1995 yılında kurulan ve bir dönemin en popüler internet şirketlerinden biri olan arama motoru Yahoo logosunu değiştirdi. İşte yeni logo ile ilgili tüm detaylar!

Bir zamanlar en popüler internet portallarından biri olan Yahoo günümüzde pek rağbet görmüyor. Ancak şirket bu durumu tersine çevirmek istiyor. Ve bu yönde bazı hamleler yapıyor. Bilindiği üzere belli bir tarihçeye ve saygınlığa sahip markalar bazı dönemlerde yenilenme ihtiyacı hissederler. Bu odakta karar alan markalarsa işe genelde logo değişikliğiyle başlar. Markalar, bu radikal güncellemeyi elbette ki mesaj verme kaygısıyla yapar. Yahoo da logosunu değiştirerek bu kervana katılmış görünüyor. Zira 1995 yılında kurulan ve bir zamanların en popüler arama motoru olan Yahoo, geçtiğimiz günlerde logosunu yeniledi.

Yahoo Logosunu Değiştirdi

Günümüzde sosyal ağların popülerleşmesi ve arama motoru pazarındaki ciddi rekabet nedeniyle Yahoo eskisi gibi güçlü, aksiyoner ve popüler değil. Fakat şirket yatay ve dikey girişimlerle varlığını sürdürmeye çalışıyor. Kısacası Yahoo her fırsatta yıkılmadım ayaktayım demeyi biliyor.

Yahoo Yeni Logo - Eski Logo

Şirketin son hamlesiyse diğerlerine nazaran radikal bir karar olarak algılanabilir. Zira Yahoo aldığı bir kararla logosunu değiştirdi. Bu güncelleme Yahoo’nun eski günlerine döneceğine dair bir mesaj olarak görülse de şimdilik şirketten bu konuya dair herhangi bir açıklama gelmedi. Yani yeni logo bir değişim zincirinin ilk hamlesi mi henüz bilinmiyor.

Yeni logo ile ilgili detaylara gelecek olursak, logonun tasarımı Pentagram tarafından yapılmış. Bilindiği üzere Yahoo’nun logosu 2013’teki değişiklikten beri arka plan beyaz, marka ismi mor şekildeydi. Yeni logoda bu durumun tam tersiyle karşılaşıyoruz.  Buna ek olarak logodaki mor rengin daha parlak bir tonla değiştirildiğini görüyoruz. Bu arada yeni logonun yazı tipi Centra No. 2 Extrabold oldu.

Bu Değişim Ne Anlama Geliyor? 

Logosunda ve e-posta sisteminde değişikliğe giden Yahoo’nun özellikle logosundaki bu güncelleme radikal olarak algılanıyor.

Yahoo en son 2013’te logo değişikliği yapmıştı. Şirketin şimdi yeniden böyle bir karar almasında asıl nedenin ne olduğu henüz bilinmiyor. Fakat Yahoo, yakın gelecekte yeni aksiyonlar geliştirerek pazardan pay almaya odaklanacak gibi görünüyor. Bu arada Yahoo, kendisiyle özdeşleşen eğik ünlemi yeni logoda da kullanmış. Fakat yeni logo daha modern bir çizgiye ve daha iddialı bir görünüme sahip.


💡 Logo Nedir? Nasıl Yapılır?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.