Kasım ayının birinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım1″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Kasım ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Dijital Mikro Drone, Jeff Bozos’un 19 Milyar Dolar Kaybetmesi, Gmail, E-Devlet, Dünya Tablet Satışları Raporu, Taximono ve Twitter ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım1

Kasım ayının birinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Ağırlığının 40 Katı Taşıyabilen Micro Drone Geliştirildi

İsviçre’de Stanford Üniversitesi’nde araştırmacılar yeni bir teknoloji ile dijitale yenilik getirdi. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ağırlığının 40 katı kaldırabilen mikro drone geliştirildi. Mikro drone hedefe odaklanıp, nesneyi bir yerden başka bir alana taşıyabiliyor. İleri teknolojilerden biri olan bu droneun kurtarma çalışmalarında kullanılabileceği de hedefleniyor. Bu yeni nesil drone FlyCroTug ismini taşıyor. Bu isim uçuş (fly), mikro (micro) ve çekiş (tug) kelimelerinden türetilmiş. Flycrotug, 100 gramlık mikro omurgasında bulunan yapıştırıcılar sayesinde pürüzsüz yüzeylere dahi çekiş yapma gücüne sahip.

Araştırmacılar kendinin 40 katı ağırlıkta nesne taşıyabilen mikro drone için otonom uçuşu sağlamayı hedefliyor.

Jeff Bezos 2 Günde 19.2 Milyar $ Kaybetti

Amerikalı teknoloji ve e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 2 günde 19.2 milyar $ kaybetti. Amazon, NASDAQ’da yaşanan düşüş sonucu oldukça ciddi bir para kaybı yaşadı. Borsada %7’lik bir değer kaybı yaşayan Amazon, sonraki gün de düşüşe devam etti. Toplamda ise %14 değerinde bir kayıp oldu. Amazon üçüncü çeyrek raporunu açıkladığında da hisselerinde değer kaybı yaşamıştı. Buna göre şirket; 10 Ekim’de %6.2, 24 Ekim’ de ise %5.9 oranında değer kaybetmişti.

Gmail iOS Sürümüne “Tüm Gelen Kutular” Ekledi

Gmail iOS sürümüne “Tüm Gelen Kutular” özelliğini ekliyor. Bu özellik normalde sadece Android işletim sisteminde bulunuyordu. Artık iOS’a da eklenecek. Bu özellik sayesinde birden fazla Gmail hesabı kullananlara kolaylık sağlanması hedefleniyor. Kısaca, Gmail tüm mesajları bir araya toplayacak bir güncelleme getirdi. Gmail dışında Yahoo, Outlook, Office 365 gibi diğer hesaplar için de bu özellik aktif olacak. Kısacası tek gelen kutusunda bütün mailler görülebilecek. Gmail bu özelliği ilk olarak G Suite için kullanıma sunacak. İlerleyen zamanlarda bu özellik tüm kullanıcılar için aktif edilecek.

E-Devlet’ten Halk Kütüphanesi

E- Devlet, vatandaşlara halk kütüphanesi erişimi sağlayacak. E- devlet’ten veya “Kütüphanem Cepte” uygulaması üzerinden insanlar artık halk kütüphanelerine erişebilecek. Buna göre; yeni uygulamaylai kullanıcılar istedikleri e- kitaplara ulaşabilecek ve katalog taraması yapabilecek. Kullanıcılara kolaylık sağlayan bu yenilik, hem kayıt işlemlerini hem de üyelik bilgilerini güncelleme şansı sağlayacak. Bu uygulama elektronik cihazlar ile beraber kitap okumayı daha kolay ve fonksiyonel hale getirecek. Dijitale entegre şekilde oluşturulan “Kütüphanem Cepte” uygulaması ile vatandaş, halk kütüphanelerinde bulunan kitapları tarayıp, arşiv kitaplardan da yararlanabilecek.

Dünya Çapında Tablet Satışları Düşüyor

Teknoloji Haberleri’ne cihaz satışlarıyla ilgili detaylarla devam ediyoruz. IDC’nin yayınladığı üçüncü çeyrek raporunda tablet satışlarında %8.6’lık düşüş yaşandığı açıklandı. Tablet satışlarında %8.6’lık yaşanan düşüş, 36.4 milyon piyasa değerine sebep oldu. Pazarda en büyük paya sahip olan Slate tabletlerde de gerileme yaşadı. Klavyeli tabletlerde ise %13.1 oranında düşüş gerçekleşti. Açıklanan IDC raporunda Apple ve Samsung’un tablet piyasasındaki liderliklerini korudukları görüldü. Ayrıca, IDC’nin raporunda tablet satışında yükselişe geçen firmaların Amazon ve Huawei olduğu açıklandı.

Taximono, 15 Bin Yolcuya Hizmet Verdi

Motosiklet sahipleriyle yolcuları bir araya getiren Taximono, 2 yılda 15 bin yolcuya hizmet verdi. Uber’i motosiklete uyarlayan bir paylaşım platformu olan Taximono’nun 700 kadar pilotu bulunuyor. Trafikte yolculara zamandan tasarruf sağladıklarını belirten Taximono kurucusu Rıdvan Göçemen, bu başarıdan oldukça memnun. Ayrıca Taximono platformu, yolcuların güvenlik önlemlerini (kask, dizlik gibi) alıyor. Yani şirket, güvenliği ön planda tutarak hizmet veriyor. Bu arada Taximono yalnızca yolcu taşıma amaçlı bir girişim değil. Aynı zamanda kurye görevini de üstlenen Taximono bir nevi kargo hizmeti de sunuyori

Huawei’nin Türkiye’deki İlk Mağazasının Yeri Belli Oldu

Geçtiğimiz haftalarda Çinli teknoloji devi Huawei’in Türkiye’ye giriş yapacağını yazmıştık. (Buradan okuyabilirsiniz.) Türkiye pazarı için çalışmalara başlayan Huawei ilk mağazası için İstinye Park’ı seçti. Markanın tüm ürünleri mağazada bulunacak. Akıllı telefon, notebook, tablet gibi birçok ürün skalasına sahip Huawei’in daha fazla yenilikler ile pazara giriş yapması bekleniyor. Ayrıca Huawei’in İstinye Park’taki mağazasının Zorlu Center’da bulunan Apple Store’a rakip olabileceği düşünülüyor.

Twitter “Beğen” Butonunu Kaldırıyor

Twitter‘a bir yenilik geliyor. Bunagöre Twitter’da kullanıcıların kolaylıkla eski tweet’lere ulaşmayı sağlayan “Beğen” butonu kaldırılıyor. Bu buton yerine ise ”Yer İmleri” özelliği geliyor. Bu özellik ile kullanıcılar daha kolay biçimde eski tweetlere ulaşabilecekler. Twitter CEO’usu Jack Dorsey, düzenlenen bir etkinlikte butonun kullanıcılar tarafından çok benimsenmediği ve yakında kaldırılacağını söyledi. Bunun yerine getirilecek olan Yer İmleri butonu ile kullanıcılar istedikleri tweet’leri tek harekette kolayca kaydedebilecek.

NishNova Together Serisi’nde Mürsel Ferhat Sağlam Konuştu

Teknoloji Haberleri’ni bir etkinlik duyurusuyla tamamlıyoruz. Nişantaşı Üniversitesi’nde yer alan NishNova’da her hafta bir sektör profesyonelinin konuşmacı olduğu “Together Serisi” etkinliklerinde Mürsel Ferhat Sağlam, girişimcilerle buluştu. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan Dijital Markalaşma ile ilgili “nedir?”/ “nasıl?” doğrultusunda bir konferans veren Branding Türkiye’nin Sahibi Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, kavrama dair farkındalık odaklı bir konuşma gerçekleştirdi.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım1”de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Kasım 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.