İnsan Kaynakları (İK) Uzmanlarına Hiçbir Yerde Bulamayacakları Tavsiyeler

Türkiye’de İK, geleneksel meslekler için personel ya da uzman seçiminde ve bu personel ve uzmanların denetlenmesinde nitelikli işlere imza atıyor olabilir fakat yeni nesil mesleklere ait uzman değerlendirmesi yaparken İK yöneticilerinin afalladığına bizzat şahit oldum. Bu nedenle en azından kendi alanımla ilgili İK yöneticilerine dost tavsiyesi niteliğinde birkaç öneri sunmak istedim.

Sosyal medya uzmanlığı son 6 – 7 yılda popüler olmuş bir meslektir. Öncesinde böyle bir personele ihtiyacı olduğunu kabul etmeyen, geleneksel anlayışla yönetilen şirketler nedeniyle bu mesleğin önemi Türkiye’de pek fazla anlaşılamadı. Şu an tüm işletmeler sosyal medya uzmanı çalıştırıyor mu derseniz cevabım hayır ama birkaç yıl öncesine göre durum daha iyi diyebilirim.

Şimdilerde sosyal medya uzmanlığının önemi markaların rekabet yarışıyla ilgilidir. Zira markalar artık her alanda birbirleriyle rekabet etmek istiyorlar. Buna departmanlaşma da dâhil. Evet, artık her marka, rakibine fazlasıyla üstün gelmek istiyor. Şirketlerin bu davranışının arkasında maddi kâr elde etme amacı olduğu kadar manevi kâr elde etme amacı da bulunmaktadır.

Şirketlerin rakiplerine karşı üstün gelebilecekleri ve istedikleri gibi oyun kurabildikleri tek mecra sosyal medyadır. Tabi sosyal medya başlı başına bir dünyadır. Facebook ve Twitter’dan ibaret gibi gözükse de sosyal medyanın birçok bileşeni bulunmaktadır. Her geçen gün yeni bir mecranın fenomen haline gelmesi sosyal medyanın en önemli özelliğidir. Dolayısıyla sosyal medya uzmanının en önemli özelliği de popülerleşen her yeni mecranın dilini çözmek olmalıdır.

Hem bireysel hem de kurum bazında, sosyal medyayı etkin kullanmak sosyal medya yöneticisinin başlıca özelliğidir…

Şöyle düşünün; henüz kendisi Twitter’da bir kazanım elde edememiş, Twitter’ı anlayamamış bir kişi / uzman markanıza nasıl değer katabilir? Kelin ilacı olsa kendi başına sürer atasözündeki durum bugün kendine sosyal medya uzmanıyım diye ortalıkta dolaşan binlerce hatta on binlerce kişinin durumunu özetlemektedir.

Ne yazık ki 2 gün eğitim alan veya ücret karşılığında hiç eğitim almadan sertifika sahibi olan herkes kendini uzmanı zannetmektedir.

Yeri gelmişken söyleyeyim sertifika programlarını önemsiyorum fakat sertifikayı yem olarak kullanmak için insanlara hayal satan kurumların ciddiyetten uzaklaştığını da söylemek istiyorum. Kusura bakmayın ama 2 gün içerisinde hiç kimse sosyal medya uzmanı, dijital pazarlama yöneticisi, marka yöneticisi veya insan kaynakları uzmanı olamaz.

Bu işi sulandıranlar arasında para kazanmaya odaklanmış bazı vakıf üniversiteleri başı çekmektedir. Hem çok pahalı hem de sadece birkaç kavramsal tanımdan ibaret bilgiyi aktararak insanları bir nevi kandıran kurumlara aldananlara anlam veremiyorum.

Konuya dönecek olursak, herkesin sosyal medya uzmanı olduğu (!) bu dönemde İK yöneticilerinin sosyal medya uzmanı istihdam etmek üzere kişi ya da kişilerle mülakat yaparken nelere dikkat etmesi gerektiğini birkaç maddeyle açıklayayım.

İK yöneticileri, sosyal medya uzmanıyla mülakat yaparken sıradan sorular yerine daha özen sorular yöneltmeliler. Şimdi bu soruları ve açıklamaları önem sırasına göre vermeye çalışacağım.

Sosyal Medyayı Aktif Kullanıyor Musunuz?

Adayınızın iletişim, pazarlama veya halkla ilişkiler & reklamcılık bölümlerinden birinden mezun olduğunu var sayarak mülakata bu soruyla başlamanızı öneriyorum. Belki, “bu soruyu sosyal medya uzmanına gerçekten soracak mıyım?” diyeceksiniz ama evet, gerçekten soracaksınız. Zira piyasada öyle sosyal medya uzmanları var ki daha herhangi bir mecrada kişi profil oluşturmaktan acizler. Bu mantığa sahip bir insanın firmanıza nasıl bir katkısı olur? Bırakın katkı sağlamayı, bu tip insanlar firmaya büyük zararlar verebilir. O yüzden öncelikle işe alacağınız uzmanın sosyal medyayı “aktif” kullanıp kullanmadığını sorgulayın.

Yüzlerce sosyal ağ var ve hepsini kullanmak hem anlamsız hem de buna hiç kimsenin vakti yetmez. Popüler sosyal mecraların en az 3’ünü kullanmayan bir sosyal medya uzmanını işe alırken bir kez daha düşünün.

Popüler Mecralar Hangileri?         

En çok kullanılan, en popüler 10 sosyal ağı sıralayacak olursak;

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • Youtube-
  • Snapchat
  • Linkedin
  • Google Plus
  • Pinterest
  • Tumblr
  • Swarm

Bunu göz önünde tutun ama özellikle işe alacağınız kişinin Linkedin profilini, yaptığı paylaşımları ve yorumları iyi inceleyin. Böylece adayınızın profesyonel anlamda bir analizini yapmış olursunuz.

Linkedin öncemli ama Linkedin ile sınırlı kalmayın. Sosyal medya uzmanı olduğunu iddia eden kişinin Facebook, Twitter veya Instagram’da yaptığı paylaşımlara da göz atın. Ve tabi ki takipçi sayısını, etkileşim oranını gözlemleyin.

Büyük ihtimalle firmanız sosyal medyada geniş kitlelere hitap etmek isteyecektir. Bunun hangi yolla sağlandığını bilmeyen bir adayla yola çıkmak sokağa para saçmaktan ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Diğer yandan her şeyi kâğıt üstünde bilen ama kendisi için yahut daha önce çalıştığı kurumda bunları uygulamayan sosyal medya uzmanına bunun nedenini sorun.

Kısaca şöyle düşünün; bir insan markanızın binlerce kişi tarafından takip edileceğini söylüyor bunu kısa sürede yapacağını anlatıyor ama nedense kendisi için bunları yapmıyor. Mantıklı geliyor mu?

Herkese sosyal medya kullanmak zorunda değil elbet lakin mesleği sosyal medya uzmanı olan bir kişi en az 3 mecrayı kullanmak zorundadır.

Blog Sahibi Olup Olmadığını Sorgulayın

Sosyal medya uzmanı olduğunu söyleyen kişi her şeyden önce iyi bir içerik üreticisidir. Zaten az önce belirttiğim gibi adayın sosyal medyada yaptığı paylaşımlar onun kreatif yönünü ortaya koyar. Fakat sosyal medya uzmanının gerçekten içerik üretip üretmediği onun blog yazıp yazmadığıyla daha iyi anlaşılır.

Bilhassa özel bir alanda uzmanlaşmış olarak blog içeriği üreten sosyal medya uzmanları şirketinize artı değer katacaktır.

Örnek Stratejik İlerleme Raporu İsteyin

Sosyal medya yönetimi emek, strateji ve mesai isteyen bir süreçtir. Emek ve mesaiyi herkes verir ancak işin strateji boyutu %90 oranında ihmal edilir.

İK yöneticileri, mülakatın ilk aşamasını başarıyla geçmiş olan sosyal medya uzmanından son olarak örnek bir stratejik ilerleme raporu istesinler. Detaylı olması önemli değil isterse rapor yarım sayfa olsun ama mutlaka bunu talep edin. Bu rapor aynı zamanda adayın işi ne denli hassasiyetle yapacağını kanıtlamaktadır. Ayrıca bu rapor, sosyal medya yöneticisinin o işi gerçekten isteyip istemediğini de ortaya koyar.

Bu rapor yalnızca süreçten ibaret değildir. Sonuçların nasıl raporlanacağı da bu ilerleme raporunun bir parçasıdır.

Elinizde Tutmayı Bilin

Sevgili İK yöneticileri, uyguladığınız bu mülakat sürecini başarıyla geçen sosyal medya uzmanını ödüllendirmeyi de unutmayın. Bütün bu aşamaları atlatabilen uzman sayısı Türkiye’de gerçekten çok az. Bu nitelikli azınlığa mensup kişilerden biri markanıza değer katacaksa onu elinizde tutmayın bilin. Zira bu sürecin sağlıklı devam etmesi karşılıklı saygı ve faydanın devam etmesine bağlıdır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir