Retroville adlı sinema ağırlıklı niş ve retro içerikler yayınlanan YouTube kanalı büyük ilgi çekiyor.

Dijital teknolojideki gelişmeler ve, mobil teknolojideki ilerlemeler bir yana nostalji / retro içeren ürün ve içerikler insanlar için hala büyük önem taşıyor. “Nostalji pazarlama” ya da “retro marketing” olarak kavramsallaşarak literatüre giren bu pazarlama disiplini odağında aksiyon almaya çalışan markalar ise  henüz tam manasıyla bu konuda stratejik adımlar atabilmiş değiller.

Markaların retro pazarlama odağında attıkları en radikal adım eski ambalajlarını yeniden kullanmak oluyor. Fakat tüketiciler için retro marketing / nostalji pazarlama; bir ürünü nostaljik ambalajıyla yeniden kullanmanın çok ötesinde bir anlama sahip. Bu noktada devreye içerik üreticileri giriyor. Lakin çok niş bir konu olduğu için ve belli bir kültür gerektirdiği için nostalji odağında süreklli içerik üretmek o kadar da kolay bir iş değil. Hele ki sinema gibi bir sanat dalında. Fakat bunu başaranlar da var. Mesela Retroville adlı YouTube kanalı bu anlamda örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Retroville: Sinema Ağırlıklı Niş YouTube Kanalı

Retroville adlı sinema ağırlıklı niş ve retro içerikler yayınlanan YouTube kanalında birbirinden önemli içerikler var. Bu arada kanaldaki videolar, Oynatma Listeleri aracılığıyla belli başlıklar altında kategorize edilmiş. Bu bağlamda kanaldaki ilgi çeken Oynatma Listeleri’nden bazıları ise şöyle; Neden Tutmadı, Cahil İle Sohbet, Made In Turkey.

Geçtiğimiz günlerde Matrix 4’e dair “Neden Tutmadı” videosunun yayınladığı kanalda, aynı zamanda sinema tarihi açısından önem taşıyan önemli yapımlara dair değerlendirmeler de var. Açıklama kısmında “X- Y – Z kuşaklarının popüler sevdalarını bir potada eriten kanal.” yazan bu kanaldaki videoları incelemek için ve kanala dair detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıya tıklamanız yeterli.

Bu arada Branding Türkiye Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam da 90’larda yayınlanan banka reklamlarını anlatmak ve konuşmak üzere Retroville’ye konuk oldu. “90’LAR REKLAM KUŞAĞI: Bankacılık Reklamları!” başlığını taşıyan videoda 90’lı yıllarda yayınlanan Yapı Kredi, Garanti Bankası, Akbank reklamlarına değinildi. Banka sektörü odağındaki videoda eski banka reklamları üzerine yapılan sohbetle nostaljik bir yolculuğa çıkıldı.


Hani Kurumsaldık Nedir?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.