Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2024)!

Şubat ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Ulusal ve uluslararası markaların iş, ekonomi ve teknoloji gündemini yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2024)

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Şubat 2024) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • Branding Türkiye Öneriyor
  • Mürsel Ferhat Sağlam Kimdir?
  • Yaşam Nerede Başladı?
  • Havası En Kirli Şehirler
  • Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri
  • İşsizlik Açıklandı
  • Askeri Denge 2024 Raporu
  • Neuralink’ten Tarihte İlk

Şubat ayının birinci haftasında teknoloji, iş, dijital ve ekonomi ana temalarında öne çıkan başlıklar bu şekilde. Şimdi haber detaylarına bakalım. İşte haftanın öne çıkan teknoloji haberleri!


Haftanın Podcasti

Bu haftanın podcasti; Kurumsallaşma, markalaşma ve dijitalleşme ana temalı Hani Kurumsaldık‘ın Altıncı Bölümü olan Raporlama Nedir? oldu!

Branding Türkiye Öneriyor: Haftanın Önerileri

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin referans pazarlaması odaklı fenomen kategorisi Branding Türkiye Öneriyor’un Etkinlik Önerileri’nde ve Kitap Önerileri’nde bu hafta yer alan başlıklara dair içerikler;

Mürsel Ferhat Sağlam Kimdir?

İş, sanat, akademi, edebiyat, moda, eğitim, ekonomi, bilim, spor, siyaset ve girişimcilik dünyasının önemli isimleri Branding Türkiye editörleri tarafından hazırlanan “Biyografiler” kategorisinde! Bu bölümde Mürsel Ferhat Sağlam ile ilgili merak edilenleri derledik ve “Mürsel Ferhat Sağlam Kimdir?” sorusuna yanıt verdik. İşte detaylar!

Yaşam Nerede Başladı?

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Paris’teki Sorbonne Üniversitesi’nden araştırmacılar volkanik patlamalar sırasında gerçekleşen yıldırım çarpmalarının ilk yaşam formlarının ihtiyaç duyduğu nitrojeni sağlamış olabileceğini ortaya çıkardı. Buna göre; Türkiye, Peru ve İtalya’da gerçekleşen volkanik aktiviteler Dünya’daki yaşamı başlatmış olabilir.

Havası En Kirli Şehirler

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Greenpeace Akdeniz, hava kirliliğiyle mücadele için yürüttüğü çalışmalar kapsamında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ulusal hava kalitesi izleme ağında yer alan istasyonlardan 2023 yılı boyunca elde edilen Partikül Madde (PM) 10 verilerini analiz etti. Bu kapsamda Türkiye’nin havası en kirli 20 bölgesi belli oldu. Listenin ilk 3 sırasında; İskenderun (Hatay), Kadıköy-Göztepe (İstanbul) ve Iğdır Merkez, yer aldı.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine devam ediyoruz. Uluslararası araştırma şirketi Euromonitor International tarafından Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Şehirleri listesi yayınlandı. Listenin ilk 3 sırasında; İstanbul, Londra ve Dubai yer aldı.

İşsizlik Açıklandı

TÜİK, İşgücü İstatistikleri raporunu açıkladı. Buna göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre 12 bin kişi azalarak 3 milyon 98 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puan azalarak %8,8 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %7,1 iken kadınlarda %12,0 olarak tahmin edildi.

Askeri Denge 2024 Raporu

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (IISS), “Askeri Denge 2024” adlı bir rapor yayınladı. Buna göre; Arktik bölgesinde tırmanan gerilim, Kuzey Kore’nin nükleer silah çalışmaları ve Afrika’nın Sahra altı bölgesinde askeri rejimlerin artması “güvenlik çevresi”ni bozdu. Küresel savunma harcamaları ise 2023’te %9 artışla 2,2 trilyon dolar oldu.

Neuralink’ten Tarihte İlk

2016 yılında Elon Musk tarafından nörolojik hastalıkları olan bireylerin iletişim kurmasına yardımcı olmak için kurulan bir beyin – arayüz nanoteknoloji girişimi olan Neuralink, önemli bir adım attı. İnsanlar üzerinde gerçekleştirilen deneysel çalışma, kamuoyunda ve bilim dünyasında büyük ilgi uyandırdı.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2024) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Şubat 2024) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2024)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.