Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticisi markalarından biri olan Temsa üretime ara verdi. Şirket, 23 Aralık 2019 tarihine kadar üretim yapmayacağını duyurdu.

1968 yılında kurulan Temsa, bilindiği üzere Sabancı Holding’e ait bir markaydı. Geçtiğimiz Haziran ayı başlarında Sabancı Holding‘in İsviçreli True Value Capital Partner’s’a satarak elden çıkardığı şirket bu defa da mali sıkıntılar nedeniyle üretime ara vermek zorunda kaldı. Bu arada Sabancı Holding, bu satıştan 182 milyon lira gelir elde etmişti.

Temsa Üretime Ara Verdi

Dünya Gazetesi‘nin haberine göre yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üreten Temsa üretimi durdurdu. Ancak bu durum geçici gibi gözüküyor. Zira yapılan açıklamada şirketin 23 Aralık tarihine kadar üretim yapmayacağı ifade edildi. Bu süreçte fabrikada stok sayımı yapılacağı da edinilen bilgiler arasında.

Otobüs Üreticisi Temsa

Bu bilgiler ışığında en azından şimdilik Temsa’nın kepenk indirdiğini ya da iflas ettiğini söylemek doğru değil. Zira şirket sadece üretime ara vermiş gözüküyor. Bu kararın mali sıkıntılar nedeniyle alındığı aşikar. Peki Temsa 23 Aralık’tan sonra ne yapacak? İşte bunun yanıtı henüz belli değil.

70’e Yakın Ülkede Faaliyet Gösteriyor

1968 yılında kurulan ve 1987’den beri Adana’da bulunan Temsa, 510 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyetleri sürdürüyor. Yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretmesiyle bilinen şirket son yıllarda yaşadığı sıkıntılar nedeniyle olumsuz haberlerle anılıyor desek yeridir. Bu arada Temsa yalnızca Türkiye’de faaliyet gösteren ya da ticaret yapan bir firma değil. Bilakis şirket, yurt dışında da belli bir pazara sahip.

Buna göre Temsa; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi önde gelen ve gelişmiş ekonomilerdeki önemli pazarların da yer aldığı dünya çapında toplamda 70’e yakın ülkede faaliyet gösteriyor. Ne diyelim, umarız ki Temsa, içinde bulunduğu sıkıntılı süreçten bir an önce kurtulur.

TEMSA I Hakkında

Dünyanın önde gelen otobüs ve midibüs üreticilerinden olan Temsa, 50 yılı aşkın tecrübesi ile müşterilerine son teknoloji mobilite çözümleri sunar. Temsa’nın misyonu ise, dünyanın daha keyifli yolculuklar için akıllı ve sürdürülebilir mobilite çözümleri sunan insan odaklı teknoloji şirketi olmaktır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.