Unicode Konsorsiyumu tarafından yapılan duyuruya göre 37 yeni emoji geliyor. Peki ama bu emojiler arasında hangi simgeler var? Ayrıca emojiler cihazlara ne zaman entegre edilecek?

İlkel çağlardan günümüze değin insanın değişmez bir arzusu vardır. O da “kendini ifade etme” isteğidir. İlkel dönemde bunu mağara duvarlarına çizilen eskislerle gerçekleştiren insan, Eski Mısır’da ise hiyeroglifleri kullandı. Teknolojiyle birlikte insanın “kendini ifade etme” arzusu her ne kadar şekil değiştirmiş ve modernleşmiş gibi gözükse de aslında insan bu durumu yine ilkel bir yöntemle geçiştirdi. Sembollerden yani emojilerden bahsediyorum…

Mesela en son geçtiğimiz günlerde Unicode Konsorsiyumu tarafından yapılan duyuruyla bu sembollere (emoji) 37 tane daha eklendi.

37 Yeni Emoji Geliyor

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Unicode Konsorsiyumu geçtiğimiz günlerde 37 yeni emoji ile ilgili bir duyuru yaptı. Unicode 14.0 sürümü ile gelecek olan bu 37 emojinin farklı varyasyonları (renk vs.) olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla aslında tüm varyasyonlar hesaba katıldığında 112 yeni tasarım mobil cihazlara eklenecek ve sosyal ağlar başta olmak üzere tüm dijital ortamlarda kullanılabilecek.

Unicode Konsorsiyumu’nun onayladığı Emoji 14.0 güncellemesinin akabinde Apple’ın iOS 15.4 sürümüyle birlikte gelecek olan bu 37 yeni emojinin içerisinde yeni el hareketleri, yüz şekilleri, nesneler ve bitkiler bulunuyor. Bunlara ek olarak; ayrımcılığa karşı farklı cilt tonlarına ve varyasyonlara da yer verilen bu yeni emoji paketinde az önce de belirttiğimiz üzere toplamda 112 yeni tasarım yer alacak.

Unicode 14.0 ile birlikte kullanıma sunulması planlanan bu yeni emojiler ve tasarımların ardından toplam emoji sayısı 3 bin 633’e çıkmış oldu.

Tüm bunların akabinde akla gelen ilk soru bu yeni emoji paketinin ne zaman kullanıma sunulacağı… Bu konu net değil. Zira emoji paketinin kullanıma sunulması Apple, Samsung, Google gibi markaların insiytafinde. Çünkü bu markalar işletim sistemlerine, mobil cihazlara, arama motolarına sahip. O nedenle de Apple, Samsung ve Google gibi markalar bu yeni emoji paketini sistemlerine entegre ettiklerinde emojiler de kullanılabilecek.

Evet Unicode 14.0 ile birlikte kullanıma sunulacak olan 37 yeni emoji ile ilgili detaylar böyleydi. Tüm varyasyonlar dahil edildiğinde 112 yeni tasarımın olduğu bir emoji paketiyle beraber, sosyal medya ile gündemimize gelen daha doğrusu artık bir alışkanlık halini alan az karakterle çok şey söyleme durumu, daha da kolaylaşacak ve yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Kaynak: Emojipedia.org, Shiftdelete.com, Bigumigu.com


A’dan Z’ye Markanın Tarihi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.