Dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahip olan ve aynı şirketin çatısı altında yer alan sosyal ağlardan Facebook ve Instagram çöktü. İşte tüm detaylar!

Türkiye saati ile 18:20 sularında Facebook, Instagram ve Threads’ta erişim sorunu yaşandı. Peki dünyanın en büyük sosyal ağ platformları olan ve milyarlarca kullanıcısı bulunan Facebook ve Instagram niye çöktü? İşte detaylar!

Facebook Ve Instagram Çöktü

META bünyesinde yer alan sosyal ağlar arasında bulunan Facebook ve Instagram çöktü. Dünya geneli konuyla ilgili sosyal medyada kullanıcılar Facebook, Threads ve Instagram’a erişim problemi yaşadıklarını belirtiyor. Whatsapp’a ilişkinse böyle bir şikayet pek olmadı. Peki Facebook ve Instagram’da yaşanan bu hatanın kaynağı ne?


Facebook ve Instagram ile ilgili Dünya geneli bir erişim problemi yaşanıyor. Konuya dair henüz META tarafından bir açıklama yapılmadı ancak kullanıcılar Twitter’da Facebook ve Instagram‘a erişemediklerini ifade eden paylaşımlar yaptı. Bazı kullanıcılar mobil cihazlardan girişlerde problem yaşadığını belirtirken bazıları ise web sürümünde de aynı problemin yaşandığını ifade ediyor.

Bu arada Downdetector üzerinden gelen şikayetlere bakıldığında da zaten sorunun genel olduğunu görebiliyoruz. Konuya dair detaylar geldikçe buradan paylaşıyor olacağız.

Erişim Sorunu Düzeldi

META bünyesindeki sosyal ağlar arasında bulunan Facebook, Instagram ve Threads‘ta dünya genelinde yaşanan erişim sorunu düzeldi. Türkiye saati ile 18 sularında başlayan problemde Instagram’da gönderiler yüklenmedi ve akış yenilenmedi. Facebook’ta da yine aynı problem yaşandı. Ayrıca bazı Facebook kullanıcılarının oturumu otomatik olarak kapandı. Threads’ta ise kullanıcılar uygulama açıldığında problem mesajıyla karşı karşıya kaldı.

Konuyla ilgili Meta sözcüsü Andy Stone, Twitter üzerinden şöyle bir açıklamada bulundu;

“Hizmetlerimize erişim sorunu yaşayanların olduğunun farkındayız. Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz.”


Evet konuya ilişkin son durum bu şekilde. Yaklaşık 2 saat boyunca devam eden kesinti sonrası Facebook, Instagram ve Threads normale döndü. Ancak yaşanan teknik hata ve erişim problemi sürecinde Facebook hesaplarından otomatik çıkış yapıldığı için hesaplara tekrar kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak gerekiyor. Bu arada henüz META’dan kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yayınlanmadı. Eğer herhangi bir açıklama yayınlanırsa mutlaka bu haberin devamında paylaşıyor olacağız.

Son Güncelleme: 05.03.2024 – 22:15


META Çöktü

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.