıları bilgilendireceğiz.

Son olarak,sizler uygulamalarda hangi izinleri verdiğinizi hatırlatacağız. Böylelikle vermek istemediğiniz izninizi kaldırabileceksiniz.

Bu topluluğa inandığınız için teşekkürler. Sizin için daha iyisini yapacağımıza söz veriyorum.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir