Teknolojiye Yenilen Meslekler

Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle bir çok yeni iş kolu oluştu. Ancak bu durum bazı iş kollarının da geçerliliğini yitirmesine de neden oldu.

Bu makalede teknoloji ve dijitalleşmeyle birlikte ortadan kalkan ve her geçen gün geçerliliğini yitirmekte olan mesleklere değineceğiz. Bu mesleklerden bazıları; ancak usta – çırak ilişkisiyle nesilden nesle geçtiği için ve şimdilerde bu mesleklere yönelim olmadığından dolayı unutulmaya yüz tutmuştur.

  • Bowling Labutu Diziciliği

Günümüzde makineler tarafından yapılan bowling labutu dizme işlemi bir zamanlar gençlerin harçlıklarını çıkarmak için yaptığı popüler bir meslekti. Bowling labutu diziciliği yeni olmasa da teknolojiye yenilen meslekler arasında yer alıyor.

  • Uçak Dinleyiciliği

Radar sistemi henüz icat edilmeden önce uçak dinleyiciliği olarak bilinen bir meslek vardı. Bu mesleği icra edenler gökyüzünü dinleyerek yaklaşan uçağın sesini duymaya çalışırdı. Tabi bu meslek çok uzun yıllar önce yerini teknolojiye bıraktı.

  • Lamba Yakıcılığı

Elektriğin henüz insan yaşamında günümüzdeki kadar etkin olmadığı dönemlerde sokaklarda gaz lambaları yakılmaktaydı. Bu lambaları yakmak ve düzenli olarak kontrol etmekle görevli kişiler vardı.

  • Demircilik

Demircilik kültürümüzde önemli yere sahip mesleklerden bir tanesi ancak günümüzde demir dövme ve şekillendirme işi makineler aracılığı ile yapıldığı için demircilik mesleği artık geleneksel anlamda yapılmıyor.

  • Taş Yontuculuğu

Türk sanatının ve mimarisinin önemli bir parçası olan taş işçiliği ve taş yontuculuğu da unutulmaya yüz tutmuş meslekler ve zanaatler içerisinde yer alıyor.

  • Kalaycılık

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan kalaycılık da ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden bir tanesi. Günümüzde sadece belli sayıda insanın bu mesleği icra ettiği biliniyor.

  • Hattatlık

Titiz bir çalışma ve sabır gerektiren güzel yazma sanatı hattatlık, unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yer alıyor. Ne yazık ki günümüzde bu mesleği icra edenlerin sayısı oldukça azalmış durumda.

  • Sahaflık

Günümüzde kitaba ulaşmanın birçok kolay yolu olması nedeniyle sahaflık mesleği eski itibarını ve popülerliğini maalesef ki yitirmiş durumda.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir