İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulan habere göre E-Devlet sisteminin ardından şimdi de E-Belediye sistemi geliyor. Tüm belediyelerin bu sisteme geçmesi için son tarihse 2020 yılı.

İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla bir haber paylaştı. Buna göre artık E-Devlet sistemi gibi E-Belediye sistemi de tüm Türkiye’deki belediyeler tarafından kullanılacak. Bakanlığın açıklamasına göre yerel hizmetler çevrimiçi ortama taşınacak. Tüm belediyelerin bu yeni sisteme geçmesi için son tarihse 2020 yılı.

E-Belediye Sistemi Nedir?

2020 yılı belediye hizmetleri açısından bir dönüm noktası olacak. Zira önümüzdeki yıla kadar Türkiye’deki tüm belediyeler E-Belediye sistemine geçiş yapmak zorunda. Ücretsiz bir şekilde ve çevrimiçi ortam üzerinden yani E-Belediye üzerinden gerçekleştirilecek hizmetler sayesinde yılda 3 milyar TL tasarruf edileceği düşünülüyor.

E-Belediye Sistemi

Türkiye’deki bütün belediyeleri ortak bir altyapıda bir araya getirecek olan E-Belediye sistemi tıpkı E-Devlet sistemi gibi hizmetlerin büyük oranda online ortamda gerçekleşmesini sağlayacak. Ciddi bir maddi tasarrufun yanı sıra zaman ve emek tasarrufu da sağlayacak olan “E-Belediye Bilgi Sistemi Projesi” vatandaşlar için büyük kolaylık olacak. Çünkü bu sistemle birlikte bürokrasi nedeniyle oluşan yoğunluk ve yorgunluk bitmiş olacak.

E-Belediye Tasarruf Getiriyor

T.C. İçişleri Bakanlığı‘nın geliştirdiği ve 2020’de tüm belediyelerin dahil olacağı E-Belediye Bilgi Sistemi Projesi için belediyeler herhangi bir harcama yapmak zorunda kalmayacak. Bu da belediyelerin harcama kalemlerinin azalacağı anlamına geliyor. Hatta bu sistemle belediyeler; yazılım, donanım ve lisans masrafları ile tüm bunların yönetimi ve bakımı ile ilgili masrafları sıfıra indirgemiş olacaklar. Bu da ciddi bir tasarruf anlamına geliyor.

24 Modül Aktif

Toplamda 61 modülden oluşan sistemde, 43 modül İçişleri Bakanlığı, 18 modül Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak.

E – Belediye Sistemi’nde şu an itibarıyla 24 modül uygulamaya alındı. 2020 sonuna kadar İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilecek tüm modüllerin tamamlanması ve sisteme 600 belediyenin dahil olması hedefleniyor. 2020 sonuna kadar da tüm belediyelerin sisteme dahil olması bekleniyor. (AA) Buna ek olarak kamu kurumları ile yerel yönetimler arasındaki anlık veri paylaşımı da bu sistemle daha kolay bir hale geliyor.

Çok az bir zaman sonra bu yeni sistemin tüm Türkiye’deki belediyeler için aktif olacağını bir kez daha hatırlatalım. Son olarak, bürokrasiyi azaltıp belediyedeki işlemlere dair süreci minimize eden bu sistemin herkes için hayırlı olmasını diliyoruz. Gerek zaman tasarrufu, gerek emek ve maddi açıdan tasarruf sağlayan dijital dönüşüm adı verilen kaçınılmaz sürecin, devletin tüm birimleri tarafından milli bir hamleyle gerçekleştiriliyor olmasını ise sonsuz bir krediyle destekliyoruz.


💡 Dijital Pazarlamada Elde Et Yöntemi

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.