Her renk kendi içinde birçok anlam barındırır. Bu nedenle renklerin anlamları; bütünleşik pazarlama sürecinde dikkate değer bir faktördür. O nedenle bu makalede; “Renklerin Anlamları Ve Pazarlamadaki Önemi”, “Renkler Ve Markalaşma”, “Renkler Ve Dijital Markalaşma” gibi başlıklar çerçevesinde renk konusu değerlendireceğiz.

İnsan psikolojisini büyük ölçüde etkileyen önemli bir detay olarak renkler, yalnızca görsel bütünlük sağlamak, kitleleri etkilemek, algı oluşturmak ya da haz sağlamak ile ilgili değildir. Renklerin pazarlama ve markalaşma sürecinde de büyük etkisi ve katkısı vardır.

Renklerin Anlamları Ve Pazarlamadaki Önemi

Renklerin anlamları ve pazarlamadaki önemi ile ilgili konuya başlarken günümüz dünyasını tanımlarken “görsel bir çağda yaşıyoruz” şeklinde bir motto kullandığımızı hatırlamalıyız. Dijital teknolojiler bütünleşik pazarlama süreçlerini üretim ve tüketim anlamında farklı bir boyuta taşırken, renkler bu süreçte deyim yerindeyse isimsiz birer kahramandırlar.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken ayrıntı şudur; bütünleşik pazarlama sürecinde renk kullanımı; hangi renk, neden / niçin, nasıl, nerede, ne zaman ve kim soruları çerçevesinde uygulanmalıdır. Kısacası pazarlamada renklerin kullanımı kişisel zevkler ya da kulaktan dolma bilgilerle olmamalıdır. Diğer bir ifadeyle renklerin markalaşmadaki kullanımı konusunda bilimsel / akademik dayanağı olan, deneysel ve kanıtlanmış bilgiye ihtiyaç vardır.

Renkler Ve Markalaşma

Bu arada her rengin kendine has ve herkesçe bilinen yahut algılanan bir genel anlamı olduğu gibi özel anlamları da vardır. Hatta renklere duyulan algılayış, sempati ve yakınlık insandan insana değiştiği gibi toplumdan topluma da değişmektedir. Olaya bütünleşik pazarlama sürecinin büyük oranda uygulanması sonucu elde edilen kâr, yani markalaşma, açısından bakarsak, renklerin kullanımında iyi bir analiz, iyi bir hedefleme ve iyi bir süreç olması gerektiğini anlarız.

Renkler Ve Dijital Markalaşma

Evet, birkaç cümle evvel belirttiğim gibi renklerin taşıdığı anlamlar kişiden kişiye değiştiği gibi toplumdan topluma da değişir. Bu nedenle dijital markalaşma (dijital pazarlama ve marka yönetimi – iletişimi) stratejisinde; renklerin genel anlamlarının yanında özel anlamlarını da bilmek gerekir. Bunun içinse her rengi ayrı ayrı; tek renk kullanımında ve çoklu renk kullanımında analiz etmek durumundayız. Buradan sağlanan bilgi ve bilinçle de markamıza kurumsal bir renk sağlarız. Tabi bu süreçte yani renk tercihi aşamasında şirketin yahut kurucuların sahip olduğu misyon ve vizyon da büyük öneme sahiptir.

Renklerin bütünleşik pazarlamada önemli bir faktör olduğunun bilincindeyim. Bu yüzden renklerin hangi anlamları taşıdığına dair bir bilgi aktarımında bulunmak istedim. Ancak bu makalede renkleri ayrı ayrı ve uzun uzun anlatmayacağım. Çünkü bir süre önce Branding Türkiye’de “renklerin anlamları” konusuna farkındalık sağlamak için “Pazarlama Ve Renkler” konulu bir yazı dizisi başlattık. İlgiyle takip edilen bu yazı dizisini Branding Türkiye’nin jr yazarları hazırladı.

“Pazarlama Ve Renkler”de; renklerin anlamlarının yanı sıra renklerin tekli renk kullanımında ve çoklu renk kullanımında barındırdıkları detaylar ile dünyaca ünlü markaların kullandıkları renklere dair bilgiler yer alıyor.

Renklerin Anlamları

Kırmızı rengin anlamı nedir? öğrenmek içinKırmızı Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Mavi rengin anlamı nedir? öğrenmek için Mavi Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Sarı rengin anlamı nedir? öğrenmek için Sarı Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Yeşil rengin anlamı nedir? öğrenmek için Yeşil Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Beyaz rengin anlamı nedir? öğrenmek için Beyaz Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Turuncu rengin anlamı nedir? öğrenmek için Turuncu Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Mor rengin anlamı nedir? öğrenmek için Mor Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Kahverengi rengin anlamı nedir? öğrenmek için Kahverengi Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Pembe rengin anlamı nedir? öğrenmek için Pembe Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Siyah rengin anlam nedir? öğrenmek için Siyah Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Gri rengin anlamı nedir? öğrenmek için Gri Etkisi başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.