Yapay yer çekimine sahip ilk uzay oteli 2025 yılında açılıyor. Bu konseptle birlikte uzayda konaklama ve tatil yapma deneyimi bilimkurgu ya da hayal olmaktan çıkacak.

Teknolojinin geldiği nokta deyim yerindeyse insanın aklını başından almaya yetiyor. Üstelik her geçen gün meydana gelen teknolojik gelişmelere alışmış olmamıza karşın hala şaşılacak birçok teknolojiyle karşı karşıya kalıyoruz. Şimdi de dünyanın ilk uzay oteli açılacak. Üstelik öyle uzun yıllar sonra değil. Birkaç yıl içinde bunu deneyimlemek mümkün olacak. Çünkü bu otel 2025 yılında açılacak.

Yaklaşık olarak 400 kişinin konaklayabileceği uzay otelinde; mutfak, restoran ve sinema gibi alanlar mevcut. Kısacası ortalama bir otelde tatil yaparken ihtiyaç olabilecek tüm faktörler uzay oteli için de düşünülmüş.

Uzay Oteli 2025 Yılında Açılacak

Uzaydaki ilk ticari otel olma unvanına sahip olacak bu işletmenin açılmasına çok az bir zaman kaldı. Bu arada 2025’de açılması planlanan uzay otelinin tasarımı Gateway Foundation‘a ait. Yapay yer çekimi ile hizmet verecek olan bu otel Alman bilim adamı Von Braun’ın adını taşıyor. Her şey yolunda giderse uzay otelinin 2025’te yörüngede olması planlanıyor. Otelin konaklama kapasitesi ise yaklaşık 400 kişi.

Uzay Turizmi 2025'te Başlıyor

Yapay Yer Çekimi 

Misafirlerine çok farklı ve unutulmaz bir deneyim yaşatacak olan uzay oteli, uzay turizmi için de bir mihenk taşı olma özelliği taşıyor. Bu arada uzay oteli; bir dış, bir de iç halkanın birbirinin etrafında dönmesiyle yapay bir yer çekimine sahip olacak. Böylece otelin misafirleri uzayda tatil deneyimini deyim yerindeyse iliklerine kadar hissedecekler.

Öte yandan otelin yapımı için Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yapımında kullanılan teknoloji kullanıldı. Yani otelin misafirleri ve otel çalışanları 2025’de açılacak olan bu otelde; güvenli ve rahat bir şekilde, uzun süre konaklayabilsinler diye tüm teknolojik imkanlar seferber ediliyor diyebiliriz.

Uzay Turizmi Başlıyor

Tim Alatorre’nin tarafından projesi tasarlanan ve 2025 itibariyle hizmete girecek olan halka biçimindeki uzay otelinde, 24 kapsül olacak.

Bazı kapsüllerde kalıcı olarak konaklanabilecek. Bazıları ise uzay ajanslarına kiralanacak. Geri kalan kapsüllerde uzaya gelen turistler konaklaması planlanıyor. Hatta Gateway Foundation, uzay otelini, her hafta ortalama 100 turistin ziyaret edeceğini düşünüyor.

Son söz niyetine; bir ilk olma özelliği taşıyan bu otel, “uzay turizmi”nin gelişimi ve tatil anlayışının değişmesi açısından önemli bir dinamik ve dönüm noktası olarak yorumlanabilir.


💡 Turizm İşletmelerinde Fiyatlandırma

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.