Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2021)

Temmuz ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2021)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2021)

Bu haftanın (1 – 7 Temmuz 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Hani Kurumsaldık (14. Bölüm)
 • 10 Maddede 1 Temmuz Normalleşmesi
 • Günün Gündemi (Mayıs 2021)
 • Üretici Fiyat Endeksi (Mayıs 2021)
 • Enflasyon (Haziran 2021)
 • Instagram Web’e Yeni Özellik
 • Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden Resmen Çıktı
 • Kartal Tibet Vefat Etti
 • Tosuncuk Tutuklandı
 • Okulların Açılış Tarihi Belli Oldu
 • Akbank Kesinti Krizi

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Hani Kurumsaldık (14. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Dördüncü Bölüm yayınlandı. “Şirketleşme Süreci” ana temasıyla yayınlanan podcastte, şirket kurulumu ve şirket türleri ile ilgili detaylara değinildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

10 Maddede 1 Temmuz Normalleşmesi

Kısmi Kapanma, Tam Kapanma, Kademeli Normalleşme, Kısmi Açılma derken nihayet 1 Temmuz itibariyle büyük oranda normalleşmenin başladığı yeni bir döneme girdik. Peki neler değişti? Branding Türkiye’de 10 maddede 1 Temmuz normalleşmesini özetledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi (Mayıs 2021)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mayıs ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mayıs 2021)

Üretici Fiyat Endeksi (Mayıs 2021)

Türkiye İstatistik Kurumu, Üretici Fiyat Endeksi’ni açıkladı. Buna göre Mayıs ayında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık %3,92 artarken, yıllık bazda %38,33 oldu. Mayıs ayında Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) ise aylık %4,69 azalırken yıllık ise %39,60 arttı.

Enflasyon (Haziran 2021)

Enflasyon Rakamları (Haziran 2021) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Haziran ayında TÜFE aylık %1,94 artarken, yıllık bazda enflasyon %17,53 oldu. Haziran ayının zam şampiyonu ise fiyatı %51,60 artan “yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar” oldu.

Instagram Web’e Yeni Özellik

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Özellikle içerik üreticileri ve sosyal medya alanında hizmet veren kişilerin çok hoşuna gidecek bir gelişme duyuruldu. Buna göre yakın zamanda Instagram’a bilgisayardan fotoğraf yüklemek mümkün olacak.

Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden Resmen Çıktı

Türkiye’nin 2011 yılında imzaladığı ve 10 Şubat 2012’de bakanlar kurulu kararı ile onaylanan ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ Mart ayında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmişti. 1 Temmuz itibariyle ise Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden resmen çekildi.

Kartal Tibet Vefat Etti

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine üzücü bir haberle devam ediyoruz. Yeşilçam’ın usta ismi oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet, 83 yaşında hayatını kaybetti. Ankara’da 1938’de dünyaya gelen Kartal Tibet, imza attığı 200’e yakın filmle Türk sinemasına büyük katkılarda bulundu.

Tosuncuk Tutuklandı

“Çiftlik Bank”ın kurucusu olan ve hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “dolandırıcılık” gibi çeşitli suçlardan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın’ı taşıyan uçak, İstanbul Havalimanı’na indi. Aydın, hakkında devam eden soruşturma ve daha önce açılan kamu davaları kapsamında İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Okulların Açılış Tarihi Belli Oldu

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların ne zaman açılacağına dair açıklamada bulundu. Buna göre Bakan Selçuk yaptığı açıklamada “6 Eylül’den itibaren öğrencilerin gelmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Akbank Kesinti Krizi

Akbank, teknik bir sorun nedeniyle 24 saatten uzun bir süredir hizmet veremiyor. Banka tarafından yapılan son açıklamaya göre “kesinti krizi” kısmen çözüme kavuşturuldu. Buna göre ATM’ler ve müşteri iletişim merkezleri hizmete girmiş durumda.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2021) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Temmuz 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.