Bütünleşik Pazarlama Mecrası Branding Türkiye’de her gün ilgili güne dair en önemli gündem maddesi “Günün Gündemi” başlığıyla paylaşılıyor. Bu yazıda ise Mart ayı boyunca yayınlanan manşetleri sizlerle paylaşacağız. İşte Günün Gündemi (Mart 2020)

Dijital Dünyanın Marka Mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medya özelinde yayınlanan #GününGündemi adlı konsept paylaşımlar, ilgili güne dair en önemli gelişmenin paylaşılması misyonuna sahip. Aynı zamanda bir “zaman tüneli” mantığına sahip olan Günün Gündemi içerikleri, bilindiği üzere her ayın sonunda “Günün Gündemi” başlığıyla yayınlanıyor. Böylece o ay özelinde gün be gün neler olduğuna dair arşivsel nitelikte özgün ve sürdürülebilir içerik üretilmiş oluyor. Bu yazıda ise Mart ayına dair “Günün Gündemi”ni okuyacaksınız.

Bu arada her yılın sonunda Günün Gündemi içerikleri derlenerek Branding Türkiye Yayınları etiketiyle kitaplaştırılacak ve e-kitap formatında ücretsiz bir biçimde Branding Türkiye’nin mail abonelerine iletilecek. O yüzden buraya tıklayarak şimdiden bülten aboneliğinizi aktifleştirebilirsiniz. 🙂

Günün Gündemi (Mart 2020)

Mart (2020) ayı boyunca Branding Türkiye tarafından hazırlanarak sosyal medyada (Facebook, Linkedin, Twitter, Instagram, Pinterest, Tumblr vs.) paylaşılan Günün Gündemi içeriklerini / manşetlerini, haftalık olarak sizler için derledik. İşte Günün Gündemi Mart 2020!

‍∴

Birinci Hafta (1 – 7 Mart 2020)

 • İş dünyası odağında bir sosyal ağ olan Linkedin’e “hikayeler” özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde iş odaklı önemli anlar ve haberler, bağlantıda olunan kişilere daha hızlı bir şekilde duyurulabilecek.
 • Twitter’da kullanıcılar bundan böyle attıkları tweetlere kimlerin cevap vereceğini seçebilecekler. Test aşamasında olan bu yeni özellikte 3 farklı konuşma modu yer alacak. Bunlar; Açık, Topluluk ve Davet Üzerine.
 • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Şubat ayında TÜFE aylık %0,35 artarken, yıllık bazda enflasyon %12,37 oldu.
 • Fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan her türlü boş CD, DVD ve USB bellek gibi taşıyıcı cihazlardan alınan kesinti oranları listesine akıllı telefonlar da eklendi. ResmiGazete’de yayınlanan yeni kararname ile cep telefonlarına, yüzde 1’lik ek vergi getirildi. Kesilen bu vergi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na aktarılacak.
 • Bloomberg, şu anki toplam değeri 7,2 milyar dolar olan Türk Telekom’un bankaların kontrolünde bulunan yüzde 55’lik hissesine Arap yatırımcıların talip olduğunu iddia etti.
 • Tüketici haklarında yeni bir dönemi başlatacak olan Ürün Güvenliği Düzenlemesi, TBMM Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı. Yeni yasayla birlikte güvensiz ürünlerde “Ürün Sorumluluğu Tazminatı” olacak.
 • Forbes Türkiye, Mart sayısında Türkiye’nin en zengin 100 ismini açıkladı. Geçen yıla göre milyarder sayısı 3 artarken, iki yıl önceye göre ise 6 azaldı. Listenin ilk sırasında ise Murat Ülker var.

İkinci Hafta (8 – 14 Mart 2020)

 • Google, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle video şeklinde bir Doodle hazırladı. Şirket ayrıca son 12 ay içinde Google’da kadınlarla ilgili aranan kelimeleri de paylaştı.
 • Şirket kurmak, şirketini geliştirmek, yurt içinde veya yurt dışında ticaret yapmak isteyenler için Ticaret Bakanlığı tarafından ücretsiz eğitimlerin yer aldığı Sanal Ticaret Akademisi kuruldu.
 • Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) tarafından düzenlenen 23. Araştırma Zirvesi bugün başladı. Zirvenin bu seneki teması “Değere Değer” oldu.
 • Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, gece yarısından sonra yaptığı basın toplantısında, Türkiye’de 1 kişide Korona Virüsü (COVID-19) vakasının tespit edildiğini belirtti.
 • Korona Virüsü nedeniyle okullar tatil edildi. İlk ve orta okullar ile liselerde 16 Mart’tan sonra 1 haftalık bir tatil yapılacak. Üniversiteler ise 16 Mart itibariyle 3 hafta tatil edildi.
 • Sabah 08:00 itibariyle Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda olmak üzere toplam 9 Avrupa ülkesinden Türkiye’ye yolcu girişleri, tüm hudut kapılarından durduruldu.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, umreden dönen bir kişide Korona Virüsü (COVID-19) tespit edildiğini açıkladı. Böylece Türkiye’deki Corona Virüsü ile ilgili vaka sayısı 6 oldu.

Üçüncü Hafta (15 – 21 Mart 2020)

 • İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Buna göre Korona Virüs salgını nedeniyle pavyon, diskotek, bar, gece kulüplerinin yarın saat 10:00 itibariyle geçici süreliğine faaliyetleri durdurulacak.
 • Türkiye’deki Korona Virüs (Covid-19) vakası bugün tanı konulan 29 kişiyle birlikte toplamda 47’ye yükseldi.
 • Türkiye’de Korona Virüsü nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Korona Virüsü’nden 89 yaşında bir hastanın hayatını kaybettiğini açıkladı. Güncel vaka sayısı ise 98 oldu.
 • Korona Virüsü nedeniyle 61 yaşındaki bir hasta hayatını kaybetti. Ayrıca 93 yeni vaka tespit edildi. Böylece toplam vaka sayısı 191 oldu.
 • Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına göre son 24 saatte yapılan 1.981 testten 168’i POZİTİF çıktı. 191 olan hasta sayısı 359’a ulaştı. Bu arada 85 yaşındaki bir hasta yaşamını yitirdi. Daha önce vefat eden bir hastanın ölüm nedeni de COVID-19 olarak değerlendirildi. Böylece toplam can kaybı maalesef 4 oldu.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona Virüsü ile ilgili Türkiye’deki güncel rakamları paylaştı. Buna göre son 24 saatte 3656 şüpheliye test yapıldı. Bunların 311’i pozitif çıktı. Toplam vaka sayısı 670 olurken, bugüne dek toplam 9 vatandaşımız hayatını kaybetti.
 • Bugün 2.953 şüpheliye Korona Virüs testi yapıldı. Bunların 277’si pozitif çıktı. Vaka sayısı 947 olurken yaşlı hastalardan 12’si yaşamını yitirdi. Toplam can kaybıysa 21 oldu.

Dördüncü Hafta (22 – 31 Mart 2020)

 • Sağlık Bakanı, Korona Virüs ile ilgili güncel rakamları paylaştı. Buna göre; bugüne dek 20.345 test yapıldı. Toplam 1.236 vaka var. Ve hepsi yaşlı olmak üzere toplamda 30 kişi hayatını kaybetti.
 • Fatih Terim’in Korona Virüs testi pozitif çıktı. Bu arada Galatasaray’ın ikinci başkanı Abdurrahim Albayrak da Korona Virüs (COVID-19) nedeniyle tedavi altına alındı. Toplam vaka sayısı ise 1529’a yükseldi.
 • Sağlık Bakanı, Korona Virüs ile ilgili son detayları paylaştı. Buna göre son 24 saatte toplam 3.952 test yapıldı. Testler sonucunda 343 yeni vaka var. Bugün 7 hasta daha hayatını kaybetti. Bunlardan biri KOAH hastası olarak kayıtlara geçerken diğer altısının ise ileri yaşta olduğu belirtildi.
 • Dijital Markalaşma kitabı çıktı! Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan Dijital Markalaşma, Branding Türkiye Yayınları ve Dikeyeksen Yayıncılık ortak yayını olarak bugün itibariyle raflardaki yerini aldı.
 • YÖK Başkanı, yükseköğretim kurumlarında Korona Virüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, daha önce alınan uzaktan eğitim kararının uzatıldığını ve üniversitelerde bu yıl bahar döneminde eğitimin uzaktan devam edeceğini duyurdu.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye genelini kapsayan Korona Virüs tedbir paketini kamuoyuyla paylaştı.
 • İstanbul’da otobüsle şehir dışına çıkışlar durduruldu. Tedavi için doktor kararıyla sevk edilenler, birinci derece yakını vefat edenler/ağır hastası olanlar ve son 15 günde gelip kalacak yeri olmayanlar yasağın dışında tutuldu.
 • Türkiye’deki güncel Korona Virüs istatistikleri açıklandı. Buna göre bugün toplam 9.982 yeni test yapıldı. Bunların 1.815’i pozitif çıktı. Ayrıca bugün 23 kişi vefat etti.
 • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi bünyesindeki Açıköğretim, İşletme ve İktisat fakültelerinin bahar dönemi ara sınavlarının, 18 Nisan – 7 Mayıs tarihlerini kapsayan 20 günlük süreçte internet tabanlı ortamlarda yapılacağı açıklandı.
 • TBMM Başkanlığı, Meclis Hastanesi’nde görev yapan doktorda Korona Virüs tespit edildiğini açıkladı. Konuya ilişkin yapılan resmi açıklamada “Doktorla son 14 gün içinde temas eden şahıslarla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği şekilde gerekli prosedürler uygulanmaktadır.” İfadeleri yer aldı.

💡 Günün Gündemi (Şubat 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.