Yaşam Koçu Efsanesi Yeni Bir Pazarlama Yöntemi Mi?

Yaşam Koçu literatürümüze yeni girmiş bir kavram olmasına rağmen bu günlerde sıkça duyduğumuz yeni bir meslek oldu. Peki Yaşam Koçu ne yapar, ne işe yarar? Bu yeni meslek ile psikolog veya danışman arasında ne fark vardır? Avrupa’dan ithal ettiğimiz bu kavram ne kadar doğru şekilde uygulanmaktadır? Yaşam Koçu yeni bir pazarlama yöntemi mi?

Bu soruların elbette cevapları var. Bununla ilgili bir çok kurs, seminer ve sunum bulmak mümkün. Hatta İstanbul ve Ankara, İzmir’in dışında da artık Anadolu’nun birçok şehrinde “Yaşam Koçluğu” kursları açılmaya başladı. İnsanlar artık “Yaşam Koçu Arıyorum!” ilanları veriyorlar. Mesleğin Nace kodları bile tanımlandı. Ancak birçoğu ülkemiz şartlarına uymuyor. Üniversiteler, Kişisel Gelişim Akademileri, sürekli “Yaşam Koçu yetiştirme kursları” açar oldular.

“Yaşam Koçu ne kadar maaş alır?” diye merak edenlerimiz de hayli çoğunlukta. İthal ettiğimiz bu kavramı ve eğitim modülünü maalesef yeterince içselleştirememişiz. Yaşam Koçluğu kavramına gelene kadar, bu görevi danışmanlık hizmeti veren kişiler üstlenmekteydi. Ancak “Yaşam Koçları”na danışman demek doğru olmaz. İkisi arasında bir çok fark var.

Osmanlı İmparatorluğu’nda “Ahi Yaren Teşkilatları”, “Lonca Teşkilatları” ve buralardaki âkil insanlar birisinin sıkıntıya düştüğü durumlarda devreye girer ve maddi manevi rehberlik hizmeti verirlerdi. Yanlış davranışlar içinde olan esnafa da gerekli çeki düzeni vermesi için çeşitli yaptırımlarda da bulunurlardı.

Avrupa bugün Koçluk müessesini çok iyi bir şekilde kullanıyor. Bir meslek olarak yetkinliği olan Koç, hizmet verdiği kişiye büyük değerler katabiliyor. Kişilerin ve şirketlerin bireysel ve kurumsal gelişmelerine pozitif anlamda etki ediyor.

Peki kimler Yaşam Koçu olabilir? Hangi eğitimleri almış olmaları lazım? Sorular uzayıp gidiyor elbet. Kurs açanlara bakarsanız herkes Yaşam Koçu olabilir. Bunda sizce de bir gariplik yok mu?

Yaşam Koçu Ne Yapar?

En yalın haliyle yaşam koçu; doğru soruların sorulmasını sağlıyor diyebiliriz. Cevaplar yine patronda yani hizmet alan kişide, danışanda oluyor. Ama soru sorma işi Yaşam Koçu’nun sorumluluğunda. Soru doğru olursa verilen cevaplar da tatmin edici oluyor.

Ralp Waldo Emerson’un  tanımıyla, “Bir yaşam koçu, bize yapabileceklerimizi yaptıran kişidir.”

Yaşam Koçu geçmişle ilgilenmez, geleceğe yön verir.

Evet Yaşam Koçu, geçmişle ilgilenmez. İçinde bulunduğun an ve geleceğe  yön verir. Yaşam Koçu, danışanına doğru ve akıllı sorular sorarak, danışanın farkındalığını ortaya çıkarır. Kişinin; doğruları ve yanlışları görmesini sağlar. Rutinleşmiş hayatına dur der ve geleceğe, aynaya bakar gibi bakmasını sağlar.

Mesleğinden memnun olmayanlar, yaptığı işten memnun olmayanlar, enerjisi düşük insanlar, bir işi zoraki yapanlar etraflarına hep negatif enerji verir. Kendileri için de bu hayat çekilmez, zorlu, zevksiz ve tatsızdır. Bir çürük elma bir sepet elmayı çürütebilir. Hem kendi kendimize zarar vermemek hem de içinde bulunduğumuz topluma zarar vermemek, bireysel ve toplumsal fayda için doğru kararlar alma adına bir Yaşam Koçu ile çalışmak en isabetli karar olur.

Bir Yaşam Koçu, danışanını hiçbir şekilde yargılamaz. Şunu yap, bunu yap diye zorlamaz ve en önemlisi akıl da vermez. Kişi ne yapıyorsa kendisi yapar. Yaşam Koçu’nun görevi danışanın içindeki kaynağı ortaya çıkarmasıdır. Yaşam Koçu danışanına ödevler verir. Gelişimi takip eder, her yeni duruma göre yeni soruları vardır. Olumsuzlukların da kriterini yaptırmayı başarır. Olumsuzlukların yeni kapılar açılmasının anahtarı olduğunu gösterir. Ama soruları suçlayıcı değildir.. Danışan, Yaşam Koçu sayesinde “Yaşamadığı olumlu-olumsuz tecrübeler konusunda, yaşamış kadar bilgi sahibi olur.” Tecrübe insanın en değerli öğrenme şeklidir.

Yaşam Koçu sözleri, Yaşam Koçu tavsiyeleri, Yaşam Koçundan altın öğütler gibi internette; Facebook‘ta, Twitter’da, Instagram‘da yüzlerce paylaşım var.. birbirleriyle örtüşen, birbirleriyle çelişen.. İnsanlara yol göstermek yerine yoldan çıkaran mesajlar bile denilebilir.

Peki bunun standardı ne olmalı?

Üç beş kelimelik sözlerle insanlar gelişir mi?

Sabah kalkınca felsefi bir söz paylaşmak insanı ne kadar geliştirebilir? Bir yaşam felsefesi oluşabilir mi?

Sosyalleşelim derken yalnızlaştık.

Maalesef bu konuda da işin dozunu kaçırdık. Ticari kaygılar, sosyal medyada statü arayışları insanları anlaşılmaz bir hale getirdi. Sosyalleşelim derken yalnızlaştık. Cuma mesajları, kandil mesajları, sevgili mesajları artık mide bulandıracak bir hal aldı. Babasının yoğun bakımdaki son nefesini paylaşmak, ameliyattan çıkan annesinin baygın görüntüsünü paylaşmak nasıl bir kafadır? Yediği yemeği, yaptığı iyiliği, günde bilmem kaç kez profil resmi değişikliği aslında iyiye gitmediğimizin çok büyük bir işaret fişeği. Bu problemler ne kadar psikolog hatta psikiyatrın konusu gibi gözükse de Yaşam Koçu’nun da bu konulara müdahil olması gerekir.

İnsanlar ne yaparlarsa yapsınlar, bilinçaltlarının bilinçlerine etki etmesi sonucu yaparlar. Bugün düşündüğün aslında yarın olmak istediğindir, hatta “bugün ne düşünürsen yarın o olacaksın” sözü artık bir gerçekliğimizdir. Ancak bilinçaltı olumlu düşünmeyi pek beceremez. Tüm yaşanmış olumsuzluklar, kaygılar, endişeler kişinin gerçekliği haline dönüşmüştür. Bu tortulardan kurtulmadıkça sağlıklı kararlar alması zordur. Bunu kişi tek başına yapamaz, yaptığını zannetse bile ummadığı anda karşısına çıkar ve tüm hayatını berbat eder.

Yaşam Koçu’nun bir vazifesi de danışanının bu bilinçaltı temizliğini sağlamasıdır. Ta ki bilinç altı temizlensin ki geleceği umutlu adımlarla yürüyebilsin.. Korkularından kurtulsun, kaygılarını bıraksın.

Yaşam Koçu, mutlaka insanların ve kurumların duygularına dokunuyor. Her halükarda kişi ve kurumların talebi doğrultusunda bir tekamül gerçekleşiyor.. Bunu bir kişisel gelişim olarak gören de var, bir pazarlama yöntemi, bir reklam aracı olarak kullanmak isteyen de… Etiklik tarafı çok su götürür olsa da her çaba mutlaka bir sonuç doğurur..

Yaşam Koçu aslında hayatınızın detoksudur. Kırışıklarla dolu bir hayat istemiyorsanız mutlaka bir Yaşam Koçuyla çalışın. Sizi güldürsün, düşündürsün size sorular sordursun, umut dağıttırsın… Yaşam Koçu Efsane değil, “gerçek.”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir