2019 UI & UX Tasarım Trendleri

Hepinizin bildiği üzere özellikle başta akıllı telefonlar olmak üzere mobil cihazlardaki gelişmeler ve tasarımdaki ilerlemelerin birleşmesiyle UI & UX Tasarım yani “Kullanıcı Dostu Tasarım” ve “Kullanıcı Dostu Arayüz” tanımları dilimize yerleşmiş durumda.

Bugüne kadar özellikle akıllı telefonlar ve tabletler için kullanılan bu kavramlar 2019’da bugüne kadarki sınırlarını aşarak mobil cihazların ötesine geçecek. Bu kavramları sadece ürünleri pazarlamak için kullanmaktan çıkıp insanlığın hayatını kolaylaştırıcı olduğunu göreceğiz. İnsanlığı daha iyi bir hayata taşımanın yolunun tasarımdan geçtiğini unutmamalıyız. Konudan çok fazla ayrılmadan şimdi gelin 2019 UI & UX tasarım trendleri nedir hep birlikte görelim.

Daha Güçlü Tarayıcılar

Kullandığınız tarayıcı sizi internetle buluşturmakla kalmaz aynı zamanda internetin atmosferini hissetmenize yardımcı olur. 2019’da tarayıcılar daha hızlı ve daha güçlü olacaklar.

Tarayıcı karşılaştırmaları ve performans testleri, çoğu popüler tarayıcı için önemli performans artışı sağlar. Tüm modern tarayıcılar; yeni 3B doku ve nesne oluşturma, parça derinliği ve köşe dizisi nesnelerine izin veren bir web kütüphanesi olan WebGL 2‘yi (web graphic library) destekler. Web ve mobil tarayıcıların kapasiteleri, kavramsal tasarım ve gerçeklik arasındaki uçurumu kaynaştırır.

Ancak her ne kadar tarayıcılarınız mükemmel olsa da ağır çalışan, tasarım yönünden kötü ve optimize edilmemiş bir web sitesine girerseniz, bunlar tarayıcınızın ön belleğini ve sizin internet kullanımı deneyiminizi kirletecektir. Çoğu web sitesi tarayıcılarınızı önemsiz bir program gibi gösterir.  Tarayıcıların gerçek performansını ortaya çıkarmak için tasarım seçimlerimizi maksimum ölçüde iyi yapmak zorundayız.

Amaçlı Animasyonlar

Yukarıda bahsettiğimiz tarayıcıların yeni ve güçlü kapasiteleri bizlere animasyonları web üzerinde kullanma konusunda da yeni kapılar açtı. “Animasyon” yani “Hareket Tasarımı” olarak bilinen disiplin, tasarımın birçok yönünü içermekle birlikte biyoloji ve psikoloji disiplinleriyle de yolları kesişen bir tasarım disiplinidir.

Örneğin; kullanıcıların video üzerinde kayan bir yazıyı kaç saniyede algıladığını ya da hareketi hareket olarak algılaması için kaç kare gerektiğini hesaplayacak bilgi ve donanıma sahip değilseniz, animasyonla vermek istediğiniz mesajlar buharlaşıp havaya uçabilir.

2019’da bu disiplinlerin kesişimlerinin etkilerini daha iyi inceleme imkanı bulacağız.

Eskiden video teknolojileri sıradan insanlar için bir toprak sahibi olmak kadar uzaktı şimdi ise herkesin yaptığı işin arka bahçesi gibi duruyor.

Amaçlı animasyonlar tasarlamak, izleyiciyi sadece görüp geçeceği bir resimden çok daha fazla etkiler ve onlarla daha derinden etkileşim kurmamıza ve geri dönüşleri daha sağlıklı ölçmemiz konusunda bizlere yardımcı olur.

Animasyonlar, artık sadece boş vakitlerinizde izlediğiniz ya da zaman geçirmek için sunumlarınıza eklediğiniz şeyler değil. Onlar aynı zamanda markalaşma konusunda değeri giderek artan enstrümanlarınızdan biri. Onlar hayal gücü ve deneyimlerimizin ürünleridir. Animasyonlara size doğru yolda rehberlik etmeleri için izin verin.

Animasyon videoları ya da hareketli videolar; bir tasarımda şekillerden, aydınlatmalardan ve kelimelerden daha fazla olarak bir hikaye anlatırlar. Bu hikayeyi başlatmak ya da devam ettirmek ise size kalıyor.

Arayüzlerde 3 Boyut Kullanımı

Gerçeğinden ayırmakta güçlük çektiğimiz 3 boyutlu ve arttırılmış gerçeklik görüntüleri bir süredir hayatımızda. Geçmişte tasarımcılar; hız, performans, erişirebilirlik ve karmaşıklığı engellemek adına UI & UX tasarım ile 3 boyutlu tasarımları birbirlerinden ayrı tuttular. Ancak yine bahsettiğimiz tarayıcılardaki gelişmeler sayesinde bugün 3 boyutlu bir film kalitesinde arayüz tasarımlarını kullanabilecek durumdayız. Öte yandan donanımsal ve yazılımsal olarak oldukça gelişen mobil cihazlar da 3 boyutlu tasarımları kullanmanın yanı sıra bu tasarımları akıllı telefonlarda bile yapabilmemizin önünü açıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz bütün bu durumlar, özellikle ürünleri 3 boyutlu tasarlanmaya uygun markaların işine yarıyor. Eğer böyle bir markaya sahipseniz ürünlerinizi 3 boyutlu ve belki de animasyonlu şekilde tasarlayarak daha çok tüketicinin daha uzun süreli dikkatini çekebilir ve akıllarında kalabilirsiniz.

Düz ekran (flat) UI & UX tasarım, son 5 yılı aşkın bir süredir trend olmuştur ve değişmemiştir. Son zamanlarda tasarımlar, ana fikirleri değiştirilmeden derinlik ve boyut kazandırılarak zenginleştirildi. Tabi ki tüm bunların başarısı kullanıcıların bu tasarımları benimsemesine bağlı. Kullanıcıları etkilemek için çok fazla efekt kullanmak ya da farklı trendleri takip etmek mantıklı gibi görünse de günün sonunda kullanıcı tasarımınızı benimsemezse tüm çabalarınız boşa gidecektir.

Gradient 2.0: Çoklu Degrade Kullanımı

Teknolojinin sunduğu imkanlar, ekranlardaki renk çeşitliliğini de genişleterek bize daha kaliteli ve daha renkli görüntüler sunuyor. Bunun sonucunda da degrade renklerin kullanımında yeni bir seviyeye geçildi. Bu yıldan başlayarak 2019’da da arayüz tasarımlarında çoklu degrade renklerin kullanımına devam ediyoruz.

Çoklu degrade kullanımı oldukça basittir. Birbirine kontrast renklerden daha çok yumuşak ve geçişli renkler kullanılır. Ayrıca derinlik duygusu yaratmak için tasarımdaki şekil ya da fontlarla birlikte değişik şekillerde hizalanabilirler. Bu da bize boyut ve derinlik açısından estetik bir görsellik sunar.

Bunun daha iyi yanı ise çoklu degrade kullanımlarının koyu renkli arka planlar üzerinde daha iyi gözükmesi. UI & UX tasarım için karanlık tema yaratmak isteyenler ya da karanlık ile canlı renkleri birleştirebilenler, 2019’da kullanıcıyı gerçek anlamda etkileyeceklerdir. Ancak bu çoklu degradeleri ve karanlık temaları kullanırken kullanıcının dikkatini neye çekmek istediğinizi unutmayın.

Değişken Yazı Tipleri

Geleneksel olarak yazı tipleri, sınırlı bir dizi ayarlanabilir parametreye sahip statik öğeler olarak algılanır. Tasarımcılar; yükseklik, genişlik, harf ve satır aralığı gibi parametreleri kullanırken, okunaklı olmasını göz önünde bulundurmalıdır.

Tasarım birden fazla yazı tipi gerektirdiğinde, tasarımcılar kullanılan yazı tipi stilleri için tüm dosyaları sağlamalıdır. Değişken yazı tipleri ve parametrelere sahip bir çalışmayı bilgisayarınızda eksiksiz ve net olarak görmeniz için bütün dosyalara ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda çalışmanın farklı ekranlarda herhangi bir aksaklığa uğramadan okunaklı bir şekilde görülmesi gerekir.

Sesli UI Tasarımlar

Tasarımların her zaman görsel olması gerekmez. Birkaç yıl önce hayatımıza giren sesle kontrol sistemleri de tasarımlara dahil oluyor. Kullanıcı dostu arayüzleri geliştirmek için insan sesiyle kontrol edilebilen nesneler 2019’da öne çıkacak.

Sesli UI, UI kavramını en iyi düzeyde gerçekleştirir. 2019’da, tasarımın sadece görsel estetiğinden daha fazla işlevsel olarak tasarımcıların anlamlı deneyime geçiş yapmasına, sesli kullanıcı arayüzü bilgisinin derinleşmesine tanık olabiliriz.

Ancak bu durum dikkatli kullanılmadığında, akıllı telefonların kullanımının artmasıyla insanlar arasında açılan iletişim boşluğunun daha çok genişlemesine neden olacaktır. Eğer teknoloji iyi tasarlanmış bile olsa insanları yalnızlaştırıyorsa bu konunun tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Bir Meslek Olarak “Ürün Tasarımcılığı”

UI & UX tasarım konusu çok geniş bir konudur. Endüstriyel tasarım ile grafik tasarımın kesiştiği bir alandır. Bu tasarım disiplininin alanı basit uygulama arayüzü tasarımlarından büyük sistemleri yönetme ve makine öğrenmesine kadar daha büyük alanları kapsar.

Bununla birlikte çoğu şirket pazarlama üzerine çalışır ve ellerindeki ürünleri satıp kar sağlamak isterler. Bu noktada ürün ile tasarım arasında bağ kurabilecek ürün tasarımcılarının şirketlerde görev almaları gerekir.

Ürün tasarımcıları diğer her şeyi geri plana atarak sorumluluğunu aldıkları ürünlere odaklanırlar. Böylece ürün ve kullanıcılar hakkında daha derin bilgiye sahip olup tasarımlarını bu doğrultuda geliştirebilirler.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir