Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2021)

Temmuz ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2021)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2021)

Bu haftanın (8 – 14 Temmuz 2021) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

  • Akbank Kesinti Krizi
  • Fortune 500 (2021)
  • Hani Kurumsaldık (15. Bölüm)
  • Hani Kurumsaldık (16. Bölüm)
  • Günün Gündemi (Haziran 2021)
  • Japonya’da OHAL
  • Çin, Binance’ı Engelledi
  • EURO 2020 Finali
  • Kurban Bayramı Tatili
  • Doğu Ekspresi Açıldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


Akbank Kesinti Krizi

Türkiye’nin en köklü ve büyük bankalarından biri olan Akbank, belki de bankacılık tarihinin en önemli krizini yaşıyor. Zira Akbank’ın dijital sistemlerine ve bankacılık hizmetlerine 6 Temmuz’dan beri erişilemiyor. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre ana bilgisayarda yaşanan sorun sebebiyle böyle bir kesinti oluşmuş. Öte yandan, yaşanan kesinti müşterilere hizmet verilen tüm kanalları etkilemiş durumda. Tüm bunların yanında Akbank tarafından yapılan açıklamaya göre herhangi bir siber saldırı söz konusu değil. Evet, Akbank müşterileri 6 Temmuz’da başlayan kesinti nedeniyle ATM’leri, pos cihazlarını ve kartlarını kullanamıyor. Ayrıca bankanın mobil uygulamasına da erişim sağlanamıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Fortune 500 (2021)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir raporla devam ediyoruz. Bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen finansal kurumlar ve holdingler dışındaki tüm sektörleri kapsayan “Fortune 500 Türkiye Listesi (2021)”ne göre Türkiye’nin en büyük firmaları belli oldu. Bu arada “Fortune 500 Türkiye Listesi”nde yer alan 500 şirketin net satış geliri, Walmart’ın net satış gelirinin yüzde 49.5’ine denk geliyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Hani Kurumsaldık (15. Bölüm)

Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Beşinci Bölüm yayınlandı. “Departmanlaşma Süreci” ana temasıyla yayınlanan podcastte, bir şirketi oluşturan en önemli unsurlardan biri olan departmanlaşmaya değinildi.

Hani Kurumsaldık (16. Bölüm)

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Mürsel Ferhat Sağlam ve Elif İrem Yavuzer tarafından hazırlanıp sunulan Hani Kurumsaldık’ta On Altıncı Bölüm yayınlandı. “Markalaşma Süreci” ana temasıyla yayınlanan podcastte, her firmanın nihai hedefi olan markalaşma konusuna değinildi.

Günün Gündemi (Haziran 2021)

Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Haziran ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız.

Japonya’da OHAL

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Japonya, artan Covid-19 vakaları nedeniyle 22 Ağustos tarihine kadar OHAL ilan etti. Bu kapsamda 2020 Tokyo Olimpiyatları seyircisiz olacak.

Çin, Binance’ı Engelledi

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine kripto para takipçilerini ilgilendiren mühim bir haberle devam ediyoruz. Çin hükümeti, dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’a erişim engeli getirdiğini açıkladı. Ayrıca API’lerde de engellemeye gidildi. Bu arada yasağın akabinde Binance Coin’de herhangi bir değer kaybı olmadı.

EURO 2020 Finali

Teknoloji Haberleri temalı haftanın gündemine spor severleri ilgilendiren önemli bir haberle devam ediyoruz. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2020) şampiyonu İtalya oldu. Normal süresi ve uzatmaları 1-1 sona eren final mücadelesinde İngiltere’yi penaltılarda 3-2 geçen İtalya, maç sonu düzenlenen törenle kupasına kavuştu.

Kurban Bayramı Tatili

Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Kurban Bayramı tatili 16 Temmuz Cuma akşamı başlayacak ve 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar sürecek. 19 Temmuz Pazartesi günü ise arife nedeniyle yarım gün tatildi. Bu arada bayram günleri boyunca ücretli köprü ve otoyollar, ücretsiz olacak.

Doğu Ekspresi Açıldı

Türkiye’nin en uzun rotalarından biri olan ve Ankara – Kars arasında sefer düzenleyen Doğu Ekspresi, Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle durdurulmuştu. Normalleşme kapsamında Doğu Ekspresi de uzun bir aradan sonra ilk seferini bugün gerçekleştirdi.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2021) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Temmuz 2021) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2021’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2021)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.