Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2019)

Mart ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2019)”

15 – 21 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mart ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Turkcell, Facebook, Instagram, Whatsapp, Telegram,  Google, Qualcomm, DuckDuckGo, Huawei, Firefox Send, e-Devlet ve Branding Türkiye Etkinlik ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Murat Erkan Yeni Ceo

Turkcell Ceo’su Murat Erkan Oldu

Bu hafta Turkcell’de üst düzey bir görev değişikliği oldu. Önce Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu görevinden ayrıldı. Bu haberin detaylarına burada yer verdik. Görevi bırakma haberinin doğrulanmasından birkaç saat sonra yeni ceo’nun kim olduğu açıklandı. Buna göre Turkcell’in yeni Ceo’su Murat Erkan oldu. Yeni Ceo atanmasına ilişkin detaylara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Çöktü

Facebook, Instagram Ve Whatsapp Çöktü

Popüler sosyal ağlardan Whatsapp, Instagram ve Facebook bir anda çöktü. Geçtiğimiz gün yaşanan bu uzun süreli kesinti belli bir bölgede değil tüm dünyada aynı anda yaşandı. Neredeyse ilk kez böyle bir durumla karşılaşan kullancıılar ise büyük bir şaşkınlık yaşadı. 15 saate yakın süre devam eden aksaklık ile ilgili detayları sizlere aktarmıştık. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mart 2019 - Telegram 3 Milyon Kullanıcı

Telegram’a 3 Milyon Yeni Kullanıcı

Whatsapp ve Instagram’ın aynı anda çökmesiyle uzun saatler boyunca iletişimsiz kalan kullanıcılar alternatif mecralara yöneldi. Hatta Whatsapp’ta yaşanan erişin sorunu Telegram’a yaradı desek yeridir. Çünkü Telegram, bu olay sonucunda 3 milyon yeni kullanıcı kazandı. Bu arada Branding Türkiye‘nin Telegram Kanalı ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

Google Reklam Politikası

Google 2,3 Milyar Reklama Yasak Getirdi

Google, yayın politikalarını ihlal eden 2,3 milyar reklamı kaldırdığını açıkladı. Şirket; Kullanıcıları yanlış yönlendiren ve kullanıcı politikasını ihlal eden reklamları hem uygulamalardan hem de arama sonuçlarından çıkardığını duyurdu. Bu açıklama kapsamında, 1,5 milyon uygulama ve 28 milyon web sayfası yayından kaldırıldı. Bu yasaktan en çok kripto para reklamları etkilense de genelde kötüye kullanım içeren tüm reklamlar yayından kaldırıldı. Google, kötü reklamları tespit etmek amaçlı 330 saptayıcı ayırıcı oluşturdu. Ayrıca Google, Nisan ayında Ad Policy Manager (Reklam Politikası Yöneticisi) ile reklam verenlere ekstra bir kolaylık sağlayacak.

Qualcomm Patent Davası

Qualcomm, Apple’a Patent İhlali Davası Açtı

Telekomünikasyon ürün ve hizmet satan bir teknoloji şirketi olan Qualcomm, Apple’a patent ihlali konusunda dava açtı. Açılan dava ise Apple’ın, Qualcomm’a her cihaz başına 1,41 dolar ödemesi ile sonuçlandı.

Apple Iphone8, 8 Plus ve X modellerinde Qualcomm’a ait U.S 8.633.949 numaralı patenti izinsiz kullandığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu konu ile birlikte Qualcomm maddi zarara uğradığını ifade ederek Apple’a dava açtı. Mahkeme Apple’ın toplamda 31 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Qualcomm, patentini aldığı özellikler şunlar; Flaşsız Başlatma, açılmasından hemen sonra internete bağlanma, zengin görsel grafik desteği

Duck Duck Go Chrome Eklentisi

Google DuckDuckGo’yu Chrome’a Ekledi

Google Chrome, tarayıcısına yeni bir seçenek eklendi. Buna göre DuckDuckGo arama motoru seçeneği olarak Chrome’a dahil oldu. Ayrıca Chrome’a, Yahoo ve Bing arama motorları da seçenek olarak eklendi. Teknoloji devi Google, bu yeni seçeneği şimdilik 60 ülkede kullanıma sundu. Bu ülkeler arasında; Birleşik Krallık, ABD, Kanada gibi ülkeler bulunuyor. Bu arada DuckDuckGo Kurucusu Gabe Weinberg, Google Chrome’un arama motoru seçenekleri arasında olmaktan memnun olduklarını söyledi.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mart 2019 - Huawei İşletim Sistemi

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştirdi

Çinli teknoloji devi Huawei geçtiğimiz günlerde, kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığını duyurdu. Bilindiği üzere çoğu akıllı telefon markası Android işletim sistemini kullanıyor. Huawei de bunlardan biriydi. Ancak Huawei kendine özgü yeni bir işletim sistemi için hazırlık yaptığını açıkladı. Şirketin CEO’su konuya dair şu açıklamayı yaptı;

“Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Bu sistemleri artık kullanamayacağımız bir durumda, hazırlıklı olacağız. Bu bizim B planımız. Ama elbette Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı tercih ediyoruz.”

Firefox Send

Ücretsiz Dosya Paylaşım Servisi: Firefox Send

Mozilla, ücretsiz ve şifreli dosya paylaşım servisini kullanıcılara sundu. Firefox Send adlı servis, büyük boyutlu dosyaları depolayıp, paylaşım imkânı sağlıyor. Firefox Send, kullanıcıların, 2,5 GB’a kadar büyüklükte olan dosyalarını paylaşıp, şifreleyebilecek. Bu arada FirefoxSend, bulut sistemi üzerinden belgeleri koruyor.

Haftanın Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2019) - TBB Risk Merkezi Raporu

E- Devlet’ten TBB Risk Merkezi Raporu

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, artık e-devlet üzerinden ücretsiz olarak sunulacak. TBB Risk Merkezi Raporu kişi başı ayda bir defa ücretli olarak sunuluyordu. Yeni çalışmalar doğrultusunda artık ücretsiz olarak sunulacak. TBB Risk Merkezi Raporu’nda kullanıcılar, kredi limitlerini, vadeli borç bilgilerini, faiz, komisyon bilgilerini görebilecek.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Mart 2019 - Facebook'u Silin

Whatsapp’ın Kurucu Ortağı Brian Acton: Facebook’u Silin

Teknoloji Haberleri’ne ilginç bir gelişmeyle devam ediyoruz. Whatsapp’ın kurucu ortağı Brian Acton, öğrencileri Facebook’u silmeleri konusunda uyardı.  Brian Acton ve  She++’ın kurucusu Ellora Israni Stanford Üniversitesi’nde öğrencilerin dersine konuk oldu. Acton, Whatsapp’tan neden ayrıldığını ve Whatsapp’ı neden Facebook’a sattığını öğrencilere anlattı. Ayrıca öğrencilere sürekli olarak Facebook’u silmelerini tavsiye eden Acton, geçtiğimiz yıl yaşanan Cambridge Analytica skandalında #deletefacebook hareketine de katılmıştı.

Gelişim Üniversitesi'nde Etkinlik

Girişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği Gerçekleştirildi

Teknoloji Haberleri’ni bizden bir gelişmeyle bitiriyoruz. Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik tarafından 21 Mart Perşembe günü Girişimciler İçin Yeni Medya temalı etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında alanında uzman konuşmacılar Yeni Medya ve Girişimcilik odağında konuşma yaparken Yeni Medya konulu panelde ise panelistler yeni medyanın bugününü ve geleceğini değerlendirdi.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.