2019 Yılında 71 Yeni Canlı Türü Keşfedildi

Amerika Birleşik Devletleri California Bilimler Akademisi’nden bilim insanları, 2019 yılında 71 yeni canlı türü keşfetti.

2019 biterken, yıl boyunca gerçekleşen önemli ve dikkat çeken durum ve olaylar tek tek kamuoyuyla paylaşılıyor. Bir nevi yılın özeti şeklindeki bu haberler, hem ilgi çekiyor hem de unutulanları yeniden hatırlamaya yarıyor.

Ekonomiden modaya, teknolojiden perakendeye, bilimden sanata, edebiyattan medyaya derken her sektör her disiplin her firma vs. kendince bir yılsonu muhasebesi yapıyor denilebilir. Bazı içerikler ise gerçekten de kelimenin tam anlamıyla enteresan! Amerika Birleşik Devletleri California Bilimler Akademisi’nin kamuoyuyla paylaştığı haber de bu kategoriye giriyor. Zira bu yıl (2019) içerisinde 71 yeni canlı türü keşfedildiği ilan edildi. 

71 Yeni Canlı Türü Keşfedildi

ABD’nin California Bilimler Akademisinden uzmanlar, bu sene boyunca toplamda 71 yeni hayvan ve bitki türü keşfetti. CNN‘deki habere göre, dünyanın çeşitli bölgelerindeki ormanlarda, mağaralarda ve okyanuslarda keşfedilen 71 yeni hayvan ve bitki türü arasında; balıklar, çiçekler, mercanlar, örümcekler, deniz salyangozları, karınca ve kertenkeleler yer aldı.

2019’un Canlı Türü Keşfi Özeti

2019’un biyolojik çeşitlilik ve yeni canlı türü keşfine yönelik özeti niteliğindeki bu habere göre; bilim insanları, 2019’da toplamda 71 yeni hayvan ve bitki türü keşfetti. Bunlardan 16’sı yeni balık türlerinden oluşuyor. Keşfedilen balık türleri arasından Papua Yeni Gine kıyılarında yaşayan kedi gözlü kardinal balığı dikkat çeken canlı türü keşiflerinden biri oldu.

Kedi Gözlü Kardinal BalığıBöcek bilimci Darrell Ubick, yeni bulunan canlılar arasında 5 örümcek türünün yer aldığını belirterek, bunlardan birinin Meksika’nın Chihuahuan çölünde karıncaların oluşturduğu tepeciklerde yaşayan bir örümcek türü olduğunu ifade etti.

Bu arada California Bilimler Akademisi’nden Shannon Bennett yaptığı açıklamayla konuyu daha da ilginç hale getirdi desek yanlış olmaz. Zira Bennett, biyolojik çeşitlilik konusunda bilim insanlarının doğada halen canlı türlerinin yüzde 90’ının bilinmediğini söylediklerini hatırlattı ve “Her yeni keşfedilen canlı, bu değerli ekosistemin korunmasındaki rolümüzün ne kadar kritik olduğunu hatırlatıyor.” ifadelerini kullandı.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir