Temsa Üretime Ara Verdi

Türkiye’nin önde gelen otobüs üreticisi markalarından biri olan Temsa üretime ara verdi. Şirket, 23 Aralık 2019 tarihine kadar üretim yapmayacağını duyurdu.

1968 yılında kurulan Temsa, Sabancı Holding’e ait bir markaydı. Geçtiğimiz Haziran ayı başlarında Sabancı Holding‘in İsviçreli True Value Capital Partner’s’a satarak elden çıkardığı şirket bu defa da mali sıkıntılar nedeniyle üretime ara verdi. Bu arada Sabancı Holding, bu satıştan 182 milyon lira gelir elde etmişti.

Temsa Üretime Ara Verdi

Dünya Gazetesi‘nin haberine göre yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üreten Temsa üretimi durdurdu. Ancak bu durum geçici gibi gözüküyor. Zira yapılan açıklamada şirketin 23 Aralık tarihine kadar üretim yapmayacağı ifade edildi. Bu süreçte fabrikada stok sayımı yapılacağı da edinilen bilgiler arasında.

Temsa Üretime Ara VerdiBu bilgiler ışığında en azından şimdilik Temsa’nın kepenk indirdiğini ya da iflas ettiğini söylemek doğru değil. Zira şirket sadece üretime ara vermiş gözüküyor. Bu kararın mali sıkıntılar nedeniyle alındığı aşikar. Peki 23 Aralık’tan sonra ne olacak? İşte bunun yanıtı henüz belli değil.

70’e Yakın Ülkede Faaliyet Gösteriyor

1968 yılında kurulan ve 1987’den beri Adana’da bulunan 510 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyetleri sürdüren Temsa, yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiyor.

Temsa yalnızca Türkiye’de faaliyet gösteren ya da ticaret yapan bir firma değil. Bilakis şirket, yurt dışında da belli bir pazara sahip. Buna göre Temsa; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi önde gelen ve gelişmiş ekonomilerdeki önemli pazarların da yer aldığı dünya çapında toplamda 70’e yakın ülkede faaliyet gösteriyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir