Kişisel gelişim insanın kendisini geliştirmesi noktasında yaşam boyu devam eden bir süreçtir. Bu anlayıştan yola çıkarak hazırlamış olduğumuz bu makalede ise kişisel gelişim için 7 temel öneri sunduk.

Kişisel gelişim, insana kendini keşfetme ve etrafındaki diğer insanlarla ilişki kurma ayrıcalığı verir. Diğer bir ifadeyle kişisel gelişim, insanın kendisini geliştirmesi için yaşam boyu süren bir yolculuktur. Bu yazıda sizlere kişisel gelişim planınızı geliştirecek ve sizi ileriye taşıyacak adımlara dair 7 ipucu sunduk.

Kişisel Gelişim İçin 7 Temel Öneri

İşte kişisel gelişim için 7 temel ipucu;

  • Kendinizi kabul edin
  • Gerçekçi ve kısa vadeli hedefler belirleyin
  • Kendinizi tanıyın
  • Çevrenizi genişletin
  • Meditasyon yapın
  • Öğrenmeye devam edin
  • Tutkunuzu keşfedin

Şimdi bu 7 başlığa kısa kısa değinelim.

1) Kendinizi Kabul Edin

Kendinizi kabul etmek bir erdemdir. Değişmeyi kabul etmekse kendinizi geliştirmenin ilk prensibidir. Özetle; hayatta yaşadığınız her deneyimden bilgi edinin. Başa gelen her şeyden bir şeyler öğrenilir gerçeğini asla unutmayın.

2) Gerçekçi ve Kısa Vadeli Hedefler Belirleyin

Kendiniz için belirlediğiniz hedefler; spesifik, ölçülebilir, gerçekçi ve zamana bağlı olmalıdır. Her seferinde ileriye adım atmak için kendinize kısa vadeli hedefler belirleyin. Örneğin 10 ayda 10 kitap okumak istiyorsanız hedefiniz ayda bir kitap olmalıdır. Bu şekilde yani küçük hedeflerle ilerlerseniz 10 ayda 10 kitap hedefinize ulaşmış olursunuz.

3) Kendinizi Tanıyın

Eğer hayatta başarı kazanmak istiyorsan öncelikle kendinizi tanımanız gerekir. Kendinizi bilmek, geliştirmeniz gereken alanları tanımanızı sağlar. Sokrates, “incelenmemiş bir hayat yaşamaya değmez” demiştir. Öte yandan kim olduğunuzu tam anlamıyla öğrenene kadar, kendinizi çok fazla geliştiremeyeceğinizi unutmayın.

4) Çevrenizi Genişletin

Sosyal bir insan olmak, hayatı sizin için daha ilginç hale getirecektir. Ayrıca bu durum yeni dostluklar için size birçok kapı açacaktır. O nedenle “kişisel gelişim”iniz için çevrenizi genişletmeye bakın.

5) Meditasyon

Meditasyon, sadece kişisel gelişim için değil, mesleki gelişiminizde de eşsiz ve tamamlayıcı bir rol oynar. Ayrıca meditasyon kendinizi periyodik olarak incelemenize de olanak tanır.

6) Öğrenmeye Devam

Kişisel gelişim konusunda bir diğer gerçek ise; öğrenmenin sonu yoktur. Ve öğrenme sürekli olur ise işte o zaman kişi hayatı daha farklı görmeye başlarsınız.

7) Tutkunuzu Keşfedin

Tutkunuzu keşfetmek hayat amacınızı bulmanın en kesin yoludur. Tutkunuz nedir? Bu soruya yanıt aramak konusunda asla pes etmeyin. Ve hep onun peşinden gidin. İşte o zaman her şeyin daha güzel ve anlamlı olacağını göreceksiniz.

Bu makalede kişisel gelişim için yararı olacağını düşündüğümüz 7 temel öneriden kısaca bahsettik. Umarız bu temel tavsiyeler bir yerden başlamanız adına size fayda sağlar.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.