Araç kiralama sektörünün öncü markalarından biri olan ve 26 binlik araçlık filosu ile faaliyet gösteren Fleetcorp iflas etti!

Bir süredir Türkiye’deki konkordato haberlerini sizlerle buluşturuyoruz. Gönül ister ki bu kategoride hiç içerik yayınlamayalım. Ne yazık ki mevcut ekonomik süreç birçok firmayı olumsuz etkilediği için konkordato yani iflas anlaşması ilanları da art arda gelmeye devam ediyor.

Konkordato ilan eden şirketlerin arasına bir süre önce araç kiralama şirketi Fleetcorp da dahil olmuştu. Ancak şirketin konkordato talebi olumsuz karşılandı.

Evet, araç kiralama sektörünün öncü markalarından biri olan ve filosunda 26 bin araç olan Fleetcorp A.Ş. bir süre önce konkordato başvurusunda bulunmuştu. Ancak firmanın iflas anlaşması (konkordato) talebi olumsuz sonuçlandı. Diğer bir ifadeyle mahkeme, Fleetcorp için iflasa karar verdi.

Fleetcorp İflas Etti

Türkiye’nin en büyük araç kiralama şirketi konumunda olan Fleetcorp Filo Kiralama‘nın iflasına ilişkin kararın verilmesi sonrasında merak edilen konuların başında; şirketin bünyesinde bulunan 26 bin adet araca ne olacağı geliyordu. İflasın netleşmesinin ardından 26 bin araçlık filonun da akıbeti neticelenmiş oldu. Buna göre iflası kesinleşen Fleetcorp Filo Kiralama şirketine bağlı araçlar İstanbul İcra Müdürlüğü tarafından yarı fiyatına satılığa çıkarılacak.

Konkordatonun Başarıya Ulaşması Mümkün Değil

Türkiye’nin araç kiralama alanında en büyüklerinden biri olan Fleetcorp’un konkordato sürecine ilişkin geçtiğimiz günlerde komiser heyeti, mahkemeye gönderdiği raporda konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını bildirdi. Karara itiraz yapılsa da sonuç değişmedi. Böylece Fleetcorp Filo Kiralama resmen iflas etmiş oldu. Peki bundan sonra ne olacak?

12 Bin 455 Otomobil Var

Fleetcorp Filo Kiralama tarafından yapılan konkordato başvurusu sonucu komiser heyetinin atadığı bilirkişi, Fleetcorp’un kayıtlarına göre şirkete bağlı farklı marka, model ve kilotmetrede 12 bin 455 otomobilin bulunduğunu belirtmişti. Araçların 1836’sının ise firmanın kullanımında olduğu belirlenmişti. Firmanın kullanımında olmayan 10 bin 619 aracının ise nerede ve ne durumda olduğu henüz bilinmiyor. Kayıtlı gözüken 12 bin 455 otomobilin piyasa değerinin ise 1 milyar 361 milyon TL olduğunu ifade ediliyor.

Bakalım bundan sonraki süreçte Fleetcorp nasıl bir aksiyon alacak. Bazı firmalarda olduğu gibi iflas anlaşması süreci şirket için bir yeniden yapılanma mı olacak yoksa Fleetcorp eskisi gibi faaliyet gösterme noktasında başarısız mı olacak… Her şeyi zaman gösterecek ve biz tüm detayları buradan aktarıyor olacağız.


💡 Collezione Konkordato İlan Etti

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.