Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle bir çok yeni iş kolu oluştu. Ancak bu durum bazı iş kollarının da geçerliliğini yitirmesine de neden oldu. İşte teknolojiye yenilen meslekler!

Bu makalede teknoloji ve dijitalleşmeyle birlikte ortadan kalkan ve her geçen gün geçerliliğini yitirmekte olan mesleklere değineceğiz. Bu mesleklerden bazıları; ancak usta – çırak ilişkisiyle nesilden nesle geçtiği için ve şimdilerde bu mesleklere yönelim olmadığından dolayı unutulmaya yüz tutmuş. İşte belki de daha önce hiç duymadığınız, teknolojie yenilen o meslekler.

Teknolojiye Yenilen Meslekler

Bu yazıda teknolojiyle birlikte artık bir insanın yapmasına gerek kalmayan veya usta-çırak ilişkisinin bitmiş olması nedeniyle unutulmaya yüz tutmuş meslekleri listeleyeceğiz. Bunlar;

  • Bowling Labutu Diziciliği
  • Uçak Dinleyiciliği
  • Lamba Yakıcılığı
  • Demircilik
  • Taş Yontuculuğu
  • Kalaycılık
  • Hattatlık
  • Sahaflık

Şimdi lafı çok uzatmadan bu mesleklere kısa kısa değinelim.

Unutulan Meslekler

Bowling Labutu Diziciliği

Günümüzde makineler tarafından yapılan bowling labutu dizme işlemi bir zamanlar gençlerin harçlıklarını çıkarmak için yaptığı popüler bir meslekti. Epey eski olsa da bowling labutu diziciliği de teknik olarak, teknolojiye yenilen meslekler arasında yer alıyor.

Uçak Dinleyiciliği

Radar sistemi henüz icat edilmeden önce uçak dinleyiciliği olarak bilinen bir meslek vardı. Bu mesleği icra edenler gökyüzünü dinleyerek yaklaşan uçağın sesini duymaya çalışırdı. Tabi bu meslek de çok uzun yıllar önce yerini teknolojiye bıraktı.

Lamba Yakıcılığı

Elektriğin henüz insan yaşamında günümüzdeki kadar etkin olmadığı dönemlerde sokaklarda gaz lambaları yakılmaktaydı. Bu lambaları yakmak ve düzenli olarak kontrol etmekle görevli kişiler vardı.

Demircilik

Demircilik kültürümüzde ve Türk tarihinde / efsanelerinde önemli bir yere sahip mesleklerden bir tanesidir. Ancak günümüzde demir dövme ve şekillendirme işi makineler aracılığı ile yapıldığı için demircilik mesleği artık geleneksel anlamda yapılmıyor.

Taş Yontuculuğu

Türk sanatının ve mimarisinin önemli bir parçası olan taş işçiliği ve taş yontuculuğu da unutulmaya yüz tutmuş meslekler ve zanaatler içerisinde yer alıyor.

Kalaycılık

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan kalaycılık da ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden bir tanesi. Özellikle Anadolu’da kalaycılık anlamında marka olabilecek şehir ve kasabalarımız vardır. Ancak günümüzde ne yazık ki sadece belli sayıda insan bu mesleği icra ediyor.

Hattatlık

Titiz bir çalışma ve sabır gerektiren güzel yazma sanatı hattatlık, unutulmaya yüz tutan meslekler arasında yer alıyor. Ne yazık ki günümüzde bu mesleği icra edenlerin sayısı oldukça azalmış durumda. Öte yandan, hobi olarak insanlar hattatlık konusunda eğitim alıyorlar. Fakat profesyonel anlamda hattatlık meslek olarak pek fazla icra edilmiyor.

Sahaflık

Günümüzde kitaba ulaşmanın birçok kolay yolu olması nedeniyle sahaflık mesleği eski itibarını ve popülerliğini maalesef ki yitirmiş durumda. Ancak hala bazı kitapseverler az sayıda kalmış olan sahafları dolaşmaktan ve buralardan kitap alışveriş yapmaktan keyif alıyorlar. Yani sahaflık mesleği için tam manasıyla bitmiş diyemeyiz. Ancak eskiye nazaran sahaf sayısı bir hayli azaldı.


💡 Marka İletişimi Ve Hata Kültürü

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.