Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mart 2019)

Mart (2019) ayının üçüncü haftasından (15 – 21 Mart 2019) herkese merhaba. Haftanın Teknoloji Haberleri takip eden çok kıymetli Branding Türkiye okuyucuları, 15 – 21 Mart 2019 sürecinde teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. 

15 – 21 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Turkcell’in Yeni CEO’su, Whatsapp, Instagram ve Facebook’un çökmesi haberleri yer alıyor. Bu krizi fırsata çeviren Telegram‘a da bu hafta yer verdik. Google’ın reklam yasağı ile DuckDuckGo’yu reklam seçeneklerine katması, Qualcomm’un Apple’a davası ve Huawei’in kendi işletim sistemini geliştirme çalışmaları gibi önemli gelişmeleri de derledik.

Son olarak Branding Türkiye Etkinlik‘in Girişimciler İçin Yeni Medya temalı etkinliğine dair izlenimler, Mozilla ile ilgili bir gelişme, E-Devlet‘teki yeni hizmetler ve Whatsapp kurucu ortağının çağrısı ile“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemizi sonlandırdık. Hiç vakit kaybetmeden burada manşet olarak verdiğimiz haberlerin detayına inebiliriz.

Murat ErkanTurkcell Ceo’su Murat Erkan Oldu

Bu hafta Turkcell’de üst düzey bir görev değişikliği oldu. Önce Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu görevinden ayrıldı. Bu haberin detaylarına burada yer verdik. Bu haberin doğrulanmasından birkaç saat sonra yeni ceo’nun kim olduğu açıklandı. Buna göre yeni Turkcell’in Ceo’su Murat Erkan oldu. Yeni Ceo atanmasına ilişkin detaylara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook ÇöktüFacebook, Instagram Ve Whatsapp Çöktü

Popüler sosyal ağlardan Whatsapp, Instagram ve Facebook bir anda çöktü. Geçtiğimiz gün yaşanan bu uzun süreli kesinti belli bir bölgede değil tüm dünyada aynı anda yaşandı. Neredeyse ilk kez böyle bir durumla karşılaşan kullancıılar ise büyük bir şaşkınlık yaşadı.

15 saate yakın süre devam eden aksaklık ile ilgili detayları anında sizlere aktarmıştık. Haberin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

15 - 21 Mart 2019Telegram’a 3 Milyon Yeni Kullanıcı

Whatsapp ve Instagram’ın aynı anda çökmesiyle uzun saatler boyunca iletişimsiz kalan kullanıcılar alternatif mecralara yöneldi. Örneğin Whatsapp’ta yaşanan erişin sorunu Telegram’a yaradı desek yeridir. Çünkü Telegram, bu olay sonucunda 3 milyon yeni kullanıcı kazandı. Branding Türkiye‘nin kurumsal Telegram kanalına katılmak için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Google 2,3 Milyar Reklama Yasak Getirdi

Google, yayın politikalarını ihlal eden 2,3 milyar reklamı kaldırdığını açıkladı. Kullanıcıları yanlış yönlendiren, kullanıcı politikasını ihlal eden reklamları hem uygulamalardan hem de arama sonuçlarından çıkardığını duyurdu.

Bu açıklama kapsamında, 1,5 milyon uygulama ve 28 milyon web sayfası yayından kaldırıldı. Bu yasaktan en çok kripto para reklamları etkilense de genelde kötüye kullanım içeren tüm reklamlar yayından kaldırıldı. Google, kötü reklamları tespit etmek amaçlı 330 saptayıcı ayırıcı oluşturdu. Ayrıca Google, Nisan ayında Ad Policy Manager (Reklam Politikası Yöneticisi) ile reklam verenlere ekstra bir kolaylık sağlayacak. Google reklam konularında kullanıcılarına kolaylık sağlamak ve rahat bir kullanım imkânı sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Qualcomm, Apple’a Patent İhlali Davası Açtı

Telekomünikasyon ürün ve hizmet satan bir şirket olan Qualcomm, Apple’a patent ihlali konusunda dava açtı. Açılan dava ise Apple’ın, Qualcomm’a her cihaz başına 1,41 dolar ödemesi ile sonuçlandı.

Apple Iphone8, 8 Plus ve X modellerinde Qualcomm’a ait U.S 8.633.949 numaralı patenti izinsiz kullandığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan bu konu ile birlikte Qualcomm maddi zarara uğradığını ifade ederek Apple’a dava açtı. Mahkeme Apple’ın toplamda 31 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

Qualcomm, patentini aldığı özellikler şunlar; Flaşsız Başlatma, açılmasından hemen sonra internete bağlanma, zengin görsel grafik desteği

Haftanın Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2019)Google DuckDuckGo’yu Chrome’a Ekledi

Google Chrome, tarayıcısına yeni bir seçenek eklendi. Buna göre DuckDuckGo arama motoru seçeneği olarak Chrome’a dahil oldu. Ayrıca Chrome’a, Yahoo ve Bing arama motorları da seçenek olarak eklendi. Google, bu yeni seçeneği şimdilik 60 ülkede kullanıma sundu. Bu ülkeler arasında; Birleşik Krallık, ABD, Kanada gibi ülkeler bulunuyor.

DuckDuckGo Kurucusu Gabe Weinberg, Google Chrome’un arama motoru seçenekleri arasında olmaktan memnun olduklarını söyledi.

Huawei Kendi İşletim Sistemini Geliştirdi

ABD ile Çin arasında yaşanan problemlerin merkezinde kalan Huawei, bu defa teknolojik bir hamleyle kendinden söz ettirdi. Huawei, kendi işletim sistemini geliştirmeye başladığını duyurdu. Çoğu akıllı telefon markası Android işletim sistemini kullanıyor. Huawei de bunlardan biriydi. Ancak Huawei kendine özgü yeni bir işletim sistemi hazırladığını duyurdu. Şirketin CEO’su; “Kendi işletim sistemimizi hazırladık. Bu sistemleri artık kullanamayacağımız bir durumda, hazırlıklı olacağız. Bu bizim B planımız. Ama elbette Google ve Microsoft ekosistemleriyle çalışmayı tercih ediyoruz.” dedi.

Ücretsiz Dosya Paylaşım Servisi: Firefox Send

Mozilla, ücretsiz ve şifreli dosya paylaşım servisini kullanıcılara sundu. Firefox Send adlı servis, büyük boyutlu dosyaları depolayıp, paylaşım imkânı sağlıyor. Firefox Send, kullanıcıların, 2,5 GB’a kadar büyüklükte olan dosyalarını paylaşıp, şifreleyebilecek.

FirefoxSend, bulut sistemi üzerinden belgeleri koruyor. Ayrıca depolama hizmetleri arasında yeni bir alternatif oluşturuyor. Sistemi deneyimlemek için buraya tıklayın.

Haftanın Teknoloji Haberleri (15 - 21 Mart 2019)E- Devlet’te TBB Risk Merkezi Raporu’nu Ücretsiz Sunulacak

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, artık e-devlet üzerinden ücretsiz olarak sunulacak. TBB Risk Merkezi Raporu kişi başı ayda bir defa ücretli olarak sunuluyordu. Yeni çalışmalar doğrultusunda artık ücretsiz olarak sunulacak. TBB Risk Merkezi Raporu’nda kullanıcılar, kredi limitlerini, vadeli borç bilgilerini, faiz, komisyon bilgilerini görebilecek.

Whatsapp’ın Kurucu Ortağı Brian Acton: Facebook’u Silin

Whatsapp’ın kurucu ortağı Brian Acton, öğrencileri Facebook’u silmeleri konusunda uyardı.  Brian Acton ve  She++’ın kurucusu Ellora Israni Stanford Üniversitesi’nde öğrencilerin dersine konuk oldu. Acton, Whatsap’tan neden ayrıldığını ve Whatsapp’ı neden Facebook’a sattığını öğrencilere anlattı. Ayrıca öğrencilere sürekli olarak Facebook’u silmelerini tavsiye eden Acton, geçtiğimiz yıl yaşanan Cambridge Analytica skandalında #deletefacebook hareketine de katılmıştı.

Gelişim Üniversitesi'ndeGirişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği Gerçekleştirildi

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik tarafından 21 Mart Perşembe günü Girişimciler İçin Yeni Medya temalı etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında alanında uzman konuşmacılar Yeni Medya ve Girişimcilik odağında konuşma yaparken Yeni Medya konulu panelde ise panelistler yeni medyanın bugününü ve geleceğini değerlendirdi.

Branding Türkiye’yi en iyi şekilde ağırlayan İstanbul Gelişim Üniversitesi İletişim ve İnovasyon Kulübü’ne teşekkür ediyoruz.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2019)’ın üçüncü haftasını (15 – 21 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart ayının üçüncü haftası (15 – 21 Mart 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mart ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir