Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2020)

Temmuz ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2020)”

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Temmuz 2020)

Bu haftanın (22 – 31 Temmuz 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • E-Tarım Platformu Tanıtıldı
 • Spotify’a Video Podcast Özelliği
 • Instagram Hikayeler’e Hareketli Metin Özelliği
 • İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti
 • İTÜ’de Yapay Zeka Ve Veri Bilimi Bölümü Açılıyor
 • Günün Gündemi (Mart 2020)
 • Sosyal Medya Düzenlemesi (Tüm Detaylar)
 • Enflasyon Rakamları (Haziran 2020)
 • Alkışlarla Yaşıyorum Yayın Hayatını Sonlandırdı
 • Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Temmuz 2020)
 • Forbes Dünyanın En Değerli 100 Markası (2020)
 • Google Türkiye’de Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.


E-Tarım Platformu Tanıtıldı

E-Tarım Platformu Tanıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, YouTube üzerinden gerçekleştirdiği online lansman ile tarımda dijital dönüşüm hamlesini ve “E-Tarım Platformu”nu tanıttı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin önemli açıklamalarda bulunduğu toplantıda, dijitalleşmenin önemine dair vurgu yapıldı. Toplantı ile tanıtılan yeniliklerden bir diğeri ise Dijital Tarım Portalı (DİTAP) oldu.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Temmuz 2020) - Spotify Video Podcast

Spotify’a Video Podcast Özelliği

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik platformu Spotify’a önemli bir özellik geldi. Buna göre sesli içerik odaklı bir sosyal ağ olan Spotfiy’da artık video içerikler de olacak. Video Podcast olarak lanse edilen bu yeni özellik tüm kullanıcılar için aktif edilmiş olsa da şimdilik sadece belli yayıncılarla anlaşma yapıldığı öğrenildi.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Temmuz 2020) - Hareketli Metin Instagram

Instagram Hikayeler’e Hareketli Metin Özelliği

Teknoloji Haberleri’ne Instagram ile ilgili bir gelişmeyle devam ediyoruz. Her hafta teknoloji gündemine girmeyi başaran Instagram bu defa Instagram Hikayeler’e getirilen özellikle gündemde. Popüler sosyal ağ; Hikayeler’e hareketli metin özelliği getirmeyi planlıyor. Şimdilik test aşamasında olan özellik, yakında kullanıma sunulabilir.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Temmuz 2020) - İstanbul Bilişim Konkordato

İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti

Birçok kullanıcının bir süredir problem yaşadığı İstanbul Bilişim konkordato ilan etti. Şirket sürecin bu aşamaya gelmesinin nedeni olarak Koronavirüs salgınını ve karalama kampanyalarını gösterdi. İstanbul Bilişim en son geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir açıklamayla konkordato ilan ettiğini duyurdu.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Temmuz 2020) - İTÜ Yapay Zeka Bölümü

İTÜ’de Yapay Zeka Ve Veri Bilimi Bölümü Açılıyor

Teknoloji Haberleri’ne eğitime dair güncel bir haberle devam ediyoruz. Türkiye’nin ilk Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi altında kuruluyor. Bu bölüme 2020-2021 öğretim yılında ilk öğrencilerini kabul edecek olan İTÜ bu anlamda bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Günün Gündemi (Mart 2020)

Günün Gündemi (Mart 2020)

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mart ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mart 2020)

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Sosyal Medya Düzenlemesi

Sosyal Medya Düzenlemesi (Tüm Detaylar)

Birkaç haftadır devam eden sosyal medya düzenlemesi ile ilgili kanun teklifi süreci bugün TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilerek tamamlandı. Peki sosyal medya düzenlemesi neleri içeriyor? İşte herkesin merakla beklediği kanuna ilişkin tüm detaylar!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Enflasyon Rakamları (Haziran 2020)

Enflasyon Rakamları (Haziran 2020)

Enflasyon rakamları (Haziran 2020) TÜİK tarafından açıklandı. Buna göre Haziran ayında TÜFE aylık %1,13 artarken, yıllık bazda enflasyon %12,62 oldu. Haziran ayının zam şampiyonu ise fiyatı %25,97 artan taze fasulye oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Alkışlarla Yaşıyorum Kapandı

Alkışlarla Yaşıyorum Yayın Hayatını Sonlandırdı

Nostalji severlerin uğrak noktası Alkışlarla Yaşıyorum kapandı. Youtube‘un çok aktif olmadığı ya da Türkiye’de yasaklı olduğu zamanlarda video içerikleriyle öne çıkan ve kendine has bir kullanıcı kitlesiyle tasarıma sahip olan Alkışlarla Yaşıyorum platformu 2011 yılında Nokta‘ya satılmıştı. Gelinen süreçte ise yayın hayatını sürdüremeyecek düzeyde problemlerle karşı karşıya kaldığını belirten platform bu karara ilişkin detayları yaptığı bir duyuruyla açıkladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Temmuz 2020)

Açlık Ve Yoksulluk Sınırı (Temmuz 2020)

Türk-İş tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan “Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırması” raporu Temmuz 2020 için yayınlandı. Rapora göre Temmuz 2020’de 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 7.838,62 TL.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Forbes Dünyanın En Değerli 100 Markası (2020)

Forbes Dünyanın En Değerli 100 Markası (2020)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Popüler iş dergisi Forbes çeşitli metrikleri baz alarak Dünyanın En Değerli 100 Markası (2020) şeklinde bir liste hazırladı. The World’s Most Valuable Brands 2020 olarak adlandırılan listeye dair detayları sizler için derledik.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Alışveriş Reklamları

Google Türkiye’de Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

“Teknoloji Haberleri”ni önemli bir gelişmeyle sonlandırıyoruz. Google Türkiye Resmi Blog Sitesi’nde 29 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan bir duyuru, deyim yerindeyse güne damgasını vurdu Zira Google Türkiye’de 10 Ağustos 2020 itibariyle alışveriş reklamlarını kaldıracağını açıkladı. Peki neden?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2020) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Temmuz 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Temmuz 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.