E-Belediye Sistemi 2020’de Geliyor

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulan habere göre E-Devlet sisteminin ardından şimdi de E-Belediye sistemi geliyor. Tüm belediyelerin bu sisteme geçmesi için son tarihse 2020 yılı.

T.C. İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz gün kamuoyuyla bir haber paylaştı. Buna göre artık E-Devlet sistemi gibi E-Belediye sistemi de tüm Türkiye’deki belediyeler tarafından uygulanacak. Bakanlığın açıklamasına göre yerel hizmetler çevrimiçi ortama taşınacak. Tüm belediyelerin bu yeni sisteme geçmesi için son tarih 2020 yılı.

E-Belediye Sistemi Geliyor

2020 yılı belediye hizmetleri açısından bir dönüm noktası olacak. Zira önümüzdeki yıla kadar Türkiye’deki tüm belediyeler E-Belediye sistemine geçiş yapmak zorunda kalacak. Ücretsiz bir şekilde ve çevrimiçi ortam üzerinden gerçekleştirilecek bu hizmetler sayesinde yılda 3 milyar TL tasarruf edileceği düşünülüyor.

Türkiye’deki bütün belediyeleri ortak bir altyapıda bir araya getirecek olan E-Belediye sistemi tıpkı E-Devlet sistemi gibi hizmetlerin büyük oranda online ortamda gerçekleşmesini sağlayacak. Ciddi bir maddi tasarrufun yanı sıra zaman ve emek tasarrufu da sağlayacak olan “E-Belediye Bilgi Sistemi Projesi” vatandaşlar için büyük kolaylık olacak. Çünkü artık bürokrasi nedeniyle oluşan yoğunluk ve yorgunluk bitecek.

E-BelediyeE-Belediye Tasarruf Getiriyor

T.C. İçişleri Bakanlığı‘nın geliştirdiği ve 2020’de tüm belediyelerin dahil olacağı E-Belediye Bilgi Sistemi Projesi için belediyeler herhangi bir harcama yapmak zorunda olmayacak. Diğer bir ifadeyle belediyeler vatandaşlara E-Belediye odağında hizmet sunmak için herhangi bir ödeme yapmayacak. Bu da belediyelerin harcama kalemlerinin azalacağı anlamına geliyor. Kısacası bu sistemle belediyeler; yazılım, donanım ve lisans masrafları ile tüm bunların yönetimi ve bakımı ile ilgili masrafları sıfıra indirgemiş oldu. Bu da ciddi bir tasarruf yapıldığı anlamına geliyor.

24 Modül Aktif

Toplamda 61 modülden oluşan sistemde, 43 modül İçişleri Bakanlığı, 18 modül Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak.

Sistemde şu an itibarıyla 24 modül ise uygulamaya alındı. 2020 sonuna kadar İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilecek tüm modüllerin tamamlanması ve sisteme 600 belediyenin dahil olması hedefleniyor. 2020 sonuna kadar tüm belediyelerin sisteme dahil olması bekleniyor. (AA)

Buna ek olarak kamu kurumları ile yerel yönetimler arasındaki anlık veri paylaşımı da bu sistemle daha kolay bir hale geliyor. Çok az bir zaman sonra bu yeni sistemin tüm Türkiye’deki belediyeler için aktif olacağını bir kez daha hatırlatalım. Son olarak, bürokrasiyi azaltıp belediyedeki işlemlere dair süreci minimize eden bu sistemin herkes için hayırlı olmasını diliyoruz.

Gerek zaman tasarrufu, gerek emek ve maddi açıdan tasarruf sağlayan dijital dönüşüm adı verilen kaçınılmaz sürecin, devletin tüm birimleri tarafından milli bir hamleyle gerçekleştiriliyor olmasını ise sonsuz bir krediyle destekliyoruz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir