Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2023)

Haziran ayının ikinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2023)”

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Haziran 2023)

Bu haftanın (8 – 14 Haziran 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

  • ENAG (Mayıs 2023)
  • Employer Brand Summit Gerçekleşti
  • Türkiye’nin En Yeşil Kentleri
  • Şampiyonlar Ligi Finali Gerçekleşti
  • Türkiye Kupası Finali Gerçekleşti
  • İşsizlik (Nisan 2023)
  • Google’dan Akıllı Yazma Özelliği
  • WordPress’e Yapay Zeka Asistanı Geliyor
  • Netflix’ten Canlı Spor Yayını

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


ENAG (Mayıs 2023)

ENAGrup – Enflasyon Araştırma Grubu, bir süredir enflasyon rakamlarını her ay TÜİK ile eş zamanlı olarak açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde “E-TÜFE ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi Mayıs 2023” başlığıyla yayınlanan bültende Mayıs 2023 odağında enflasyon rakamlarını açıklayan ENAG’a göre TÜFE Nisan ayında %7,35 arttı.

Employer Brand Summit Gerçekleşti

İşveren markası odağında uluslararası niteliğe sahip olan ve bu yıl 10.’su düzenlenen Employer Brand Summit – 2023, 3İK organizasyonuyla gerçekleştirildi. Birbirinden değerli konuşmacıların bilgi ve tecrübe aktarımında bulunduğu EBS23’te ayrıca “İşveren Markası”nı kavramsallaştırarak literatüre kazandıran Simon Barrow da bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin En Yeşil Kentleri

“Türkiye’nin En Yeşil Kentleri” açıklandı. Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ve Antalya Orman Bölge Müdürlüğü verilerine göre; 2023 yılında Türkiye’deki toplam orman alanı, 23 milyon 245 bin hektar olarak belirlendi. Türkiye’nin en fazla ormanına sahip kenti ise 1 milyon 177 bin 241 hektar ile Antalya oldu.

Şampiyonlar Ligi Finali Gerçekleşti

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2022-2023 sezonunun şampiyonu Manchester City oldu. İstanbul’daki Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan finalde Inter’i Rodri’nin golüyle 1-0 mağlup eden İngiliz ekibi, tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi şampiyonu oldu. Bu arada Manchester City’de forma giyen İlkay Gündoğan da Şampiyonlar Ligi kupasını kazanan ilk Türk futbolcu olarak tarihe geçti.

Türkiye Kupası Finali Gerçekleşti

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine spor dünyasına dair bir haberle devam ediyoruz. Ziraat Türkiye Kupası finali İzmir’deki Gürsel Aksel Stadı’nda gerçekleşti. Fenerbahçe ile Medipol Başakşehir arasındaki final karşılaşmasında Başakşehir’i 2-0 mağlup eden Fenerbahçe, Türkiye Kupası’nın sahibi oldu.

İşsizlik (Nisan 2023)

İşsizlik Rakamları, TÜİK tarafından açıklandı. Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına göre; 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre 74 bin kişi artarak 3 milyon 585 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puan artarak %10,2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %8,1 iken kadınlarda %14,3 olarak tahmin edildi.

Google’dan Akıllı Yazma Özelliği

Google, daha önce Hangouts olarak bilinen Slack benzeri Chat’in web uygulamasına yapay zekâ tabanlı yeni bir özellik getiriyor. Bilindiği üzere Google daha önce Gmail ve Docs’ta “akıllı yazma” özelliğini kullanıma sunmuştu. Şimdi de aynı özellik Chat platformuna geliyor. Kullanıcılara mesaj yazarken bağlam içinde alakalı ifadeler öneren, tekrarlayan yazmayı azaltarak zaman kazandıran buna ek olarak yazım ve dilbilgisi hatalarını azaltan akıllı yazma özelliği ile Google, iletişim sürecini hızlandırmayı hedefliyor.

WordPress’e Yapay Zeka Asistanı Geliyor

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. WordPress’in bağlı olduğu Automattic şirketi, geçtiğimiz günlerde WordPress’te yazmayı kolaylaştırmak için yapay zekâ destekli asistanı duyurdu. “Jetpack AI Assistant” olarak adlandırılan yeni araç WordPress.com ve tüm Jetpack destekli sitelerle kolayca entegre olacak.

Netflix’ten Canlı Spor Yayını

Netflix, The Wall Street Journal’ın haberine göre önümüzdeki aylarda ilk canlı spor yayınını gerçekleştirecek. Medyada yer alan haberlere göre Netflix, profesyonel golf oyuncuları ve Formula 1 sürücülerinin yer alacağı ünlüler golf turnuvası oluşturmak için görüşmeler yapıyor.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2023) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Haziran 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.