Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Kasım1

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Kasım (2018) ayının 1. haftasını geride bıraktık. Yeni bir aya girerken yine birbirinden ilginç ve önemli “Öne Çıkan Teknoloji Haberleri”ni sizler için hazırlayıp derledik.

Haftanın öne çıkan teknolojik gelişmeleri arasında ilk olarak Dijital Mikro Drone ve Jeff Bezos’ın düşüş haberleri yer alıyor. Ardından Gmail ve E-devlet’ten gelen yenilikler, dünya genelinde tablet satışları raporu, Taximono ve Twitter ile ilgili gelişmeler var.  Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital dünyadaki gelişmelere geçelim.

Ağırlığının 40 Katı Taşıyabilen Micro Drone Geliştirildi

İsviçre’de Stanford Üniversitesi’nde araştırmacılar yeni bir teknoloji ile dijitale yenilik getirdi. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ağırlığının 40 katı kaldırabilen mikro drone geliştirildi. Mikro drone hedefe odaklanıp, nesneyi bir yerden başka bir alana taşıyabiliyor. İleri teknolojilerden biri olan bu droneun kurtarma çalışmalarında kullanılabileceği de hedefleniyor.

Drone FlyCroTug ismini taşıyor. Bu isim uçuş (fly), mikro (micro) ve çekiş (tug) kelimelerinden türetilmiş. Flycrotug’un 100 gramlık mikro omurgasında bulunan yapıştırıcılar ile pürüzsüz yüzeylere dahi çekiş yapma gücüne sahip.

Araştırmacılar kendinin 40 katı ağırlıkta nesne taşıyabilen mikro drone için otonom uçuşu sağlamayı hedefliyor. Bununla beraber gelecekte öngörülen diğer gelişme ise drone ordusu kurmak olduğu söyleniyor.

Jeff Bezos 2 Günde 19.2 Milyar $ Kaybetti

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos 2 günde 19.2 milyar $ kaybetti. Amazon, NASDAQ’da yaşanan düşüş sonucu oldukça ciddi bir para kaybı yaşadı. Bu düşüş sonrası borsa değerlerinde %7’lik bir değer kaybı yaşayan Amazon, sonraki gün de düşüşe devam etti. Toplamda ise %14 değerinde bir kayıp oldu.

Amazon üçüncü çeyrek raporunu açıkladıktan önce hisselerinde değer kaybı yaşamıştı. 10 Ekim’de %6.2, 24 Ekim’ de ise %5.9 oranında değer kaybetmişti.

Yaşanan bu olumsuzluklara rağmen Jeff Bezos halen dünyanın en zengin insanı olarak tanımlanıyor.

Gmail iOS Sürümüne “Tüm Gelen Kutular” Ekledi

Gmail iOS sürümüne “Tüm Gelen Kutular” özelliğini ekliyor. Bu yeni sürüm önceden Android işletim sisteminde bulunuyordu. Artık iOS’a da eklenecek. Bu özellik sayesinde birden fazla Gmail hesabı kullananlara kolaylık sağlanması hedefleniyor. Kısaca, Gmail tüm mesajları bir araya getirecek bir güncelleme getirdi.

Gmail dışında Yahoo, Outlook, Office 365 gibi diğer hesaplar için de bu özellik aktif olacak. Gelen kutusunda bütün mailler görülebilecek. Gmail bu özelliği ilk olarak G Suite için kullanıma sunacak. İlerleyen zamanlarda bu özelliği tüm kullanıcıların işletim sistemlerine uyarlayacak.

E-Devlet’ten Halk Kütüphanesi

E- Devlet vatandaşlara halk kütüphanesi erişimi sağlayacak. E- devlet’ten veya “Kütüphanem Cepte” uygulaması üzerinden insanlar halk kütüphanelerine erişebilecek. Kullanıcılar istedikleri e- kitaplara ulaşabilecek, katalog taraması yapabilecek. Kullanıcılara kolaylık sağlayan bu yenilik, hem kayıt işlemlerini hem de üyelik bilgilerini güncelleme şansı sağlayacak.

Bu uygulama elektronik cihazlar ile beraber kitap okumayı daha kolay ve fonksiyonel hale getirecek. Dijitale entegre şekilde oluşturulan “Kütüphanem Cepte” uygulaması ile vatandaş, halk kütüphanelerinde bulunan kitapları tarayıp, arşiv kitaplardan da yararlanabilecek.

Dünya Çapında Tablet Satışları Düşüyor

IDC’nin yayınladığı üçüncü çeyrek raporunda tablet satışlarında %8.6’lık düşüş yaşandığı açıklandı. Tablet satışlarında %8.6’lık yaşanan düşüş, 36.4 milyon piyasa değerine sebep oldu. Pazarda en büyük paya sahip olan Slate tabletlerde gerileme yaşadı. Klavyeli tabletlerde ise %13.1 oranında düşüş gerçekleşti.

Açıklanan IDC raporunda Apple ve Samsung’un tablet piyasasındaki liderliklerini korudukları görüldü. Ayrıca, IDC’nin raporunda tablet satışında yükselişe geçen firmaların Amazon ve Huawei olduğu açıklandı.

Taximono, 15 Bin Yolcuya Hizmet Verdi

Motosiklet sahipleriyle yolcuları bir araya getiren Taximono, 2 yılda 15 bin yolcuya hizmet verdi. Uber’i motosiklete uyarlayan paylaşım platformu olan Taximono’nun 700 kadar pilotu bulunuyor. Trafikte yolculara zamandan tasarruf sağladıklarını belirten Taximono kurucusu Rıdvan Göçemen, bu başarıdan oldukça memnun. Ayrıca Taximono platformu, yolcuların güvenlik önlemlerini (kask, dizlik gibi) alarak güvenliği ön plana alarak hizmet veriyor.

Taximono platformu, yeni istihdamlar ve ülkeye ekonomik fayda sağlıyor. Kurye görevini de üstlenen Taximono ayrıca asistanlık hizmeti de veriyor. Asistanlık hizmeti sayesinde kullanıcıların nesnelerini bir yerden başka yere taşıma sistemi kullanılıyor.

Huawei’nin Türkiye’deki İlk Mağazasının Yeri Belli Oldu

Geçtiğimiz haftalarda Huawei’in Türkiye’ye giriş yapacağını yazmıştık. (Buradan okuyabilirsiniz.) Türkiye pazarı için çalışmalara başlayan Huawei ilk mağazası için İstinye Park’ı seçti. Markanın tüm ürünleri mağazada bulunacak. Akıllı telefon, notebook, tablet gibi birçok ürün skalasına sahip Huawei’in daha fazla yenilikler ile pazara giriş yapması bekleniyor. Ayrıca Huawei’in İstinye Park’taki mağazasının Zorlu Center’da bulunan Apple Store’a rakip olabileceği düşünülüyor.

Twitter “Beğen” Butonunu Kaldırıyor

Twitter dijital bir yenilik getiriyor. Twitter’da kullanıcıların kolaylıkla eski tweet’lere ulaşmayı sağlayan “Beğen” butonu kaldırılıyor. Bu buton yerine ise ”Yer İmleri” özelliği geliyor. Bu özellik ile kullanıcılar daha kolay biçimde eski tweetlere ulaşabilecek.

Twitter CEO’usu Jack Dorsey, düzenlenen bir etkinlikte butonun kullanıcılar tarafından çok benimsenmediği ve yakında kaldırılacağını söyledi. Yer imleri butonu ile kullanıcılar istedikleri tweet’leri tek harekette kolayca kaydedebilecek.

NishNova Together Serisi’nde Mürsel Ferhat Sağlam Konuştu

Nişantaşı Üniversitesi’nde yer alan NishNova’da her hafta bir sektör profesyonelinin konuşmacı olduğu “Together Serisi” etkinliklerinde Mürsel Ferhat Sağlam, girişimcilerle buluştu. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan Dijital Markalaşma ile ilgili “nedir?”/ “nasıl?” doğrultusunda bir konferans veren Branding Türkiye Genel Yayın Yönetmeni, Yazar, Akademisyen ve Marka Uzmanı Mürsel Ferhat Sağlam, kavrama dair farkındalığı arttırıcı bir konuşma gerçekleştirdi.

♦ 

Kasım ayının ilk haftasını geride bıraktık. Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini sizin için derleyip aktardık. Gelecek hafta da dijital dünyada daha güzel, şaşırtıcı ve etkileyici haberleri aktarmak için şimdiden heyecanlanıyoruz. Dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir