Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2023)

Haziran ayının birinci haftasını bitirdik. Bu hafta da yine iş, ekonomi, teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi yönlendiren faaliyetlerine şahit olduk. Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2023)”

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Haziran 2023)

Bu haftanın (1 – 7 Haziran 2023) öne çıkan son teknoloji haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor;

 • Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2023)
 • Yeni Kabine Açıklandı
 • Derleme – V Çıktı
 • Enflasyon (Mayıs 2023)
 • Apple Event – 2023
 • Girişimcilerin Büyük Hataları Yayınlandı
 • Formula 1’de 8. Etap
 • Dünyanın En Zengin İnsanı
 • Çocukların En Çok Vakit Geçirdiği Platform
 • Snapchat’te My AI Snaps Özelliği
 • Microsoft Teams’e Yeni Özellikler

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberleri açısından; yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte gündeme dair önemli haberler de dahil olmak üzere oldukça hareketli geçti. İşte teknoloji başta olmak üzere bu haftanın gündemi!


Ekonomik Güven Endeksi (Mayıs 2023)

Tüketicilerin ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bileşik bir endeks olan Ekonomik Güven Endeksi, TÜİK tarafından Mayıs 2023 için açıklandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış; tüketici güven endeksi, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerinin alt endekslerinin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşan Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre Mayıs 2023’te artış gösterdi.

Yeni Kabine Açıklandı

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi‘nde “Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni” gerçekleştirildi. Törene Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi Türk Dünyası ülkelerinden Cumhurbaşkanı ve Devlet Başkanı sıfatıyla katılım oldu. Törenin akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya Köşkü’nde yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni açıkladı. Devamını oku

Derleme – V Çıktı

Ocak 2018’de yayın hayatına başlayan bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam’ın 2022’de yayınlanan makalelerinden oluşan Derleme – V kitabı çıktı!

Enflasyon (Mayıs 2023)

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon rakamlarına göre; TÜFE’deki (2003=100) değişim 2023 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,04, bir önceki yılın Aralık ayına göre %15,26, bir önceki yılın aynı ayına göre %39,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %63,72 olarak gerçekleşti.

Apple Event – 2023

Apple Event olarak betimlenen WWDC – 2023, 5 Haziran’da düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi. Apple’ın her yıl düzenlediği bir etkinlik olan “Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı 2023”te iOS 17 güncellemesine dair detaylar aktarıldı. Bu yeni güncellemeyle Apple’ın cihazlarına getirdiği yeniliklerden de bahsedildi. Ayrıca etkinlik kapsamında yeni cihazlar da tanıtıldı. Devamını oku

Girişimcilerin Büyük Hataları Yayınlandı

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine bizden bir haberle devam ediyoruz. Girişimcilik ekosistemine dair a’dan z’ye bilgi paylaşımının gerçekleştiği ve Mürsel Ferhat Sağlam tarafından hazırlanıp sunulan Girişimcilerin Büyük Hataları podcast serisi, dijital platformlarda yayınlandı.

Formula 1’de 8. Etap

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezonun 8. etabı, 4,6 kilometrelik Barselona-Katalonya pistinde 66 tur üzerinden düzenlendi. Yarışı Red Bull pilotu Max Verstappen kazandı. Yarışa ilk sıradan başlayan Hollandalı pilot, mücadele boyunca yerini koruyarak 1:27:57.940’lık derecesiyle bu sezon 5’inci, toplamda ise 39’uncu etap zaferine ulaştı.

Dünyanın En Zengin İnsanı

Tesla, SpaceX, Twitter gibi markaların sahibi olan Elon Musk, LVMH CEO’su Bernard Arnault’un önüne geçerek yeniden dünyanın en zengin insanı oldu. Bloomberg Milyarderler Endeksi’nin güncellenen rakamlarına göre Elon Musk yine dünyanın en zengin insanı oldu. Musk’ın serveti yılbaşından bugüne kadar %40,3 artarak 192 milyar dolara ulaştı. Bernard Arnault’un serveti ise 187 milyar dolarda kaldı.

Çocukların En Çok Vakit Geçirdiği Platform

Teknoloji ana temalı haftanın gündemine önemli bir haberle devam ediyoruz. Kaspersky Daily’de yayınlanan Kaspersky Safe Kids araştırması, çocukların dijital ilgi alanlarını ve tercihlerini ortaya koydu. Araştırmaya göre son aylarda Türkiye’deki çocukların Android’de tercih ettiği en popüler üç uygulama YouTube (%34,3), WhatsApp (%18) ve Instagram (%12) oldu.

Snapchat’te My AI Snaps Özelliği

Yapay zeka tüm alanlarda olduğu gibi sosyal ağlarda da kendini göstermeyi sürdürüyor. En son Snapchat, yapay zeka odaklı bir özelliği duyurdu. Buna göre; popüler sosyal ağ, Snapchat+ abonelerine özel yeni bir üretken yapay zekâ özelliği olan My AI Snaps’i kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar My AI sohbet robotuna Snap gönderip karşılığında üretken bir Snap alabiliyor.

Microsoft Teams’e Yeni Özellikler

Teknoloji ana temalı haftanın gündemini dijital bir araçla ilgili bir haberle tamamlıyoruz. Microsoft Teams’e yeni özellikler geldi. Microsoft, yeni işlevleri, kolaylaştırılmış erişilebilirliği, hata düzeltmelerini ve diğer kullanıcı notlarını baz alarak, Teams için Toplulukların güncellenmiş bir sürümünü kullanıma sundu.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2023) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Haziran 2023) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2023’teki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv“Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor. Takip ederek topluluğumuzun bir parçası olabilirsiniz.


Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mayıs 2023)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.